صدور 5 ماهه کارت های ملی با تامین مواد اولیه

به گزارش دیتاپد، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: بیش از 62 میلیون نفر ثبت نام کرده اند و حدود 51 میلیون و 750 هزار کارت صادر کردیم. حد فاصل بین صدور کارت که تحویل شده و درخواستی که دادند، اگر از سمت چاپخانه تامین شود، ما ظرف 6-5 ماه کارت ها را تحویل می دهیم.

صدور 5 ماهه کارت های ملی با تامین مواد اولیه

به گزارش خبرنگاران، سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در خصوص شرایط کارت های ملی گفت: کارت هایی که از سال 97 یا 98 ثبت نام کرده اند تا الان به دست شان نرسیده است. ما تا قبل از پایان سال 96 و آغاز سال 97، بدنه کارت را وارد می کردیم و زمان صدور را تا 15 روز کاهش دادیم. یعنی دو و نیم میلیون کارت را صادر کردیم. اما به دلیل مسائلی مثل تحریم و تامین اعتبار ارزی برای انتقال وجه به خارج از کشور که همه بدنه کشور را درگیر خود کرده است، دوستان به تولید داخل روی آوردند.

وی افزود: تولید داخل، مواد اولیه کارت هوشمند که پلی کربنات هست، همچنان وارداتی است و در داخل کشور نداریم و تراشه هم در کشور تولید نمی شود. دوستان ما در چاپخانه دولتی، ناگزیرند که مواد اولیه را وارد کنند و در داخل کشور تولید بدنه کنند. تلاش زیادی هم کرده اند که معادل خارجی تولید کنند. بنا بود ماهیانه، حداقل یک میلیون کارت را به ما تحویل دهند. ما ظرفیت تولید دو و نیم میلیون کارت را داریم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه سازمان ثبت احوال کشور متولی جمع آوری اطلاعات و صدور کارت است، اظهار داشت: بر اساس قانون، تحویل بدنه کارت بر عهده چاپخانه دولتی است و خودشان شاید مسائلی داشته باشند. بیش از 62 میلیون نفر ثبت نام کرده اند و حدود 51 میلیون و 750 هزار کارت صادر کردیم. حد فاصل بین صدور کارت که تحویل شده و درخواستی که دادند، اگر از سمت چاپخانه تامین شود، ما ظرف 6-5 ماه کارت ها را تحویل می دهیم.

ابوترابی با اشاره به اینکه مکررا اعلام کرده ایم که چاپخانه ملی کشور تلاش شان را می کنند اما مسائل خودشان را دارند، مطرح نمود: در خصوص تامین مواد اولیه کارت باید مسائل حل شود. من شنیده ها را عرض می کنم که هم مسائل تامین مواد اولیه و هم اعتبار ارزی را دارند. ما توجیه و دلیلی نداریم. دکتر وحیدی از زمان مسئولیت شان، هر هفته درگیر هستند تا بتوانند این مشکل را حل کنند. چون می گویند این حق الناس است.

وی در توضیح حضور شرکت دانش بنیان برای حل این مشکل گفت: شرکت های مختلفی طرح موضوع کردند اما چاپخانه نتوانستند تایید کنند. چون بر اساس قانون، متولی صدور اوراق بهادار را تعیین کرده اند. گاهی اشاره می کنند به تراشه تلفن همراه که اینها فرق دارد. کشورهایی مثل چین و کره و یکی دو کشور دیگر تولید می کنند.

ابوترابی که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، در پایان تاکید کرد: ما کارت را با تراشه کامل وارد می کردیم و کارت ها را صادر می کردیم. اما همانطور که عرض کردم با مسئله ای که پیش آمد، متاسفانه نتوانستیم کارت ها را برسانیم. کسانی که ثبت نام کرده اند در برخورداری از خدمات دولتی مسئله ای ندارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2029

به "صدور 5 ماهه کارت های ملی با تامین مواد اولیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور 5 ماهه کارت های ملی با تامین مواد اولیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید