وقتی دیگر احساسات عاشقانه ای با شریک زندگی خود ندارید چه کاری باید انجام دهید؟

به گزارش دیتاپد، روابط ممکن است گاهی سخت باشد و این غیر معمول نیست که زوج ها احساسات عاشقانه خود را از دست بدهند و تصمیم بگیرند که با هم بمانند یا جدا شوند.

وقتی دیگر احساسات عاشقانه ای با شریک زندگی خود ندارید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر در حال حاضر در این موقعیت هستید و مطمئن نیستید که می خواهید رابطه را ادامه دهید، مهم است که به یاد داشته باشید که روابط می توانند مراحل مختلفی را طی نمایند.

فقط به این علت که در حال حاضر احساسات عاشقانه خود را از دست داده اید، به این معنی نیست که هرگز نمی توانید آنها را بازگردانید.

نشانه هایی که ممکن است رابطه شما دچار مشکل شده باشد

در زیر علائمی وجود دارد که ممکن است نشان دهد که رابطه شما ممکن است احتیاج به ارزیابی مجدد داشته باشد:

  • مکالمه را متوقف نموده اید. اگر قبلاً جزئیات روز خود را با شریک زندگی خود به اشتراک می گذاشتید و نظر آنها را در خصوص چیزها می پرسیدید، اما اکنون متوقف شده اید، می تواند نشانه ای از یک ارتباط از دست رفته باشد.
  • نگرش شما تغییر نموده است. اگر احساس می کنید با دیگران یکسان رفتار می کنید اما با شریک زندگی خود متفاوت از همواره رفتار می کنید، ممکن است نشانه ای از تغییر نگرش شما نسبت به او باشد.
  • شما خود را کمتر در دسترس قرار می دهید. احساس می کنید از شریک زندگی خود کناره گیری می کنید یا از نظر فیزیکی به او واکنش نشان نمی دهید.
  • شریک زندگی خود را نادیده می گیرید. اگر قبلاً در طول روزهای کاری در خصوص برنامه او می پرسیدید اما احساس می کنید علاقه خود را از دست داده اید، می تواند نشانه ای از تغییر باشد.
  • دیگر با او دعوا نمی کنید. شاید احساس می کنید که ارزش وقت گذاشتن برای بحث کردن را ندارد. یا احساس می کنید تحت تأثیر مسائلی که مطرح می شوند، قرار نگرفته اید.

در حالی که اینها فقط چند پرچم قرمز هستند که باید در درون خود مراقب آنها باشید، اما همواره به این معنی نیست که رابطه شما به انتها رسیده است. اگر مایلید برای روشن کردن دوباره این جرقه کوشش کنید، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید.

چگونه یک رابطه را احیا کنیم

اگر علاقه مند به کوشش برای احیای رابطه خود هستید، راه هایی برای این کار وجود دارد. مهمترین عامل این است که شما و شریک زندگیتان یک چیز را بخواهید، چه رابطه درمانی باشد چه طلاق.

اگر یکی از شما علاقه ای به نجات ازدواج نداشته باشد، تا زمانی که علت محکمی برای با هم ماندن نداشته باشید، به نتیجه نمی رسید.

برای رفتن به جلو یک قدم به عقب بردارید

کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که فاز اول رابطه شما چگونه بوده است. از خود بپرسید چه چیزی متفاوت بود. آیا با همدیگر همانطور که الان رفتار می کنید رفتار می کردید؟

سعی کنید آن لحظات را دوباره زنده کنید، چه با بیرون رفتن در یک قرار دیدار، سفارش دادن همان وعده های غذایی که در آن موقع می خوردید یا انجام بعضی از کارهای قدیمی که هر دو برای تفریح با یکدیگر انجام می دادید. این چیزها ممکن است جزئی به نظر برسند اما می توانند در تحریک فکر شما برای به یاد آوردن احساسی که زمانی در خصوص کسی داشتید و چرایی احساسی که داشتید، ضروری باشند.

چیزهایی را که در خصوص همسرتان دوست دارید به خاطر بسپارید

کمی وقت بگذارید و به خصوصیاتی که دوست دارید و در خصوص شریک زندگیتان گرامی می دارید فکر کنید. به کارهایی که انجام می دهد و باعث لبخند شما می گردد توجه کنید، مانند حس شوخ طبعی یا هر چیز دیگری در خصوص او که تحسینش می کنید.

اگر این ویژگی ها بیشترین اهمیت را دارند، با کاوش در فعالیت های تازه به شیوه ای هیجان انگیز، برای تفریح بیشتر با هم برنامه ریزی کنید. اگر این ویژگی ها نیست، بلکه دوستی و حرکات محبت آمیز است که او را به شریک خوبی تبدیل می نماید، پس سعی کنید هر روز با او در ارتباط باشید به جای اینکه بگذارید مسائل دیگر در اولویت قرار گیرند.

منافع خود و شریکتان را حفظ و حمایت کنید

در مراحل اولیه یک رابطه، هر دوی شما هنوز خود را جدا از هم می بینید، بنابراین جنبه هایی از شخصیت خود را حفظ می کنید که به شما احساس رضایت می دهد. اغلب، همین ویژگی هاست که باعث می گردد عاشق شریک زندگی تان شوید. از قلم نیاندازید که چه حسی برای آنها دارد که مانند شخص شما باشند.

فرهنگ قدردانی و احترام را بسازید

همه ما عیب های خود را داریم. به جای تمرکز بر کاستی های شرکای خود، یاد بگیرید که آنها را بپذیرید و هر زمان که می توانید چیزهایی را که در خصوص شریک زندگی خود دوست دارید بیان کنید، حتما این کار را انجام دهید.

به گفته کایل بنسون، کارشناس روابط، ایده این است که شریک زندگی خود را در حال اجرا کاری درست تشویق کنید، ممنون که این کار را انجام دادید. من متوجه شدم که ماشین ظرفشویی را خالی کردی و از آن قدردانی می کنم.

هوش عاطفی خود را تقویت کنید

دکتر ارین لئونارد، می گوید: نزدیک شدن آسان است اما نزدیک ماندن مستلزم داشتن توانایی های عاطفی خاص دو نفر است. اختلاف در هوش هیجانی ممکن است باعث اختلاف در رابطه گردد.

روابط سالم مستلزم آن است که هر دو شریک به سختی کوشش نمایند و با یکدیگر همدلی نمایند تا بتوانند پیروز شوند. اگر یکی از طرفین مایل نباشد، ممکن است مسئله ای ایجاد کند که باید به سرعت قبل از خراب شدن رابطه حل گردد.

با او صحبت کنید

اگرچه ممکن است واضح به نظر برسد اما بسیاری از زوج ها فراموش می نمایند که چگونه با یکدیگر بنشینند و صحبت نمایند. احتیاجی نیست فوراً به او بگویید که چه احساسی دارید، اما مکالمات کوچک می تواند به شما یاری کند تا درهای بعدی را به روی آن بحث های معنادار و بازگشت احساسات عاشقانه باز کنید.

وقتی این رخ داد، دست پیش بگیرید و به شریک زندگی خود بگویید که چه احساسی دارید. با هم، می توانید تصمیم بگیرید که چگونه به جلو حرکت کنید. با صداقت و اعتماد، برقراری ارتباط می تواند فشار لازم را برای احیای مجدد رابطه به شما بدهد.

دوباره با شریک خود قرار دیدار بگذارید

به راحتی می توانید مانند روزهای اولیه آشنایی به شریک زندگی خود توجه نکنید، اما اگر می خواهید احساساتی را که قبلاً به اشتراک می گذاشتید دوباره زنده کنید، می تواند به سادگی توجه بیشتر به رابطه باشد.

اگر متاهل هستید، به یاد داشته باشید که این به این معنی نیست که شما مجبور نیستید با یکدیگر رابطه برقرار کنید. مانند زمانی که سعی می کردید آنها را جذب کنید، با آنها رفتار کنید. به کارهایی که قبلاً برای یکدیگر انجام می دادید فکر کنید و آن تجربیات را دوباره خلق کنید، مانند جایی که در اولین قرار دیدار خود رفتید، کارهایی که قبلاً با هم انجام می دادید و اینگونه همان احساسات عاشقانه بازمی گردند.

آیا از دست دادن احساسات عاشقانه طبیعی است؟

این کاملا طبیعی است که زمان هایی داشته باشید که در آن احساس می کنید کم و بیش عاشق شریک زندگی خود هستید. در عین حال، داشتن سکون در یک رابطه که باعث می گردد احساس از دست دادن یا شک به آینده آن داشته باشید، دردناک است.

ممکن است هنوز هم شریکتان را دوست داشته باشید و ممکن است بخواهید که با او ادامه دهید اما بنا به دلایلی غیر قابل دسترس به نظر می رسد.

اگر در رابطه خود دچار مشکل هستید، در مقطعی باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید کاری برای آن انجام دهید یا چیز دیگری می خواهید.

مشاوره زوجین

تا زمانی که هر دوی شما آماده مبارزه برای رابطه خود هستید، زوج درمانی می تواند شما را در ایجاد تغییرات و پیشرفت مورد احتیاج حمایت کند. یک درمانگر با تجربه می تواند به شما یاری کند تا زمینه هایی را که احتیاج به بهبود دارند را بشناسید و به شما یاری کند تا راهبردهای مختلفی را برای بهبود رابطه خود یاد بگیرید، مانند مهارت های گوش دادن فعال یا ارتباط.

با این حال، به خاطر داشته باشید که درمان تنها در صورتی مؤثر خواهد بود که بخواهید زمان و کوشش لازم را برای آن صرف کنید. صرفاً رفتن به سراغ درمان و گوش دادن در طول جلسه کافی نخواهد بود. شما باید مراحل توصیه شده ای را که درمانگرتان پیشنهاد می نماید انجام دهید و در پی راه هایی برای ایجاد تغییرات گفته شده باشید.

شفاف و صادق بودن همواره مهم ترین قدم در تقویت احساسات و کیفیت رابطه شما خواهد بود. اگر تمایلی به انجام کاری برای رابطه تان ندارید، به تنهایی با یک مشاور دیدار کنید. آن ها می توانند به شما در تصمیم گیری یاری نمایند و به شما یاری نمایند تا نحوه حرکت رو به جلو را پردازش کنید.

حرف آخر

در بعضی موارد، اگر هنوز احساسات عاشقانه ندارید، برای شما مهم است که این واقعیت را بپذیرید و ادامه دهید. شریک زندگی شما سزاوار یک شریک در رابطه ای است که بتواند عشق را با او به اشتراک بگذارد. هیچ چیز کمتر از آن انجام نخواهد شد، زیرا آنها شایسته یک زندگی پر از شادی و محبت هستند.

منبع:

verywellmind

منبع: هفت گنج
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2100

به "وقتی دیگر احساسات عاشقانه ای با شریک زندگی خود ندارید چه کاری باید انجام دهید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی دیگر احساسات عاشقانه ای با شریک زندگی خود ندارید چه کاری باید انجام دهید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید