توصیه های ایمنی برای کشاورزان خراسان شمالی

به گزارش دیتاپد، رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: کشاورزان در شرایط فعلی که کشور با شیوع ویروس کرونا روبرو است از کودهای حیوانی در مزارع خودداری نمایند اما در صورت ضرورت استفاده از آن، باید دستکش داشته باشند و موارد بهداشتی را رعایت نمایند.

توصیه های ایمنی برای کشاورزان خراسان شمالی

به گزارش دیتاپد آنلاین، عبدالله یوسفی پنج شنبه 4 اردیبهشت در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بر خودمراقبتی در پیشگیری از ویروس کرونا در مشاغل دامداری و کشاورزی تاکید نمود و گفت: هم اکنون هیچ مدرکی مبنی بر مبتلاشدن حیوانات به ویروس کرونا در دسترس نیست اما باید اقدامات پیشگیرانه داشته باشیم.

وی با بیان این که تا به امروز ویروس کرونا قربانیان زیادی را گرفته است، اضافه نمود: در بعضی از مشاغل خطر ابتلا و انتقال بیماری ها در آنها بیشتر است که از جمله آنها مشاغل کشاورزی و دامداری است، باتوجه به این که این بیماری درمان خاصی ندارد تنها برای کاهش شانس ابتلا به کار بستن توصیه ها است.

یوسفی گفت: باید تمامی کشاورزان و دامداران برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، بهداشت فردی خود را رعایت نمایند و تا حد امکان تماس مستقیم با حیوانات وحشی و اهلی نداشته باشند و هنگام کار باید از دست کش استفاده نمایند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان این که اگر چنانچه کارکنان دامداری ها آلوده به ویروس کرونا باشند از تماس با دام خودداری نموده و در صورت مشکوک به ابتلا، از ماسک، لباس کار و چکمه ها در محیط کار خود استفاده نمایند ادامه داد: همچنین دامداران باید پس از خاتمه کار، استحمام نموده و لباس های آلوده خود را بشویند و سپس محل نگهداری حیوانات را مرتب گندزدایی نمایند.

وی گفت: با توجه به اینکه در بیشتر مواقع محل نگهداری حیوانات در مجاورت محل سکونت خانوار ها است باید نظافت محل زندگی را نیز رعایت نموده و سطوح را به طور مرتب با استفاده از مواد ضد عفونی نماینده صندلی دام پاک نمایند.

یوسفی از کشاورزان خواست تا از تماس مستقیم دست با محصولات کشاورزی قابل عرضه در بازارهای نزدیک محله خودداری نموده و از سموم کشاورزی برای گندزدایی سطح محصولات استفاده ننمایند و اضافه نمود: استفاده از فاضلاب های صنعتی و انسانی برای آبیاری محصولات کشاورزی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد؛ همچنین از خوردن و آشامیدن در مزرعه بدون دسترسی به آب و مواد شوینده خودداری نمایند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: به منظور تهویه هوا باید در و پنجره منزل مسکونی، انبار و محیط نگهداری دام و طیور نیز باز گردد و بهره برداران باید لباس کار خود را از سایر لباس ها جدا نموده و در معرض نور خورشید قرار دهند.

وی با بیان این که در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر مبتلاشدن حیوانات در دسترس نیست اما ضروری است تا توصیه های بهداشتی در این خصوص رعایت گردد اضافه نمود: بعد از تماس با حیوانات دست های خود را با آب و صابون بشویند و از حیوانات وحشی به عنوان حیوانات خانگی نگهداری ننمایند و اگر حیوانی سابقه تماس با موارد مشکوک به ابتلا را داشت باید قرنطینه و مورد آزمایش قرار گیرد.

خراسان شمالی 34 هزار عرصه کشاورزی دارد که افزون بر 82 هزار بهره بردار در آن فعالیت دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1116

به "توصیه های ایمنی برای کشاورزان خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های ایمنی برای کشاورزان خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید