برگزاری همایش محصولات ارگانیک و فرصت نوین تجارت خارجی در تهران

به گزارش دیتاپد، سومین همایش لژیونر های کسب و کار با موضوع کشاورزی ارگانیک و فرصت های نوین برای فعالان تجاری، استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان پنجشنبه 3 بهمن ماه 1398 در مرکز همایش های بین المللی سازمان مدیریت صنعتی ایران برگزار گردید.

برگزاری همایش محصولات ارگانیک و فرصت نوین تجارت خارجی در تهران

جهت دریافت مشاوره خدمات سفارش کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، پیرو امضای توافق نامه های توسعه همکاری در خصوص استاندارد ها و تجارت مواد غذایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، سومین همایش لژیونر های کسب و کار با موضوع کشاورزی ارگانیک در تهران برگزار گردید. در این همایش که با حضور بیش از پنجاه نفر از نمایندگان سازمان های بین المللی، فعالان بخش خصوصی، نمایندگان تشکل ها و اتحادیه های کشاورزی، اعضای اتاق بازرگانی، کارشناسان جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان، صنایع، تجارت، دادگستری و امور بین الملل برگزار گردید، گزارش مطالعات در زمینه های مشترک همکاری برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی ارگانیک به اروپا ارائه شد.

این همایش یک روزه با سخنرانی ویدیویی مدیر کشاورزی و توسعه روستایی کمیسیون اروپا شروع شد. جان کلارک ضمن استقبال از افزایش همکاری اتحادیه اروپا با ایران، از همکاری صمیمانه دولت جمهوری اسلامی ایران به ویژه وزارت امور خارجه و وزارت جهاد کشاورزی در جهت توسعه ارتباطات مالی فیمابین تقدیر نمود و اظهار امیدواری کرد تا فراوریکنندگان ایرانی دسترسی بیشتر و ساده تری به بازار های اروپایی داشته باشند.

سخنران بعدی همایش دراگو اشتامبوک سفیر کشور کرواسی در ایران و رییس دوره ای اتحادیه اروپا بود که ضمن اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین دو کشور گفت: من به این نشست آمده ام که مراتب آمادگی کشور های عضو اتحادیه را برای توسعه همکاری های مالی به خصوص در حوزه کشاورزی و محصولات ارگانیک به شما فراوریکنندگان، کارشناسان و مدیران دولتی و بخش خصوصی اعلام کنم.

نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران نیز در این همایش به اهمیت کحصولات ارگانیک در سلامت و زندگی انسان ها اشاره نمود و گفت: بدون توجه به محصولات ارگانیک، کشاورزان طیف گسترده ای از مشتریان را از دست می دهند. جرولد بودکر اضافه نمود: برای داشتن یک کسب وکار پیروز در زمینه ارگانیک، الزامات اساسی مورد احتیاج است که برای فراوری در مقیاس مناسب، فناوری و مهارت های لازم برای مدیریت از جمله مهمترین موارد هستند.

نماینده فائو در ایران گفت: باید به این نکته اشاره نمود که این الزامات برای داشتن یک کسب وکار کافی نیستند و برای اینکه کشاورزان سود بیشتری به دست آورند و مصرف کنندگان از محصولات باکیفیت تری بهره مند شوند، ضروری است یک زنجیره ارزش کارا ایجاد گردد.

مهدی صداقت مدیر خانه نوآوری آخرین سخنران افتتاحیه این همایش بود که ساختار اکوسیستم کارآفرینی و فرصت ها و چالش های شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی را برشمرد. وی همچنین در خصوص توسعه فناوری بلاک چین در استارتاپ های کشاورزی ایران نمونه هایی را مثال زد و اضافه نمود: بلاکچین این امکان را ایجاد خواهد نمود تا اطلاعات ایمن، کارآمد و شفاف را برای هر مزرعه و در هر مرحله ای از زنجیره ارزش از فراوری بذر تا مصرف ارائه گردد.

در ادامه این نشست یک روزه الیجیو مالوسا، ایرینا کریوا و دکتر اصغر محمدی فاضل کارشناسان پروژه کشاورزی ارگانیک ایران و اروپا و استفان پاسری کارشناس فائو به ارائه گزارش مطالعات خود پرداختند و به سوالات متعدد حاضرین پاسخ دادند. همچنین نمایندگان سازمان همکاری مالی (اکو) و دفتر نمایندگی یونسکو در ایران نیز به ارائه دیدگاه های نهاد های ذیربط و فعالیت های مرتبط با موضوع همایش پرداختند.

شایان ذکر است اتحادیه اروپا بزرگترین بازار محصولات ارگانیک در دنیا است و تقاضا برای این محصولات بیشتر از عرضه است، به همین دلیل اتحادیه احتیاجمند واردات است. این اتحادیه معمولاً به تجارت آزاد کشاورزی تأکید دارد و به محصولات ارگانیک اهمیت می دهد.

کارشناسان اتحادیه اروپا در زمینه فراوری محصولات ارگانیک در ایران مطالعاتی را با همکاری نهاد های مختلف انجام داده اند که اولین قدم برای ارتقای استاندارد های ایران در حوزه محصولات ارگانیک محسوب می گردد. مقررات زدایی و تسهیل راه های صادرات، توسعه کشت ارگانیک از مواردی است که در این نشست یک روزه آنالیز شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 834

به "برگزاری همایش محصولات ارگانیک و فرصت نوین تجارت خارجی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری همایش محصولات ارگانیک و فرصت نوین تجارت خارجی در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید