باستان شناسی که نقوش تاریخی را روی سفال بازآفرینی می نماید

به گزارش دیتاپد، یک باستان شناس جوان کشورمان با ذوق هنری خود توانسته است نقوش تاریخی را بر روی سفال ترسیم کند و دست به خلق آثار زیبای هنری بزند.

باستان شناسی که نقوش تاریخی را روی سفال بازآفرینی می نماید

نرگس ممبینی که فارغ التحصیل رشته باستان شناسی گرایش تاریخ است، توانسته است تلفیقی زیبا از باستان شناسی و هنر را به وجود بیاورد و آثار زیبا و ماندگاری از خود به جای گذاشته است.

این هنرمند جوان کشورمان در باره هنر خود و سابقه فعالیتش می گوید: من فارغ التحصیل رشته باستان شناسی گرایش تاریخ هستم و از سال 86 فعالیت خود را در این خصوص شروع نموده ام و روی نقوش سفالی کار می کنم.

او می افزاید: از کودکی به کار هنر علاقه داشتم و با توجه به علاقه مندی ام به هنر و نیز رشته تحصیلی ام با تلفیق این دو حوزه در کنار هم آثار هنری را خلق می کنم و تا کنون در جشنواره های مختلف شرکت نموده ام.

ممبینی اضافه می نماید: اسم این هنر در حقیقت، بازآفرینی نقوش بر روی سفال است؛ در این هنر رنگ های مختلف به صورت جدا و یا ترکیب باهم استفاده می شوند و بعد از ترکیب رنگ و آب از طریق قلم مو نقوش تاریخی ترسیم می شوند.

این باستان شناس در ادامه می گوید: بعد از ترسیم نقوش هنری بر روی سفال، آن ها را در درون کوره می گذاریم و در دمای 900 تا 950 درجه آرام آرام این سفال ها پخته می گردد و رنگ ها بر روی آن ها رفته رفته نقش می بندد.

او یادآور می گردد: یکی از مهم ترین اهدافم در این هنر زنده نگه داشتن نقوش باستانی و انتقال پیغام های این نقوش از نسل های گذشته به نسل کنونی و آینده است.

ممبینی می افزاید: من با بازخوانی نقوش تاریخی خودم را جای مردم گذشته می گذارم و آنچه از رفتارهای زیبای نیاکان مان در این نقوش بازخوانی می کنم با ترسیم آن ها بر روی سفال در قالب هنر به مردم این دوره و زمانه منتقل می کنم.

این هنرمند جوان کشورمان خاطرنشان می نماید: امیدوارم با حمایت ها از این هنر و معرفی و بسط و گسترش آن شاهد رونق هرچه بیشتر این هنر زیبا باشیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1238

به "باستان شناسی که نقوش تاریخی را روی سفال بازآفرینی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باستان شناسی که نقوش تاریخی را روی سفال بازآفرینی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید