انصافا این طرحها به نفع ثروتمندان است؟

به گزارش دیتاپد، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از تبلیغات سوء بعضی رسانه ها مخصوصا صدا و سیما و وارونه نمایی اهداف طرحی که هدفش ایجاد عدالت و کاهش فشار به طبقه ضعیف و متوسط جامعه بوده است، انتقاد کرد.

انصافا این طرحها به نفع ثروتمندان است؟

به گزارش دیتاپد، محسن پورسیدآقایی در همشهری نوشت: روز دوشنبه وقتی در راهپیمایی 22 بهمن حضور پیدا کردم از حضور گسترده مردم واقعا ذوق زده شدم. این همه بزرگی از سوی مردمی که بیشترین مسائل مالی را طی سال های اخیر داشته اند و در شرایطی که حجم فشارهای خارجی بالاتر از همواره است، بسیار آموزنده بود. حداقل پاسخ این همه حمایت از نظام این است که هرچه در توان داریم برای رفاه و سعادت این مردم به کار بگیریم.

از اتفاقات خوب این روز این بود که در جهت بازگشت، وقتی در مترو در لابه لای جمعیت فشرده مردم سوار قطار شده بودم، چند نفر که من را شناخته بودند، اعتراض کردند که چرا به چنین مردم قهرمانی فشار می آوریم و همه چیز را پولی نموده ایم؛ ازجمله اینکه چرا طرح ترافیک را پولی نموده ایم و چرا عوارض می گیریم و این فقط به نفع طبقه ثروتمند است و... البته در آن شلوغی مجالی برای پاسخ نبود، ولی متوجه شدم که تبلیغات سوء بعضی رسانه ها مخصوصا صدا و سیما چقدر در ذهن و فکر مردم اثر گذاشته و طرحی را که هدفش ایجاد عدالت و کاهش فشار به طبقه ضعیف و متوسط جامعه بوده است، وارونه جلوه داده اند و البته متوجه نقص بزرگ کار خودمان شدم که نتوانسته ایم اهداف این طرح ها را به درستی برای مردم تشریح کنیم. قطعا تا مردم همراه نشوند، نمی توان چنین طرح هایی را پیش برد. لذا واجب دیدم که مجددا درباره اهداف اجرای طرح های ترافیکی جدید شرح بدهم.

تا سال قبل در طرح ترافیک مردم دو دسته بودند. عده ای که اغلب خواص بودند و طرح ترافیک سالانه را با قیمتی نزدیک به 2 میلیون و 300 هزار تومان می خریدند (متوسط روزانه 8 هزار تومان؛ هرچند که عده زیادی از آنها از تمام روزهای سال استفاده نمی کردند و عملا برای آنها خیلی بیشتر تمام می شد) و عده ای از مردم عادی مانند مسافرکش های شخصی و بیماران که اگر لازم بود وارد طرح شوند باید روزانه طرح می خریدند، آن هم به قیمت 40 هزار تومان. تنها کاری که ما کردیم، این بود که گفتیم همه مانند هم باشند و با یک منطق طرح ترافیک بگیرند. هزینه آن را نیز از روزانه 40 هزار تومان رساندیم به متوسط 20 هزار تومان. به همین دلیل نیز درآمد شهرداری از 370 میلیارد تومان در سال قبل به 270 میلیارد تومان در سال جاری کاهش پیدا کرد. حالا این به نفع طبقه ضعیف و متوسط بوده است یا به نفع ثروتمندان؟

در اخذ عوارض از متخلفین طرح زوج و فرد نیز معتقدیم که آنچه به درد مردم شهر می خورد، عوارض است نه جریمه. جریمه چه فایده ای برای آحاد مردم دارد؟ اصولا جریمه برای جلوگیری از تخلف افراد وضع می گردد، نه حل مشکل سایر مردم. در حالی که عوارض صرف توسعه حمل ونقل عمومی مردم می گردد. پس چرا نباید از افرادی که در روزهای مخالف پلاک خود وارد محدوده زوج و فرد شده و به حق مردم دیگر تعرض نموده اند و با ایجاد آلودگی و ترافیک سلامت دیگران را به خطر انداخته اند، هزینه عارضه ای را که به شهر وارد نموده اند، بگیریم و خرج تسهیل تردد مردمی کنیم که از خودروی خود استفاده ننموده اند؟ همین الان اگر این گروه نیمی از بدهی عوارض خود را بدهند، می توانیم فورا 100 دستگاه اتوبوس بخریم. حالا منصفانه قضاوت کنید؛ این به نفع طبقه ضعیف و متوسط است یا به نفع ثروتمندان؟

در طرح سال آینده نیز برای محدوده زوج و فرد ضمن دادن آزادی عمل بیشتر به مردم در انتخاب روزهای تردد (20 روز در هر فصل بدون در نظر دریافت پلاک) هزینه روزهای مازاد بر آن را نسبت به امسال کمتر از نصف نموده ایم. یعنی برای روزهای مازاد، به جای عوارض طرح ترافیک و جریمه، کافی است تا نصف هزینه طرح ترافیک را پرداخت نمایند و تا یک ماه نیز فرصت داده شده که اگر عوارض خود را پرداخت کردند، دیگر جریمه نشوند. انصافا، این بیشتر به نفع طبقه ضعیف و متوسط خواهد بود یا به نفع ثروتمندان؟

بنده باور دارم که برای اصلاح امور باید اعتماد عمومی را بازگردانیم. اگر ضروری است بارها و بارها با مردم سخن بگوییم و درددل آنها را بشنویم و نهایتا شجاعانه تصمیمی بگیریم که نفع اکثریت جامعه در آن باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 157

به "انصافا این طرحها به نفع ثروتمندان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انصافا این طرحها به نفع ثروتمندان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید