این طوری من خوب می شم مامانی!

به گزارش دیتاپد، درست است که والدین هنگامی که کودک سرما می خورد باید یک راست سراغ پزشک و دارو را بگیرند اما آموزشگاه اطفال ایالات متحده هشدار می دهد، استفاده بیش از حد دارو برای بچه ها زیر 2 سال ممکن است کارساز نباشد و حتی در بعضی موارد به طور جدی به بچه ها زیر 6 سال آسیب برساند.

این طوری من خوب می شم مامانی!

این طوری من خوب می شم مامانی!

درست است که والدین هنگامی که کودک سرما می خورد باید یک راست سراغ پزشک و دارو را بگیرند اما آموزشگاه اطفال ایالات متحده هشدار می دهد، استفاده بیش از حد دارو برای بچه ها زیر 2 سال ممکن است کارساز نباشد و حتی در بعضی موارد به طور جدی به بچه ها زیر 6 سال آسیب برساند. از آنجا که بسیاری از محققان معتقدند عوارض مصرف داروهای سرماخوردگی در بچه ها بیشتر از فواید آن است، بنابراین پزشکان باید سعی نمایند در اینگونه موارد داروهای کم ضرر و کمتری را تجویز نمایند. در این زمینه محققان برای کاهش علائم و عوارض بیماری راهکارهایی ارائه داده اند که می تواند مفید باشد. اگر فرزند شما سرفه می نماید، سرماخورده یا به آنفلوآنزا مبتلا شده می توانید از بعضی داروهای خانگی برای او بهره ببرید. دوره این بیماری ها معمولا 10 روزه است درحالی که درمان های خانگی می توانند این دوره را کوتاه تر نمایند. حتی اگر این دوره کوتاه تر نگردد این درمان ها یاری می نماید کودک در این دوره احساس بهتری داشته باشد. با رعایت این موارد که در کاهش عوارض و علائم بیماری به خصوص در بچه ها بسیار موثر است، احتیاج به مصرف داروهای سرماخوردگی هم تا حدود زیادی کاهش پیدا می نماید.

---

بگذارید تا می تواند استراحت کند

چگونه یاری می نماید:

مبارزه با عفونت انرژی زیادی می برد و می تواند کودک و حتی بزرگسال را فرسوده کند. هنگامی که کودک شما در حال استراحت است در واقع در حال درمان و بازیافتن نیروست؛ چیزی که به آن احتیاج دارد. مطالعات نشان می دهد، اضطراب نقش مهمی در فرایند بیماری دارد. اگر کودک شما به خاطر مدرسه، دوستانش یا هر آنچه در خانه رخ داده تحت فشار باشد، درصورت داشتن استراحت کافی به راحتی می تواند با علائم و نشانه های بیماری مبارزه کند.

آنچه احتیاج دارید:

مکان راحتی را برای استراحت کودک تان فراهم کنید.

چگونه آن را انجام دهید:

حالا وقت آن است که فیلم یا کارتون مورد علاقه کودک تان را دوباره برای او نمایش دهید یا برای او مجموعه جدیدی از مداد رنگی ها، کاغذ یا کتاب رنگ آمیزی خریداری کنید حتی یک پازل هم می تواند ایده خوبی باشد. البته تختخواب لزوما تنها جای مناسب برای استراحت نیست. گاهی اوقات تغییر فضا می تواند بسیار مفید باشد. اگر برای کودک تان استراحت سخت است با بعضی کتاب ها به او یاری کنید. می توانید کاری کنید او با مادربزرگ یا یک دوستش تلفنی صحبت کند تا از بی حوصلگی دربیاید.

---

از ویکس بهره ببرید ( 3 سال به بالا)

چگونه یاری می نماید:

ویکس یاری می نماید کودک خواب راحتی در شب داشته باشد. بسیاری از ما به خاطر می آوریم که وقتی بچه بودیم از اکالیپتوس و پماد ویکس برای درمان مان استفاده می شد. تحقیقات نشان می دهد، این ترکیبات تاثیری در تمیزی راه های هوایی ندارد اما به کودک یاری می نماید احساس خنکی در بینی داشته و تنفس بهتری داشته باشد.

آنچه احتیاج دارید:

شما می توانید از پمادهای ویکس که برای بچه ها بالای 3 سال فراوری شده بهره ببرید؛ این پمادها حاوی پترولاتوم، روغن و اکالیپتوس است.

چطور آن را انجام دهید:

ویکس را روی سینه، گردن و پشت کودک بمالید.

احتیاط:

ویکس را روی پوست حساس کودک یا مناطقی مانند دهان، بینی و اطراف چشم استفاده نکنید.

---

مصرف مایعات را افزایش دهید (6 ماه به بالا)

چگونه یاری می نماید:

نوشیدن اندازه زیادی مایعات از کم آبی کودک جلوگیری می نماید. کودکی که حلق و بینی اش پر از خلط است، میلی به خوردن غذا ندارد بنابراین اگر کودک شما به خوردن غذاهای جامد علاقه زیادی نشان نمی دهد، جای نگرانی نیست. در این شرایط اندازه مصرف مایعات را افزایش دهید. به یاد داشته باشید هرچه سن کودک پایین تر باشد، احتمال تمام شدن آب بدن و ایجاد شوک در او بیشتر می گردد بنابراین به نوزاد به محض باز شدن مجرای تنفسی او شیر بدهید.

آنچه احتیاج دارید:

نوشیدنی هایی که فرزندتان از آن ها لذت ببرد.

چطور آن را انجام دهید:

آب معمولی فوق العاده است اما کودک شما ممکن است چندان رغبتی به آن نداشته باشد. اسموتی میوه ها و دیگر نوشیدنی های مورد علاقه سالم که صددرصد طبیعی است، می تواند جایگزین خوبی باشد.

احتیاط:

بچه ها زیر 6 ماه همچنان باید شیر مادر یا شیر خشک مصرف نمایند مگر آن که پزشک توصیه ای داشته باشد. نوزادان کوچک احتیاجی به آب ندارند و اگر زیاد استفاده نمایند ممکن است خطرناک باشد.

---

سوپ مرغ و دیگر مایعات گرم فراموش نگردد(6 ماه به بالا)

چگونه یاری می نماید:

مایعات گرم می تواند بسیار آرام بخش باشد و احتقان را تسکین دهد. مطالعات نشان داده اند سوپ مرغ علائم سرماخوردگی مانند درد، خستگی، احتقان و تب را تسکین می دهد.

آنچه احتیاج دارید:

سوپ، چای، آب سیب یا مایعات دیگری که فرزند شما دوست دارد.

چگونه بهره ببرید:

سوپ را گرم بهره ببرید نه داغ. اگر کودک شما دست کم 6 ماه دارد ممکن است از چای بابونه ولرم لذت ببرد.

احتیاط:

چای های گیاهی دیگری هم وجود دارند که برای بچه ها بی خطر هستند اما اگر خواستید چایی به جز بابونه به کودک تان بدهید بهتر است با پزشک مشورت کنید چون همه محصولات طبیعی ایمن نیستند.

بچه ها زیر 6 ماه همچنان باید شیر مادر یا شیر خشک مصرف نمایند مگر آن که پزشک توصیه ای داشته باشد. آن ها احتیاجی به آب ندارند و اگر زیاد استفاده نمایند ممکن است خطرناک باشد.

---

سرش را بالا نگه دارید(12 ماه به بالا)

چگونه یاری می نماید:

می توانید درحالی که کودک خوابیده سر او را کمی بالاتر بگیرید تا راحت تر نفس بکشد.

آنچه احتیاج دارید:

حوله یا بالش برای بالا بردن سر تشک.

چگونه آن را انجام دهید:

اگر کودک شما در گهواره می خوابد 2 عدد حوله یا یک بالش نازک زیر سر کودک قرار دهید اما سعی نکنید پاهای کودک را بالا بیاورید چون ممکن است احساس ناراحتی کند. اگر کودک در یک تخت بزرگ می خوابد می توانید درکل یک بالش دیگر زیر بالش اصلی اش قرار دهید. یک گزینه دیگر این است که اجازه دهید کودک شما در جایگاه ماشینش بخوابد چون در حالت نیمه نشسته احساس راحتی بیشتری می نماید. درصورتی که کودک زیاد غلت نمی خورد، سرتختش را کمی بالاتر ببرید. این کار باعث تخلیه خلط از سینوزیت ها می گردد. کافی است چند کتاب زیر پایه تخت کودک قرار دهید.

احتیاط :

چه گهواره باشد، چه تخت سعی نکنید زیر سرش را زیادی بلند کنید. اگر کودک شما عادت دارد زیاد جابه جا گردد، ممکن است پاهایش بالاتر از سرش قرار گیرد و کل زحمت های شما بی نتیجه باشد.

---

مصرف عسل موثر است (12ماه به بالا)

چگونه یاری می نماید:

عسل گلو را آرام نموده و می پوشاند و به التیام سرفه یاری می نماید. در یک مطالعه صورت گرفته به وسیله کالج پزشکی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا والدین 105 کودک بین 18 ماه تا 2سال اعلام کردند عسل مفید است و بهتر از شربت سرفه برای درمان سرفه های شبانه بچه ها عمل می نماید.

آنچه احتیاج دارید:

عسل در هر فروشگاه مواد غذایی در دسترس است. عسل معمولا در دمای اتاق سفت می گردد؛ برای نرم کردن آن می توانید کمی از آن را در مایکروفر قرار داده یا کمی آب در یک ظرف بجوشانید و ظرف عسل را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آن قرار دهید. کودک شما دست کم باید یک سال داشته باشد تا این دارو را امتحان کند.

چگونه بهره ببرید؟

به کودک یک دوم تا یک قاشق چای خوری عسل بدهید. بعضی افراد عسل را با آب گرم مخلوط می نمایند و کمی لیمو در آن می چکانند که کمی ویتامین C دارد. از آنجا که عسل شیرین و چسبنده است مهم است که بعد از استفاده دهان کودک را بشویید.

احتیاط:

قبل از یک سالگی به کودک عسل ندهید چون می تواند یک بیماری نادر و گاه کشنده به نام بوتولیسم اطفال را ایجاد کند.

---

بینی اش را خالی کنید

چگونه یاری می نماید:

چون کودک قادر نیست بینی خود را خالی کند ضروری است تا زمانی که این کار را یاد بگیرد برای آن ها از مکش بینی بهره ببرید.

آنچه احتیاج دارید:

مکش بینی و آب مقطر همه آن چیزی است که احتیاج دارید.

چگونه آن را انجام دهید:

پس از چکاندن چند قطره آب مقطر از مکش بینی بهره ببرید. تنها خلطی را که می توانید ببینید بیرون بیاورید و سعی نکنید دستگاه را به عمق بینی فرو ببرید.

منبع:برترینها

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :omid-a98

منبع: راسخون
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1966

به "این طوری من خوب می شم مامانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این طوری من خوب می شم مامانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید