بزرگترین خانه تاریخی شمال کشور هنوز متقاضی ندارد

به گزارش دیتاپد، به گزارش خبرنگاران، بزرگترین خانه مسکونی و تاریخی شمال کشور به نام مجموعه خانه باقری ها در بافت قدیم گرگان واقع شده که اسناد تاریخی قدمت آن را به سال 1286 شمسی و دوره قاجار می رساند البته بخش هایی از آن بر روی آثار دوره صفویه ساخته شده است. این بنا در چند مرحله و به صورت جزء به جزء و در مقاطع زمانی مختلف ساخته شده و خانواده باقری تا سال 1380 هجری شمسی در آن سکونت داشته سپس به تملک سازمان میراث فرهنگی درآمد.

بزرگترین خانه تاریخی شمال کشور هنوز متقاضی ندارد

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

این خانه با مساحتی بالغ بر دو هزار متر و زیر بنای 1600 متری دارای 4 حیاط اندرونی، یک حیاط اندرونی، یک حیاط بیرونی، دو حیاط هشتی، یک حیاط مطبخ و یک حیاط سرطویله و چهار ورودی به شبکه معابر اطراف است که در 6 مرحله مختلف تاریخی ساخته شده است.

در تابستان های گرم وشرجی گرگان فضای داخلی این خانه شرایط مناسبی برای آسایش محیطی ساکنان پدید می آورد و سختی اقلیم را قابل تحمل می نماید. همچنین بام های سفال پوش شیب دار و نیز ارتفاع دریافت کف فضاهای طبقه پایین از سطح طبیعی زمین، از جمله روش های مناسب جهت مقابله با اثرات مخرب اقلیم پر باران و رطوبت سطحی زمین بر بنا به شمار می رود.

مجموعه باقری دارای تزئینات آجری در بعضی از سردرهای ورودی به مجموعه، پنجره های چوبی گره چینی با شیشه های رنگی، کنده کاری لبه شیرسرها، تراس های چوبی با نرده های خراطی شده، گچبری های ساده در زیر سقف هاست. این اثر تاریخی به شماره ثبت 5423 در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

شهریور ماه سال گذشته، فعالان حمایت از بافت تاریخی گرگان و دوستداران میراث فرهنگی در گلستان خبر از مرمت نادرست این خانه داده بودند. مرمت این خانه بدون داشتن طرح مصوب مرمتی شروع شده بود.

اما بزرگترین خانه تاریخی و مسکونی شمال ایران با قرار دریافت در فهرست خانه های تحت پوشش صندوق حفظ و احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی به نظر می رسید که شرایط باید به نفع این میراث تاریخی تغییر کند. این خانه قرار بود برای ایجاد محل اقامتی در قلب بافت تاریخی گرگان، بازسازی و باز زنده سازی گردد اما تنها اقدام اجرا شده، انتقال بخشی از فضای اداری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان به یکی از بناهای این عمارت و هجوم الوارهای راش خیس و ترک خورده و گره دار، برای مرمت بزرگ ترین خانه مسکونی شمال ایران بود.

مرمت این خانه تاریخی نیز سال گذشته با چالش های جدی روبرو شد از استفاده چوب های خیس در این بنا تا نحوه مرمت بخش های دیگر آن که حتی استادکارانی که در آنجا مشغول به کار بودند هم خود به شرایط مرمت خانه انتقاد داشتند!

قرار بود خانه باقری به عنوان محل اقامت به کاربری برسد و مدرسه تقوی به عنوان پشتیبان آن به مرکزی برای پذیرای تبدیل گردد. خانه باقری و مختصات حیاط های آن امکان ساخت مرکز پذیرایی مانند رستوران را ندارد. در حال حاضر هم این خانه، امکان احیا برای محل اقامتی را ندارد. بنابراین امکان پیدا کردن متقاضی و سرمایه گذار برای آن هم بسیار ضعیف است. با این وجود صندوق حفظ و احیای آثار تاریخی این خانه را دی ماه سال جاری در فهرست 20 بنای آماده واگذاری گفت.

صندوق حفظ و احیا برای مرمت این خانه 18 میلیارد ریال هزینه برآورد نموده است تا سرمایه گذار آن را به مدت 24 ماه مرمت کند مدت قرارداد برای سرمایه گذار متقاضی نیز 20 سال با مبلغ پایه اجاره 30 میلیون ریالی در نظر گرفته شد. اما با وجود این بازهم برای مرمت و تغییر کاربری خانه باقری ها متقاضی و سرمایه گذار پیدا نشد.

از سویی بخشی از این خانه به نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی و خانه صنایع دستی گرگان تبدیل شده است. شاید تنها بخشی از خانه باقری ها که در حال حاضر زنده و پویاست همین بخشی باشد که از آن به عنوان خانه صنایع دستی استفاده می گردد و در اتاق های آن منبت کاران، سفال گران و فروشندگان و دوزندگان لباس های محلی غرفه دارند و هر از گاهی حیاط را آب و جارو نموده و سعی می نمایند گردشگران را به بهانه بازدید از این خانه هم شده، به داخل راهنمایی نمایند.

درهای بقیه بخش های بزرگترین خانه مسکونی شمال کشور به روی گردشگران بسته است چون هنوز آماده بازدید نیست. اما از آنجا که رطوبت و باران و برف دشمن این خانه ها به شمار می آید. به طور حتم هر سال از عمر اتاق های مرمت نشده این خانه بزرگ تاریخی کمتر می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 862

به "بزرگترین خانه تاریخی شمال کشور هنوز متقاضی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین خانه تاریخی شمال کشور هنوز متقاضی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید