آیا می دانید باستانی ترین مجسمۀ جهان چقدر قدمت دارد؟

به گزارش دیتاپد، قدمت باستانی ترین مجسمه هایی که تا به امروز یافت شده اند احتمالا فراتر از آن چیزی است که تصور می کنید؛ آن ها خیلی قدیمی تر از اهرام مصر و هر اثر باستانی دیگری هستند که می شناسیم.

آیا می دانید باستانی ترین مجسمۀ جهان چقدر قدمت دارد؟

خبرنگاران | در سال 1939 میلادی در غار هولنشتاین استادل در کشور آلمان مجسمه ای بسیار شگفت انگیز کشف شد. این مجسمۀ حدودا 30 سانتیمتری، بدن یک انسان و صورت یک شیر را دارد و به همین دلیل به مجسمۀ انسان-شیر معروف شده است.

به گزارش خبرنگاران ؛ آزمایش قدمت سنجی نشان داد که این مجسمه در زمانی بین 40 تا 35 هزار سال قبل تراشیده شده است؛ یعنی زمانی که احتمالا انسان ها تازه از قارۀ آفریقا بیرون آمده بودند و در حال پراکنده شدن در نقاط مختلف اروپا و آسیا بودند.

این مجسمه از جنس عاج ماموت است و احتمالا با یک چاقوی سنگی تراشیده شده است. مجسمه در محوطه ای با فاصلۀ 30 متری از دهانۀ غار پیدا شد. در آنجا چیز های دیگری مثل استخوان های تراشیده شده، مهره ها و دندان های سوراخ شدۀ حیوانات نیز پیدا شد. ممکن است این غار یک جور انبار، یک پناهگاه و حتی محلی برای انجام مناسک آیینی بوده باشد.

در هر صورت، مجسمۀ انسان-شیر نشان می دهد که آفرینش هنری چه سابقۀ طولانی و شگفت انگیزی در تاریخ بشر دارد؛ آنقدر طولانی که حتی تصورش هم خیال انگیز و شگفت آور است.

(دهانۀ غار هولنشتاین استادل)

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2329

به "آیا می دانید باستانی ترین مجسمۀ جهان چقدر قدمت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می دانید باستانی ترین مجسمۀ جهان چقدر قدمت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید