فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایران و کوبا در هفته های آینده

به گزارش دیتاپد، به گزارش خبرنگاران، دکتر علیرضا بیگلری امروز در نشست خبری که به صورت آنلاین برگزار گشت با بیان اینکه برند انستیتو پاستور یک برند صد ساله است گزارشی از واکسن کرونا مشترک با کوبا ارائه کرد و گفت: امروز بشریت با یک پدیده ای روبرو شده که ثابت کرد تمام تجربه ها و دانش بشری در برابر این ویروس هیچ است.

فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایران و کوبا در هفته های آینده

وی اضافه نمود: یک راهکار خوبی که توسط انستیتو پاستور در پیش گرفته شد، همکاری با کشور کوبا بود که این همکاری سابقه دو دهه ای داشته به طوری که محصول مشترک اول واکسن هپاتیت ب بود.

بیگلری در مورد واکسن نوترکیب مشترک با کوبا که توسط انستیتو پاستور مورد پیگیری قرار گرفته، ادامه داد: فاز حیوانی، فاز اول و دوم کارآزمایی این واکسن مشترک در کشور کوبا با نظارت و حضور کارشناسان ایرانی انجام گرفته و قراردادی در این خصوص منعقد شده است.

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: برای فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن هفته های آینده اقدام می شود و امیدواریم که برند و اعتبار پاستور هدیه ای برای ملت ایران باشد.

وی با بیان اینکه فاز دوم کارآزمایی بالینی که در کوبا انجام شد در دو مرحله بود، گفت: مرحله اول 100 نفر و مرحله دوم 900 نفر در این کارآزمایی بودند که این بخش از تست وسیع بود.

وی با بیان اینکه این مراحل کارآزمایی می توانست در ایران انجام بگیرد، اضافه نمود: بعد از مرحله دوم در کوبا از ایمنی و اثربخشی واکسن مطمئن شدیم و قرارداد منعقد کردیم.

تولید واکسن کرونا در هر دو کشور انجام می شود

بیگلری خاطرنشان کرد: مسلماً در قسمت اول برای تولید انبوه این واکسن مشترک برای اینکه سیستم ایران با کوبا ست شود نمونه واکسن به کشور می آید و طبق بررسی ها و کنترل کیفی در کشور ما به تولید می رسد.

وی با تاکید بر اینکه پیش بینی می شود که در خردادماه عرضه این واکسن مشترک در ایران صورت بگیرد، بیان نمود: همچنین پیش بینی شده که عرضه واکسن به میزان 2 میلیون دوز در ماه باشد.

رئیس انستیتو پاستور ادامه داد: فعلاً این میزان تولید را مد نظر داریم و می توانیم بعد از آن وارد فازهای بعدی شویم.

وی تاکید کرد: باید ببینیم چقدر به این واکسن نیاز داریم؛ در واقع بالا بردن میزان تولید بستگی به میزان بازار دارد.

بیگلری در مورد تولید واکسن مشترک ایران-کوبا گفت: تولید انستیتو پاستور برای این واکسن بدین گونه است که هر ماه مقداری به تولید اضافه کند و عرض چند ماه به 5 میلیون دوز در ماه برساند.

ممکن است جهش های بعدی خود ویروس را از پا بیاندازد

وی با اشاره به نگرانی ها در مورد ویروس کرونا گفت: خوشبختانه این واکسن می تواند در مقابل این ویروس ایمنی ایجاد کند اما مطمئن نیستیم که واکسنی که ساخته شده روی صددرصد مردم تأثیر گذار باشد یا خیر؛ همینطور نمی دانیم ایمنی ایجاد شده چقدر پابرجا می ماند.

وی با تاکید بر اینکه دیگر نگرانی ما جهش های ویروس است، گفت: مطالعات فعلی نشان می دهد اغلب واکسن ها در مقابل جهش ها کارایی دارند و ممکن است جهش هایی صورت بگیرد شاید در برخی موارد جهش، خود ویروس را از پا بیاندازد و اتصال به گیرنده ها را مختل کند.

وی با بیان اینکه تا امروز 7 مورد به ویروس انگلیسی کرونا در کشور مبتلا شده اند، ادامه داد: این جهش ها در کشور مورد رصد و بررسی قرارمی گیرد اما جای نگرانی هم دارد.

رئیس انستیتو پاستور در مورد اینکه کدام پلتفرم برای واکسن بهتر است، گفت: پلتفرمهای واکسن غیر قابل پیش بینی هستند و اکنون نمی توانیم بگوییم کدام پیروز تر خواهند بود؛ تمام این پلتفرم ها در کشور مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرند؛ 5 سال آینده می توان در مورد این واکسن ها قضاوت کرد که کدام بهتر بوده است.

بررسی تعداد جامعه مرحله سوم کارآزمایی بالینی

وی در مورد تعداد افراد مورد مطالعه در فاز کارافزایی بالینی گفت: در هر جامعه ای برای هر نوع واکسنی تعداد مورد نظر متفاوت است. در ایران کارهای اجرایی در حال انجام است ولی تعدادی که باید در مرحله سوم کارآزمایی بالینی (در ایران) مورد بررسی قرار می گیرد هنوز نهایی نشده است.

وی اضافه نمود: در اغلب واکسن ها 20 تا 40 هزار نفر مورد مطالعه قرار می گیرد.

به گفته وی، سرجمع کشته های ایران با سایر کشورها را که می بینیم متوجه می شویم که تعداد مرگ ها در یک روز کشورهای اروپایی در مقایسه با ایران چند برابر است ولی در عین حال میزگردهایی در همین کشورها تشکیل می شود که علیه ایران صحبت می کنند.

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: در مورد واکسن زمان ثابت می کند که ایران چقدر توانست پیروز باشد از این رو باید به دانشمندان و جوانان کشور اعتماد کنیم؛ همچنین باید بدانیم که با این کمبود دنیای هیچ کشوری به اندازه نیاز ما واکسنی در اختیارمان قرار نمی دهد.

به گفته بیگلری، در بین کشورهای اروپایی رقابت شدیدی برای تولید واکسن وجود دارد و باید سعی کنیم از نظر روحی جوانان و دانشمندان را حداقل تقویت و پشتیبانی کنیم.

وی اضافه نمود: اکنون ماسک تنها اسلحه نجات است.

بیگلری با اشاره به خبر خوش دیگری در زمینه واکسن گفت: در هفته های آینده یک عیدی به ملت ایران در زمینه واکسن تقدیم می کنیم. این یک کار ابتکاری و استثنایی در مورد واکسن کووید 19 و متفاوت از چیزی است که در دنیا کار شده است.

وی ادامه داد: این اقدام در کنار همکاری با کوبا انجام شده که توجهات را به کشور جلب خواهد کرد.

رئیس انستیتو پاستور گفت: واکسن شرکت برکت واکسنی بر اساس ویروس کشته شده است که این پلتفرم از قدیمی ترین روش های تولید واکسن است.

وی با بیان اینکه کارآزمایی بالینی این واکسن آغاز شده و اطلاعات داوطلبان رصد می شود، اعلام کرد: خوشبختانه واکسن شرکت برکت تا به امروز هیچ عوارض خاص و نگران کننده ای نداشته است و کارایی آن در فازهای بعدی تعیین می شود.

بیگلری در مورد واکسن رازی اضافه نمود: واکسن شرکت رازی تاییدیه گرفته و قرار است وارد کارآزمایی بالینی شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره همکاری ایران و روسیه برای ساخت واکسن گفت: یکی از پلتفرم های تولید واکسن مبتنی بر آدنوویروس است که ایجاد ایمنی بالا و خوب از نظر تئوری و نظری ثابت شده و پیش بینی می شود که از پلتفرمهای پیروز برای تولید واکسن باشد من دو دهه قبل کار با آدونو ویروس را آغاز کردم، این روش سخت و سخت است اما یکی از پلتفرم های پیروز خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما کشوری هستیم که هر 4 پلتفرم تولید واکسن را در نظر داشته ایم، گفت: سازمان غذا و دارو سخت کار می کنند و شاید شبانه روزی اطلاعات را با استانداردهای دنیای مطابقت می دهد و در این زمینه واقعاً کوتاه نمی آیند.

رئیس انستیتو پاستور گفت: ایران در بین کشورهای اسلامی یکی از دو کشوری است که اسم خودش را در تولید واکسن تثبیت کرده و کشوری هستیم که نشان دادیم با حجم های زیاد می توانیم تولید انبوه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه شیوع کرونا برنامه واکسن کشور را 20 سال جلو انداخت، گفت: فکر می کنم با توجه به شرایطی که داریم می توانیم تولید انبوه را داشته باشیم؛ اکنون در مرحله ای هستیم که دنیا باور کرده ایران شرایط بهتری در مورد ویروس کرونا و واکسن و… دارد.

رئیس انستیتو پاستور در مورد واکسن دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: پرونده این واکسن در سازمان غذا و دارو در حال بررسی است و ایران راهی را پیش گرفته تا واکسن هایی را بسازد که در بازار خارجی قابل رقابت باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1640

به "فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایران و کوبا در هفته های آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایران و کوبا در هفته های آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید