نگاهی به مترجم گوگل اندروید و توانایی های آن

به گزارش دیتاپد، مترجم گوگل اندروید اپلیکیشنی است که می تواند با نصب روی تلفن های هوشمند یا تبلت های مبتنی بر سیستم عامل اندروید مورد استفاده قرار گیرد. کار اصلی این اپلیکیشن نیز همان گونه که از نام آن بر می آید ترجمه زبان های مختلف و شناخته شده به یکدیگر است. البته این ابزار علاوه بر اپلیکیشن در قالب نسخه تحت وب نیز در دسترس است.

نگاهی به مترجم گوگل اندروید و توانایی های آن

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - گوگل اندروید تنها مختص به اندروید نیست و نسخه مبتنی بر سیستم عامل iOS آن نیز در دسترس نهاده شده است. در هر دو سیستم عامل نیز کاربران می توانند به شکل رایگان از این ابزار ترجمه استفاده نمایند.

مترجم اختصاصی شرکت گوگل برای نخستین بار حدود 12 سال قبل در اختیار کاربران نهاده شد. این ابزار ابتدا در قالب نسخه تحت وب ارائه شد. اما به تدریج و با فراگیر شدن استفاده از تلفن همراه و ابزارهای هوشمند در میان کاربران، سایر نسخه های این ابزار نیز در قالب اپلیکیشن عرضه شد.

مترجم گوگل اندروید حدود چهار سال پس از انتشار نسخه تحت وب یعنی در سال 2010 میلادی برای ابزارهای هوشمند مجهز به سیستم عامل اندروید عرضه شد. یک سال پس از آن کاربران ابزارهای مبتنی بر سیستم عامل iOS نیز توانستند از وجود این اپلیکیشن مترجم استفاده نمایند.

مترجم گوگل اندروید هم اکنون از حدود 103 زبان مختلف پشتیبانی می نماید و قادر است آنها را به یکدیگر ترجمه نماید. البته در صورت آن که از این اپلیکیشن در حالت آفلاین استفاده نمایید، تعداد زبان های قابل پشتیبانی به 59 زبان کاهش خواهد یافت. خوشبختانه زبان فارسی در میان گزینه هایی نهاده شده است که چه در حالت آنلاین و چه در حالت آفلاین توسط مترجم گوگل اندروید و نسخه iOS این اپلیکیشن پشتیبانی می شود.

از لحاظ دقت ترجمه نیز کیفیت این اپلیکیشن به مرور زمان در حال ارتقا یافتن است. هم اکنون ترجمه زبان هایی مانند فرانسوی یا ایتالیایی به انگلیسی یا بالعکس از دقت بسیار بالایی در مترجم گوگل اندروید برخوردار است.

اگر مترجم گوگل اندروید یا نسخه iOS آن روی تلفن هوشمند یا تبلت شما نصب شده باشد، با کپی کردن یک متن در مرورگر یا هر اپلیکیشن دیگری می توان به شکل کاملا سریع آن را ترجمه نمود. پس از کپی کردن متن مورد نظر در حافظه مترجم گوگل به صورت اتوماتیک فعال می شود. سپس با انتخاب آن به وسیله لمس می توان عملیات ترجمه را به انجام رساند.

مترجم گوگل همچنین امکان ترجمه متون مختلف به شکل هم زمان به وسیله دوربین تلفن همراه یا تبلت را نیز برای کاربران خود فراهم کرده است. البته کاربران می توانند توسط دوربین ابزارهای هوشمند خود اقدام به عکس برداری از متون مختلف کرده و سپس متن مورد نظر را به زبان دلخواه خود ترجمه نمایند. در حال حاضر تعداد زبان های قابل پشتیبانی برای ترجمه تصویری هم زمان به وسیله دوربین موبایل یا تبلت حدود 38 عدد است. البته این تعداد در خصوص ترجمه کردن متون تصویری به 37 زبان مختلف می رسد. هر چند که باید گفت در حال حاضر زبان فارسی برای ترجمه متون مختلف به وسیله دوربین گوشی یا تبلت مورد پشتیبانی این اپلیکیشن قرار ندارد.

قابلیت ترجمه توسط دوربین گوشی یا تبلت در قالب امکانی به نام World Lens در مترجم گوگل اندروید تعریف شده است. قابلیت مذکور توسط تکنولوژی واقعیت افزوده طراحی شده است و با پیشرفت آن می توان انتظار رویدادهای جالبی را داشت. توسط این قابلیت می توان به ترجمه هم زمان متون نقش بسته بر تابلوهای خیابان یا سایر موارد مشابه اقدام نمود. فرض کنید به کشور فرانسه سفر کرده اید و می خواهید متون نقش بسته بر تابلوهای خیابان را به زبان انگلیسی بخوانید. در این صورت تنها کافی است دوربین گوشی یا تبلت خود را روی تابلوی مورد نظر تنظیم کنید تا مترجم گوگل اندروید ترجمه انگلیسی آن را برای شما به نمایش در آورد.

همچنین آن دسته از کاربرانی که از تلفن های همراه یا تبلت های مجهز به قلم نوری استفاده می نمایند، می توانند متون نوشته شده با قلم را نیز توسط مترجم گوگل اندروید ترجمه نمایند. خوشبختانه زبان فارسی نیز هم اکنون همراه با 92 زبان دیگر در لیست گزینه های قابل پشتیبانی توسط اپلیکیشن مترجم گوگل برای ترجمه کردن دست خط کاربران نهاده شده است.

علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد، مترجم گوگل اندروید و نسخه iOS آن امکان ترجمه صدا را نیز در اختیار کاربران خود قرار می دهد. به منظور انجام این کار باید ابتدا آیکن میکروفون را در محیط این اپلیکیشن انتخاب کرده و پس از آن کلمه مورد نظر خود را به شکل کاملا واضح تلفظ نمایید. پس از انجام این کار مترجم گوگل اندروید ترجمه کلمه مد نظرتان را برای شما به نمایش در خواهد آورد.

افزون بر آن شما می توانید در مترجم گوگل اندروید و نسخه iOS آن برای خود یک فرهنگ لغت اختصاصی تدارک ببینید. به این معنی که کلمات یا متون مختلف مد نظر خود را در این اپلیکیشن ذخیره کرده و نسبت به ترجمه آنها به زبان های گوناگون اقدام کنید.

چگونگی کار با مترجم گوگل اندروید

طرز استفاده از مترجم گوگل در قالب نسخه تحت وب یا اپلیکیشن موبایل آن تفاوت چندانی با یکدیگر نخواهد داشت. در حالت کلی پس از ورود به نسخه تحت وب این ابزار محیطی مانند شکل زیر در برابر شما نمایان می شود. همان گونه که مشاهده می شود دو کادر برای وارد کردن کلمه یا متن مورد نظر وجود دارد. کادر سمت چپ مربوط به زبان مبدا بوده و کادر سمت راست نیز به زبان مقصد ترجمه اختصاص دارد. در بالای هر کدام از این دو کادر زبان مبدا و مقصد ترجمه معین شده است. شما در هر زمان که بخواهید می توانید با انتخاب مثلث رو به پایینی که در سمت راست زبان مبدا یا زبان مقصد ترجمه نهاده شده است، زبان مورد نظر خود را از لیست زبان های موجود انتخاب نمایید. پس از آن با فشردن دکمه Translate کلمه یا متن مورد نظر شما توسط مترجم گوگل اندروید ترجمه می شود.

اگر به بخش پایین کادر سمت چپ ترجمه نگاه کنید سه گزینه تصویری قابل مشاهده است. گزینه هایی به شکل بلندگو، میکروفن و صفحه کلید که هر کدام از آنها کار خاصی را انجام می دهد. با فشردن گزینه بلندگو شما می توانید تلفظ دقیق کلمه ای که قصد ترجمه کردن آن به زبان مقصد دارید را در زبان مبدا آن بشنوید. گزینه میکروفن نیز همان گونه که به آن اشاره شد، امکان ترجمه کلمات در قالب صدا را برای شما فراهم خواهد کرد.

با انتخاب گزینه صفحه کلید یک صفحه کلید مجازی برای شما فعال می شود. صفحه کلیدی که به وسیله آن می توانید اقدام به تایپ کردن کلمه یا متن مورد نظر خود برای ترجمه نمایید. البته پس از انتخاب کردن آیکن صفحه کلید یکی از گزینه هایی که در اختیار شما قرار می گیرد امکان نگارش مستقیم کلمه یا متن مورد نظر است. به این معنی که در صورت بهره مندی از قلم نوری می توانید کلمه مورد نظر خود را به صورت مستقیم نوشته و سپس به ترجمه کردن دست خط خود به زبان مورد نظر بپردازید.

در گوشه پایین و سمت راست کادر مربوط به زبان مبدا نیز عدد 5000 خودنمایی می نماید. این عدد نشان دهنده تعداد کلمات مجاز برای قرار دریافت در کادر زبان مبدا است. بنابراین به منظور ترجمه کردن متون بیش از 5000 کلمه باید آنها را به بخش های کوچک تر تقسیم نمود.

محیط اصلی مترجم گوگل اندروید و رابط کاربری آن شکل و شمایل ساده ای را بازتاب می دهد و شرکت گوگل نام طراحی متریال را برای آن انتخاب کرده است. همان گونه که به آن اشاره شد کادر سمت راستی که در این رابط کاربری مشاهده می شود به زبان مقصد ترجمه اختصاص دارد. در بخش پایین و سمت چپ این کادر نیز سه گزینه به شکل خبرنگاران، برگه و سه نقطه که با دو خط به یکدیگر متصل شده اند مشاهده می شود.

با فشردن گزینه خبرنگاران شما می توانید متون ترجمه شده به زبان مقصد را در مترجم گوگل اندروید ذخیره کنید تا در موقعیت مناسب بار دیگر از آنها استفاده نمایید. در واقع به وسیله این گزینه می توان یک لغت نامه اختصاصی تشکیل داد و در مواقع ضروری به آن دسترسی سریع داشت. حتی می توان برای هر چه غنی تر کردن این لغت نامه کلمات مناسب تری را به عنوان معادل یک کلمه خاص به مترجم گوگل اندروید پیشنهاد داد.

گزینه برگه نیز به کپی کردن متن ترجمه شده اختصاص دارد. با کپی کردن متن ترجمه شده می توانید آن را در اپلیکیشن های دیگری نظیر نرم افزار Word مورد استفاده قرار دهید. گزینه پایانی یعنی سه نقطه متصل شده توسط خط به یکدیگر هم به اشتراک گذاری متن ترجمه شده اختصاص دارد. گزینه ای که توسط آن می توانید متن ترجمه شده با مترجم گوگل اندروید را در مکان مورد نظر خود با دیگران به اشتراک بگذارید.

از جمله امکانات بسیار جالبی که در مترجم گوگل اندروید وجود دارد و می توان آن را به عنوان یکی از نقاط قوت اصلی این ابزار برشمرد امکان ترجمه کامل یک وب سایت به زبان مورد نظر است. برای انجام این کار کافی است تا آدرس اینترنتی یا URL سایت مورد انتخاب خود را در کادر سمت چپ یا کادر مربوط به زبان مبدا مترجم گوگل وارد نمایید و پس از فشردن دکمه ترجمه یا همان Translate ترجمه ای کامل از کل محتوای صفحه اینترنتی مورد نظر خود را در کادر سمت راست یا کادر مربوط به زبان مقصد مشاهده نمایید.

همان گونه که به آن اشاره شد استفاده از مترجم گوگل اندروید یا نسخه iOS آن در قالب اپلیکیشن این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید از این ابزار ترجمه به شکل آفلاین نیز بهره ببرید. البته برای استفاده از این اپلیکیشن در حالت آفلاین شما باید تمام اطلاعات مربوط به زبان مورد نظر خود را دانلود نمایید. به عنوان مثال فرض کنید شما تنها برای ترجمه کردن کلمات یا عبارات فارسی به انگلیسی و بالعکس از مترجم گوگل اندروید یا نسخه iOS آن استفاده می کنید. در این صورت باید اطلاعات مربوط به دو زبان انگلیسی و فارسی این اپلیکیشن را برای یک بار و در قالب دو بسته مجزا دانلود نمایید. پس از آن در هر زمان که خواستید می توانید بدون هیچ مسئله ای در حالت آفلاین از مترجم گوگل اندروید استفاده کرده و کلمات یا عبارت فارسی و انگلیسی را به زبان یکدیگر ترجمه کنید.

وجود هوش مصنوعی در مترجم گوگل اندروید

همان گونه که به آن اشاره شد مترجم گوگل اندروید به عنوان یک اپلیکیشن ترجمه علاوه بر حالت آنلاین در حالت آفلاین نیز قابل استفاده است. تا پیش از این استفاده آنلاین از این اپلیکیشن مزیتی نسبت به حالت آفلاین آن محسوب می شد.

دلیل اصلی این فزونی افزودن شدن حالت ترجمه ماشینی در قالب هوش مصنوعی به مترجم گوگل بود. به یاری این قابلیت که از حدود دو سال قبل به مترجم گوگل اندروید اضافه شد، ترجمه ها به خصوص در حالت ترجمه کلی یک جمله یا متن شکل دقیق تری به خود گرفت. به این صورت که کل متن وارد شده به این مترجم توسط حالت ترجمه ماشینی در آن واحد پردازش شده و سپس به شکل هم زمان مورد ترجمه قرار می گیرد. این در حالی است که تا پیش از اضافه شدن این قابلیت جدید، کلمات موجود در یک جمله یا متن به شکل جداگانه ترجمه شده و سپس مورد ترکیب با یکدیگر قرار می دریافتد.

البته چندی پیش قابلیت ترجمه ماشینی به حالت آفلاین مترجم گوگل اندروید نیز اضافه شد. به این ترتیب حتی در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز اکنون می توان ترجمه بهتر و شیواتری را از متون مختلف در اختیار داشت. چرا که عبارت های بلند اینک به صورت یک کل واحد در نظر گرفته می شوند و برخلاف گذشته به صورت کلمه به کلمه و در حالت تحت الفظی ترجمه نمی گردند.

جمع بندی خوب و بد مترجم گوگل اندروید

بهتر است به جای استفاده از نسخه تحت وب، همیشه ابزار ترجمه گوگل را در قالب اپلیکیشن مورد استفاده قرار دهید و آن را روی تلفن هوشمند یا تبلت خود نصب نمایید. چرا که نسخه تحت وب مترجم گوگل همیشه به صورت آنلاین در دسترس است و به صورت آفلاین قابل استفاده نخواهد بود. مسلما در صورت عدم دسترسی به اینترنت نمی توانید در مواقع ضروری به ترجمه کردن متون مد نظر خود با نسخه تحت وب این ابزار بپردازید.

به نقاط قوت این اپلیکیشن در طول متن اشاره شد. بنابراین برای جمع بندی نهایی بهتر است به سراغ نقاط ضعف این ابزار برویم. از جمله نقاط ضعف این اپلیکیشن می توان به وجود خطا در شناسایی صدا و دست خط کاربران اشاره نمود. موضوعی که در بخش زبان فارسی مترجم گوگل بسیار بیشتر از زبان انگلیسی یا سایر زبان های شناخته شده مشاهده می شود. البته در آینده و با پیشرفت هوش مصنوعی به کار رفته در مترجم گوگل اندروید احتمالا این نقاط ضعف قابل ترمیم خواهد بود.

در مجموع می توان مترجم گوگل اندروید و نسخه iOS آن را یک اپلیکیشن بسیار مفید ارزیابی کرد. بنابراین اگر به دنبال نرم افزار مناسبی برای ترجمه زبان های مختلف به یکدیگر هستید می توانید از این اپلیکیشن رایگان بهره ببرید. البته باید این اپلیکیشن را در حد یک ابزار دم دستی ترجمه قلمداد کرده و از آن انتظار معجزه نداشته باشید. در واقع منتظر نباشید که مترجم گوگل اندروید متن انگلیسی کتاب هملت را دریافت کرده و آن را با ترجمه ای بسیار فصیح در حد اساتید زبان فارسی به شما تحویل دهد.

منبع: setare.com
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1634

به "نگاهی به مترجم گوگل اندروید و توانایی های آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به مترجم گوگل اندروید و توانایی های آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید