افزایش رسوب گذاری در تالاب انزلی؛ عمق تالاب کاهش یافت

به گزارش دیتاپد، تهران (پانا) - کاهش چشمگیر سطح آب تالاب انزلی که از سال گذشته شدت گرفته است موجب نگرانی دغدغه مندان محیط زیست شده است موضوعی که معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست عامل اصلی آن را افزایش رسوب گذاری در این تالاب عنوان نموده است.

افزایش رسوب گذاری در تالاب انزلی؛ عمق تالاب کاهش یافت

احمدرضا لاهیجان زاده، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درباره مسائل تالاب انزلی به پانا گفت: اکنون مشکل اصلی تالاب انزلی میزان رسوب گذاری در این تالاب است که باعث شده تا عمق تالاب کاهش یابد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست با اشاره به پسروی سطح آب دریای خزر گفت: پسروی آب دریای خزر که پیش بینی می گردد تا 30 سال آینده ادامه داشته باشد بر زیست بوم تالاب انزلی تاثیر دارد و موجب افزایش رسوب گذاری در این تالاب شده است که اگر همین فرایند ادامه یابد، در آینده بخش هایی از تالاب انزلی خشک خواهد شد.

وی درباره لایروبی تالاب انزلی اظهار کرد: رسوباتی که وارد تالاب انزلی می گردد از شهرها و روستاهای اطراف وارد محیط آبی تالاب می گردد که این رسوبات باعث می گردد تبادل آب از زیر بستر انجام نگردد و عمق تالاب کاهش یابد. اکنون برترین راه چاره برای نجات تالاب انزلی لایروبی تالاب است که در این زمینه جلساتی با حضور مقامات استانی برگزار گردید و راه چارههای لازم برای لایروبی مطرح شد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درباره احیای تالاب انزلی نیز شرح داد: احیای تالاب به علت اهمیت این زیست بوم در اولویت قرار گرفته است و برای احیای آن ردیف اعتبار تعیین وجود دارد که در اختیار سازمان است.

علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران درباره شرایط تالاب انزلی گفت: تالاب انزلی مانند سایر تالاب ها یکی از سرمایه های کشور است و اجازه نمی دهیم هم انزلی و هم سایر تالاب ها به دریاچه ارومیه دیگری تبدیل شوند، هر چند اکنون شرایط تالاب انزلی چندان مناسب نیست، بحث رسوب گذاری ها، گونه های مهاجم، فاضلاب و سموم، شرایط این تالاب را سخت نموده است. اکنون خفگی تالاب رخ داده و وجود گونه های مهاجم آن را شکننده نموده است، اگر اعتبار حفاظت از تالاب مصوب گردد بدون وقفه نسبت به دریافت آن اقدام خواهیم کرد و اجازه نمی دهیم که تالاب به مرحله حاد برسد.

تالاب بین المللی انزلی با مساحتی حدود 20 هزار هکتار از شمال به انزلی، از جنوب به صومعه سرا، از شرق خمام، از جنوب شرقی به رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود است. این تالاب سال 1354 در لیست تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید بعلاوه سازمان بین المللی حیات پرندگان، این تالاب را به عنوان زیستگاه با اهمیت برای پرندگان تشخیص داده و جزو تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور و از جمله زیباترین منظره ها آبی منطقه است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2140

به "افزایش رسوب گذاری در تالاب انزلی؛ عمق تالاب کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش رسوب گذاری در تالاب انزلی؛ عمق تالاب کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید