لیزر موهای زائد سرطانزا نیست

به گزارش دیتاپد، خبرنگاران/اصفهانعضو مرکز تحقیقات سرطان پستان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تاکنون، لیزر زیر بغل، سرطان سینه و غدد لنفاوی ایجاد نکرده است، تنها اثر بد این دستگاه ها سوختگی های سطح پوست است که اگر پزشک نظارت کند این احتمال هم به حداقل می رسد.

لیزر موهای زائد سرطانزا نیست

به گزارش خبرنگاران، مریم طباطباییان امروز (پنجشنبه) در نشست خبری به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران در مجتمع فرهنگی مطبوعاتی اصفهان، اظهار کرد: داستان پیشگیری از سرطان با کوشش جمعی از کمیته غربالگری استان انجام شد و موجب شد که حدود 70تا 80 درصد از بیمارانی که برای درمان مراجعه می نمایند هنوز به مسائل حاد و مراحل سخت سرطانی نرسیده باشند و با درمان راحتتری بهبود پیدا نمایند.

وی معتقد است که سلامت مجموعه ای از تعادلها در جسم و روح یک زن تعریف می گردد و ضروری است تا فضایی برای زن ایجاد گردد تا با همین تعریف سالم باشد و سلامت در تمام ابعاد جسم، روح و معنای یک زن جریان پیدا کند.

طباطباییان گفت: از نظر جسمی، ورزش کردن از مسائل بسیار مهم است؛ زن مانند یک ستون خانه و مرد همچون سقف خانه است، سقف را نمی توان بدون ستون بنا کرد و اگر سقف نباشد، امنیتی وجود ندارد.

این متخصص جراحی های پستان اضافه کرد: زن فرهنگ ورزش و تغذیه سالم را در خانواده جا می اندازد و زنی که از هر لحاظ سالم نباشد، خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد و این خانواده در جامعه نقش ایفا می نماید؛ بنابراین، سلامت زنان در واقع سلامت خانواده و اجتماع است.

وی ادامه داد: سلامت زن از تغذیه شروع می گردد و تغذیه در کنار فعالیت فیزیکی مناسب، در پیشگیری از اکثر بیماری های غیر واگیر، فشار خون، دیابت، چاقی و سرطان تاثیر می گذارد، ورزش می تواند در سلامت تاثیرگذار باشد.

طباطاییان اظهار کرد: حداقل 20دقیقه پیاده روی در روز، از ابتلا به بیماری های سرطانی پیشگیری می نماید، اما خانمی که با معضل چاقی روبرو است، مسلما ورزشی متفاوت با زمان بیشتری نیاز دارد و در کل، نیازهای سلامتی نوع و هویت ورزش لازم برای بانوان را تغییر می دهد.

این عضو مرکز تحقیقات سرطان پستان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: سلامت زنان به وسیله دخانیات و الکل در معرض خطر جدی است، امروز همه می دانیم که قلیان به مراتب از سیگار خطرناکتر است و کارخانه سم سازی قلیان، از کارخانه سیگار سازی به مراتب متنوع تر و بیشتر است و متاسفانه در سطح جامعه، شاهد این هستیم که زنان به این مواد روی آورده اند و بدتر آنکه قبح این استعمال را با تاثیرگذاری بر بچه هایشان از بین می برند.

وی اضافه کرد: چاقی سرطان، دیابت، فشار خون و... ایجاد می نماید و درمانپذیری را نیز به مقدار زیادی کاهش می دهد، نقش رسانه در سلامت بسیار پررنگ است. متاسفانه هر مجله ای که امروز چاپ می گردد، تنها 15درصد مطالب مفید دارد و 85درصد باقی مانده، تبلیغات هستند که جامعه ما را به مصرف نمایندگان بی اختیاری تبدیل می نماید که خوراکشان این تبلیغات است.

تنها با خارج کردن توده، می توان سرطان پستان را کنترل کرد

طباطباییان اضافه کرد: اجتناب از تبلیغات نابجا و هشدار دادن رسالت رسانه است. اطلاع رسانی مهم است، اما آمار دادن بسیار اشتباه است؛ آمار دادن به مردم، تا به حال یاریی نکرده و باعث رخداد اتفاقات اشتباه هم شده است، یکسری اطلاع رسانی ها، به جز ایجاد بی انگیزگی و ناامیدی نتیجه دیگری ندارد.

عضو مرکز تحقیقات سرطان پستان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان معتقد است که بیشتر از آمار بیماری ها، نیاز به اطلاعات از بیماری ها و اقداماتی که اجرا شده و یا در شرف انجام است داریم.

وی اضافه کرد: معنا و هویت زن در جامعه، به سلامت روانی زنان یاری می نماید؛ زن باید پویا و بدون تعصب کاری مادر باشد تا بتواند فرزند خوبی پرورش دهد، اضطراب های مادرانه برای خوراک و رشد فرزندانشان، بر کودک تاثیر اضطرابی می گذارد، امروز فضای مجازی علیرغم اطلاعات خوب و سودمندش، توهمات و اطلاعات اشتباه را هم انتقال می دهد و اینجا حضور پویا و جویای زنانه نیازمند اطلاع رسانی از رسانه های موثق است.

این پزشک گفت: برخلاف باور غلط متداول، برداشتن وسیع سینه مسائل بیشتری برای خانم ها به بار می آورد و طول عمر زن را کاهش می دهد و امروز تنها با خارج کردن توده و بخش کوچکی از اطراف آن، می توان سرطان پستان را کنترل کرد. اخبار موجود، اطلاعات زنان را ناقص نگه داشته است.

طباطباییان در پاسخ به خبرنگاران گفت: لیزر سرطانزا نیست و تاکنون، لیزر زیر بغل، سرطان سینه و غدد لنفاوی ایجاد نکرده است، تنها اثر بد این دستگاه ها سوختگی های سطح پوست است که اگر پزشک نظارت کند این احتمال هم به حداقل می رسد؛ اپراتور دستگاه های لیزر الزاما باید پزشک باشد، اما سیستم نظارتی طوری عمل نمی نماید، که اپراتورهای غیر متخصص محدود و دستگیر شوند و متاسفانه نظام پزشکی تنها حق دخالت در پرونده پزشکان را دارد.

وی در مورد غربال های ضروری زنانه نیز به خبرنگاران گفت: در حال حاضر بیشترین بار بیماری ها ناشی از افسردگی است و ضروری است تا شادی در کشور ایجاد گردد و به سلامت که همان تعادل است برسیم.

این عضو مرکز تحقیقات سرطان پستان دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان ادامه داد: دومین بار، ناشی از بیماری های استخوانی، عضلانی و اسکلتی است و بعد از آن کم خونی واقع شده است که از سن بلوغ زنان، ضروری است که تحت کنترل باشد، در سنین بعد، ضروری است تا پوکی استخوان در دختران مورد آنالیز قرار گیرد و مسئله سرطان رحم با واکسیناسیون گفته شده مورد پیشگیری واقع گردد و در سنین بالاتر، غربالگری های پستان، دهانه رحم و پوست باید مرتبا در بانوان انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 550

به "لیزر موهای زائد سرطانزا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیزر موهای زائد سرطانزا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید