دلار با 10480 تومان به سنا برگشت

به گزارش دیتاپد، بعد از حذف نرخ دلار از سامانه سنا در روزهای گذشته، امروز بار دیگر با نرخ 10 هزار و 480 تومان به سامانه برگشته است.

دلار با 10480 تومان به سنا برگشت

به گزارش دیتاپد، حذف نرخ دلار از سامانه نظام ارزی(سنا) در روز یکشنبه هفته جاری یکی از خبرهای پرحاشیه ارزی بود. هر چند که بانک مرکزی هیچ واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداد و رسما درباره دلایل حذف نرخ دلار توضیحی ارائه نکرد، اما به هر حال برخی این گونه عنوان نموده اند که این به معنای کنار گذاشته شدن دلار از چرخه مبادلات است.

در سامانه سنا نرخ ارز بر اساس معاملات صرافی ها به طور روزانه و البته در ساعت های تعیین اعلام می گردد که از جمله آنها دلار، یورو و درهم امارات بود که در هفته جاری دلار از بین این سه ارز حذف و یوآن چین جایگزین شد. اما امروز (پنجشنبه) بار دیگر دلار به جمع ارزهای حاضر در سنا اضافه گردیده است هر چند که در بین سه ارز اصلی قرار ندارد.

برگشت دلار با تغییر نرخ نیز همراه بوده است. در حالی تا پیش از این متوسط نرخی که برای خرید و فروش دلار در سنا اعلام می شد، حدود 8 تا 9 هزار تومان و گاهی اندکی کمتر و یا بیشتر بود که برگشت دلار با نرخ 8411 تومانی خرید و 10 هزار و 480 تومانی برای فروش همراه گردیده است.

در سنا میانگین نرخ انواع ارز به صورت ساعتی و روزانه ثبت گردیده به طوری که نرخ های اعلام گردیده در این سامانه بیانگر میانگین وزنی نرخ خرید و فروش بر مبنای معاملات ثبت گردیده در سامانه توسط صرافی های مجاز کشور است. این در حالی است که تا پیش از این نرخ هایی که برای دلار در سامانه اعلام می شد مطابقت چندانی با معاملات صرافی ها در بازار آزاد نداشت و نرخ های درج گردیده در تابلوهای آنها همواره بالغ بر 10 هزار و 200 تومان بود در حالی که متوسط نرخ در سنا حتی تا 7900 تومان اعلام می شد. به نظر می رسد نرخ جدیدی که برای دلار در سنا قرار گرفته تا حدی به واقعیت نزدیک تر باشد.

در حال حاضر در کنار نرخی که صرافی ها برای فروش ارزهای خدماتی اعلام می نمایند، در معاملات آزاد دلار تا 10 هزار و 700 تومان قیمت می خورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 18

به "دلار با 10480 تومان به سنا برگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلار با 10480 تومان به سنا برگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید