نفس کشیدن در هوای مریخ، سیاره سرخ قابل سکونت می گردد

به گزارش دیتاپد، یک رنگ نو که حاوی باکتری های فراوری کننده اکسیژن است می تواند سیاره سرخ غیرقابل زندگی را به مکانی برای رشد بشر تبدیل کند.

نفس کشیدن در هوای مریخ، سیاره سرخ قابل سکونت می گردد

تینا مزدکی- دانشمندان دانشگاه University of Surrey زیست پوششی biocoating برای استفاده در محیط های خشن از جمله فضا، ساخته اند. باکتری های داخل این زیست پوشش که به طور رسمی رنگ زنده سبز نامیده می شوند، می توانند اکسیژن فراوری نمایند و دی اکسید کربن را جذب نمایند، درست مانند یک گیاه واقعی.

این باکتری برای زنده ماندن به آب بسیار کمی احتیاج دارد، که آن را به گزینه ای عالی برای جو خشن مریخ تبدیل می نماید. این اختراع می تواند به انسان هایی که امیدوارند به مریخ سفر نمایند یاری کند. این باکتری فتوسنتزی که Chroococcidiopsis نامیده می گردد، توانایی فوق العاده ای برای زنده ماندن در محیط های شدید مانند خشکسالی وقرار گرفتن در سطوح بالای اشعه ماوراء بنفش را دارد. این قابلیت باکتری Chroococcidiopsis باعث می گردد آن ها کاندیدای مناسبی برای استعمار مریخ باشند.

این باکتری اسرارآمیز در غارهای سیاه بدون نور و حتی در پوسته پایینی زمین، زیر کف اقیانوس پیدا شده است. درست مانند مریخ، در صحراها نیز رشد می نماید، که این ویژگی آن ها را به گزینه ای عالی برای پاکسازی هوای غیر قابل تنفس مریخ تبدیل می نماید.

دانشمندان دریافتند که رنگ سبز زنده آنها روزانه و به طور مداوم 0.4 گرم اکسیژن در هر گرم زیست توده، آزاد می نماید و دی اکسید کربن اضافی را جذب می نماید. آزمایشات برای این دستاورد شگفت انگیز در حالی صورت می گیرد که ماه گذشته، یک دانشمند ناسا گفت مواد شیمیایی یافت شده در مریخ، اگر در زمین یافت شوند، از نظر فنی به عنوان نشانه های حیات باستانی طبقه بندی می شوند.

دکتر میشل تالر، دانشمند ناسا، می گوید:در مریخ، ما شیمی مشابه زمین را می بینیم، ویژگی هایی اگر روی زمین باشد، می گوییم نشانه حیات است.

اما سوال اینجاست که ما چقدر مریخ را درک می کنیم و آیا فریب چیزی را می خوریم؟

نشانه هایی از حیات باستانی که ما به تماشا آنها روی زمین عادت نموده ایم، ممکن است وقتی در سیاره سرخ یافت شوند، لزوماً معنای مشابه نداشته باشند. با این حال، دکتر تالر گفت مطمئن است که ما در منظومه شمسی زندگی بیگانه خواهیم یافت. مواد شیمیایی کشف شده ممکن است نشانه های بالقوه حیات باستانی باشند، اما دکتر تالر ماده شیمیایی دقیقی را برای این موضوع توصیف نکرد.

  • عکس خبرسازی که یاسمین مقبلی از فضا گرفت/ عکس

  • چرا با وجود انبوهی از ستاره ها، فضا تاریک است؟/ عکس

مریخ بعلاوه می تواند با ایجاد جزایر کوچکی که اثر گلخانه ای زمین را تقلید می نمایند قابل زندگی گردد. دانشمندان می گویند که یک سپر ژل معجزه آسا به ضخامت دو سانتی متر در عایق کردن سیاره و ذوب یخ های زیر سطح آن برای دست یافتن به آب دائمی نیز موثر است.

منبع: the-sun

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 آبان 1402 بروزرسانی: 2 آبان 1402 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2449

به "نفس کشیدن در هوای مریخ، سیاره سرخ قابل سکونت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفس کشیدن در هوای مریخ، سیاره سرخ قابل سکونت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید