قطع اینترنت کسب و کارهای اینترنتی را دچار بحران کرد

به گزارش دیتاپد، از روز شنبه 25 آبان ماه اینترنت در کشور قطع شد و بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک که در حال خدمات رسانی به مردم بودند با این قطعی دچار مشکل شدند در پی این محدودیت به سراغ فعالان حوزه استارتاپی کشور رفتیم و این سؤال ها را پرسیدیم که قطعی و محدودیت اینترنت چه تأثیراتی را روی کسب و کارهای آنها گذاشته و در صورت محدودیت اینترنت به دلایل امنیتی راهکار جایگزین برای اینکه کسب و کارهای اینترنتی کمترین آسیب را ببینند و مردم بتوانند از خدمات آنها بهره ببرند چیست؟

قطع اینترنت کسب و کارهای اینترنتی را دچار بحران کرد

افزایش خدمات بر بستر شبکه ملی اطلاعات

محدودیت اینترنت قطعاً روی کسب و کارهای مجازی تأثیر منفی گذاشته و به دلیل دسترسی نداشتن مردم به اینترنت دچار خسارت های زیادی شده اند، به طوری که ارائه خدمات و فروش بسیار کاهش یافته است و خسارت ها قابل بیان نیست.

رضا الفت نسب عضو هیأت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی با بیان مطلب فوق به ایران گفت: هر چند مردم به وسیله خدماتی که بر بستر شبکه ملی اطلاعات ارائه شده است توانستند به وسیله موتورهای جست و جو و اینترنت داخلی دوباره با شرکت هایی که در داخل میزبانی می شوند ارتباط برقرار نمایند ولی باید گفت روی این شبکه خدمات و سرویس های زیادی ارائه نشده است.

الفت نسب اضافه نمود: سرویس های داخلی نیز دارای کیفیت بالایی نیستند و با هجوم کاربران امکان سرویس دهی ندارند در حالی که اگر قرار است محدودیت اینترنت ایجاد نمایند باید کیفیت این سرویسها و خدمات را بر این بستر بالا ببرند تا مردم کمتر دچار مشکل شوند.

وی با بیان اینکه این اولین بار نیست که به دلایل امنیتی اینترنت قطع یا محدود می گردد، اضافه نمود: این اتفاق در سال های 88 و 96 نیز افتاد و ممکن است بار دیگر اتفاق بیفتد بنابراین باید حاکمیت برای چنین روزهای بحرانی برای کسب و کارهای اینترنتی فکر اساسی کند تا بتوانند خدمات ارائه نمایند.

عضو هیأت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی در ادامه گفت: مشکل اصلی این است تا بحران برطرف می گردد همه مسائلی که در چنین مواقعی برای کسب و کارهای اینترنتی و مردم پیش آمده است را فراموش می کنیم در حالی با این اتفاق مسائل، باگ ها، کیفیت خدمات و... همه معین می شوند بنابراین باید برای برطرف آنها کوشش کنیم و خدمات را بر این بستر افزایش داده و کیفیت را بالا ببریم.

الفت نسب معتقد است شبکه ملی اطلاعات بستر خوبی است اما کامل نیست محتوا کم دارد باید خدمات بیشتری روی شبکه ملی اطلاعات ارائه گردد و استفاده کامل از شبکه ملی اطلاعات را به جز موارد حیاتی و حساس کشور، به مواقع این چنین موکول نمایند و این نباید بهانه ای باشد تا ارتباط بین الملل را قطع نمایند چون این قطعی صدمات جبران ناپذیری در پی دارد.

جلوگیری از ضرر با اطلاع رسانی

میلاد نوری فعال حوزه استارتاپی در زمینه برنامه نویسی با اشاره به اینکه قطعی اینترنت کسب و کارهای نوپا را تعطیل نموده است گفت: ما در کسب وکار خود برای دسترسی به سرورهایمان از ورود دو مرحله ای استفاده می کنیم در حالی که ارسال پیغامک ها از خارج به داخل قطع است بنابراین به ابزار و سرویس های خود دسترسی نداریم و به این ترتیب حتی قادر نیستیم سرویس های خود را به داخل کشور منتقل کنیم.

این کارشناس حوزه امنیت در پاسخ به این سؤال که برای اینکه در چنین مواقعی کسب و کارهای اینترنتی با مسائل کنونی روبرو نشوند، راه چاره جایگزین چیست؟ گفت: بهترین راه این است که به شرکت هایی که دارای مجوز و شناسنامه هستند و شناخته شده اند و لیست IP این شرکت ها موجود است، چند ساعت قبل اطلاع رسانی می کردند که قرار است اینترنت محدود گردد تا جلوی ضرر و زیان را که اکنون بسیار بالا است، بگیرند..

وی درباره استفاده از شبکه ملی اطلاعات در مواقع بحران نیز گفت: به نظرم این شبکه تنها در زمینه ای که ذخیره اطلاعات در داخل کشور مانند بحث های اقتصادی، اطلاعات شهفرایندان و... بیشتر اهمیت پیدا می نماید، کاربرد دارد و نمی تواند جایگزین مناسبی برای تمام کسب و کارهای فعال استارتاپی باشد.

این کارشناس اضافه نمود: تمام کشورها دارای شبکه ملی اطلاعات هستند و مواردی که اطلاعات حساس و حیاتی است از شبکه داخلی خود استفاده می نمایند ولی ارتباط خود را با دنیا حفظ نموده اند. ما نیز در جاهایی که نباید اطلاعات حساس کشور در خارج از کشور ذخیره گردد باید از شبکه ملی اطلاعات استفاده کنیم و در بقیه موارد باید با دنیا در ارتباط باشیم و نباید این شبکه محدودباشد.

نوری در ادامه گفت: از سوی دیگر خدماتی که روی بستر شبکه ملی اطلاعات ارائه داده اند نه تنها کم است بلکه دارای کیفیت بالایی نیست و باید پیش از این آنها را برای چنین مواقع بحرانی تقویت می کردند. باید سرویس هایی مانند ایمیل، جست و جوگر ها و... که روی شبکه ملی اطلاعات ارائه داده اند پیش از این تقویت می کردند تا در مواقع ضروری با بار ترافیکی بالا قادر به ارائه سرویس باشد ولی با هجوم کاربران این سرویس ها قادر به ارائه سرویس خوب نبودند و با قطع سرویس دنیای همین سرویس های داخلی نیز خطا می دهند.

این فعال حوزه استارتاپی معتقد است که بسیاری از کسب و کارهای فضای مجازی نه تنها از خارج سرویس می گیرند بلکه با شرکت های بسیاری در خارج از کشور به وسیله ایمیل ارتباط دارند و همین قطعی اینترنت دنیای این ارتباطات را با مشکل روبرو نموده است بنابراین باید کاری کنیم اولاً احتیاجی به ایجاد محدودیت نباشد و اگر به هر دلیلی احتیاج بود که محدودیت اعمال گردد باید در این مواقع بحران اقدام های ضروری پیش بینی گردد تا مردم کمتر متضرر شوند.

مرگ کسب و کارها با ادامه قطعی اینترنت

مهدی عبادی رئیس انجمن فین تک ها نیز معتقد است که قطعی اینترنت روی کسب و کارهای اینترنتی تأثیر منفی گذاشته و خسارت های جبران ناپیری را بخصوص به کسب و کارهای کوچک و نوپا وارد نموده، به طوری که اگر این محدودیت تا انتها هفته ادامه یابد مرگ آنها فرا می رسد.

عبادی به ایران گفت: در این میان کسب و کارهای بزرگ دارای اعداد ارقام بزرگی هستند نیز متضرر شده اند ولی از آنجایی که دارای توان بالایی هستند بعد از اتصال اینترنت و برطرف محدودیت می توانند با قدرت بیشتری به نقطه اولیه خود بازگردند ولی کسب و کارهای کوچک نمی توانند و از بین می فرایند.

رئیس انجمن فین تک ها علت مرگ را نیز جاری بودن هزینه های این دسته از کسب و کارها دانسته و می گوید: این گروه از کسب و کارها درآمدی ندارند و با این اقدام فرایند رشد آنها متوقف شده است بنابراین بازگشت آنها به نقطه اولیه بسیار سخت خواهد بود.

این فعال حوزه پرداخت های خرد در پاسخ به این سؤال که در مواقعی این چنینی که به دلایل امنیتی اینترنت بین الملل قطع می گردد، چه کارهایی می توان انجام داد، گفت: چون کسب و کارهای مجازی از چندین سرویس داخلی و خارجی و تکنولوژی های متفاوتی که در داخل و خارج کشور وجود دارد همزمان استفاده می نمایند با محدودیتی که ایجاد شده 90 درصد سرویس های خود را از دست داده اند و برای سرویس های خارجی جایگزینی در داخل کشور وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد دارای کیفیت بالایی نیست.

عبادی درباره شرایط کسب و کار خود نیز گفت: در این مدت قطعی اینترنت بین الملل 2 روز در کوشش بودیم تا سرورهای خود را بالا بیاوریم وقتی این رخ داد دوباره تمام پروتکل ها را عوض کردیم و چند ساعتی طول کشید تا به حالت عادی بازگردیم از سوی دیگر در این مدت بخش توسعه و فرایند رشد کسب و کار ما متوقف شده و نمودارها کمترین میزان خود را نشان می دهند.

وی درباره اینکه در این روزها شبکه ملی اطلاعات و اینترنت داخلی فعال بود نیز گفت: شبکه ملی اطلاعات زمانی می تواند به طور کامل مفید و مثمرثمر باشد که ما به صورت یک جزیره مستقل باشیم در صورتی که ما جزیره مستقل نیستیم و از خارج از ایران در حال دریافت سرویس هایی هستیم که در کشور جایگزینی ندارد و اینکه خود شبکه ملی اطلاعات عملکرد درستی نداشته است به طوری که در یکی از این شب ها حدود ساعت 22 تا 2 صبح عملاً پروتکل ها در داخل شبکه ملی اطلاعات هم بسته بود. وقتی سرویس خود را به داخل ایران منتقل کردیم از روی برخی از پروایدرها قابل دسترسی و از برخی از آنها قابل دسترسی نبود و به نظر می رسد هنوز این بستر آماده پاسخگویی در شرایط بحران نیست.

سعید محمدی از اعضای هیأت مدیره یک شرکت فروش اینترنتی (دیجی کالا) نیز می گوید: شرکت هایی که سرور آنها در داخل کشور میزبانی می گردد با کم ترین مشکل روبرو شده اند یا آسیب ها به صورت مستقیم نیست به عنوان مثال ما با قطع اینترنت دنیای مارکتینگ آنلاین خود را از دست داده ایم یا از ابزارهایی مانند سرویس گوگل داک در داخل شرکت ها برای داکیومنت ها استفاده می کردیم یا از اپلیکیشن های پیغام رسان کاری بهره می بردیم که همه از دسترس خارج شده و کار ما را سخت نموده است به همین دلیل برخی از حوزه های تخصصی امکان فعالیت در شرکت ندارند و تعطیل شده اند.

محمدی اضافه نمود: البته کاربران با جست و جو در جست و جوگرهای داخلی و تایپ نام فروشگاه ها و سایت ها با آنها ارتباط برقرار نموده و کالا سفارش دادند اما در بخش پست و ارسال کالا به دلیل ناآرامی ها با مشکل روبرو شدیم.

وی با بیان اینکه یکی از راهکارهای جلوگیری از خسارت در چنین مواقعی این است که شرکت ها و کسب و کارها سرورهای خود را در داخل میزبانی نمایند، اضافه نمود: البته از آنجایی که کیفیت میزبانی در داخل دارای کیفیت پایین تر و گرانتر است خیلی از کسب و کارها سرورهای خود را در خارج از کشور میزبانی می نمایند تا با سرعت بالاتر خدمات ارائه دهند و اینکه کمتر هزینه نمایند ولی باید در چنین مواقعی سرور خود را به داخل منتقل نمایند تا دچار مشکل نشوند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 594

به "قطع اینترنت کسب و کارهای اینترنتی را دچار بحران کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطع اینترنت کسب و کارهای اینترنتی را دچار بحران کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید