کیان شش ساله ایرانی، هیمنه تالاخادزه را فرو خواهد ریخت

به گزارش دیتاپد، قدرت نمایی پسر 6 ساله لرستانی و ثبت رکود وی در لیست ایمارو (سازمان دنیای ثبت رکورد های ورزشی) موجب شد، وی اکنون تبدیل به قویترین کودک دنیا گردد.

کیان شش ساله ایرانی، هیمنه تالاخادزه را فرو خواهد ریخت

در گوشه ای از ایران زمین کودکی 6 ساله ای با نام کیان رکورد های خارق العاده ای را در وزنه برداری به ثبت رسانده که حیرت کارشناسان داخلی و خارجی را به همراه داشته است. کیان رشیدی متولد خرم آباد است و اکنون نام وی به عنوان قویترین کودک دنیا ثبت شده است.

برای آشنایی بیشتر با این نابغه، پای سخنان شهرام رشیدی پدر کیان نشسته ایم، مردی که اکنون نام فرزندش فراتر از مرز های جغرافیایی رفته و آرزو دارد که این کودک روزی بتواند بر بام دنیا و المپیک قرار گیرد. او گفت: تمام هزینه های ورزش کیان بر عهده خودم است و او از این کار گلایه هم ندارم.

متن کامل این مصاحبه را در زیر می خوانیم.

قدرت کیان از سه سالگی نمایان شد

کیان یک کودک عادی مانند سایر بچه ها بود، اما از سه سالگی متوجه شدیم او قدرتی متفاوت از همسالان خود دارد. اجسام سنگین را بلند می کرد و کار های خارق العاده انجام می داد. چند کارشناس و مسوول ورزش به دیدن کیان آمدند، اما با وی کاری نداشتند و بدون هیچ پیشنهادی خانه ما را ترک کردند. البته بعدا متوجه شدم آنان نیز از قدرت کیان در حیرت بودند، اما سن وی برای فشار تمرینات سنگین کم بود. از پنج سالگی قدرت او مورد توجه نهاده شد.

کیان زمانی که سه ساله بود یک کیسه برنج 10 کیلویی را به راحتی جابجا کرد و از این موضوع به علت وارد شدن آسیب به او، نگران شدیم، اما کیان هیچ مسئله ای نداشت. بعد از پنج سالگی در مسابقات بلند کردن اجسام سنگین شرکت کرد و در بروجرد از دست محمدرضا سپهوند مدال طلا گرفت.

تغذیه کیان متفاوت نیست

کیان مانند سایر بچه ها روزی سه وعده غذا می خورد و تغذیه متفاوتی ندارد. غذای وی هم همان غذای خودمان است و مکمل خاصی هم مصرف نمی نماید، قدرت وی ذاتی است و دوست دارم این قدرت را در راستا اعتلای و اقتدار ایران زمین پرورش دهم. کیان احتیاج به توجه بیشتر دارد و باید از استعداد ذاتی او استفاده کرد. وی همواره می گوید می خواهم در وزنه برداری رکورد المپیک را جابجا کنم.

پسرم با فیلم وزنه زدن رضازاده بزرگ شد

کیان حسین رضازاده دارنده طلای دسته فوق سنگین وزنه برداری دنیا و المپیک را بسیار دوست دارد و فیلم های وزنه زدن این قهرمان ملی را همواره دیدن می نماید. او دوست دارد روزی مانند حاج حسین به ابر قدرت وزنه برداری دنیا تبدیل گردد. رویایش حضور در المپیک است و باید برای رسیدن به آن کوشش کنم. هیچ نهادی من را حمایت نمی نماید. من یک کشاورز هستم و بخش زیادی از عایدیم در جهت ورزش پسرم صرف می گردد. امیدوارم کیان به سلطه لاشا تالاخادزه در وزنه برداری دنیا سرانجام دهد. وی این توانایی را دارد و باید در حدود یک دهه صبر کنم تا وی به شکوفایی برسد.

قوی ترین کودک دنیا در 6 سالگی

امکانات در استان لرستان برای ورزش های قدرتی خوب است و قهرمانان بزرگی در این خطه داریم که در سطح دنیا، المپیک و پارالمپیک درخشیدند. امیدوارم کیان نیز گام در راستا آنان بگذارد. وی از چند وقت دیگر تمرینات خود را برای رکورد زدن هفت سالگی شروع خواهد نمود و قرار است 150 کیلوگرم لیفت کند. رکورد پیشین وی 95 کیلوگرم است. این رکورد در حضور حمید قلی زاده بنیان گذار و رئیس سازمان دنیای ثبت رکورد های ورزشی دنیا (ایمارو) در شهرستان الشتر ثبت شد و لقب قویترین کودک دنیا به کیان رشیدی تعلق گرفت.

برداران فاطمی الگوی کیان هستند

مهدی فاطمی که از بزرگان ورزش قدرتی و مردان آهنین ایران به شمار می رود کیان را به تهران دعوت کرد و لیفت وی را دید. کیان، او را بسیار دوست دارد و او را الگوی خود می داند. مهدی و محراب فاطمی به عنوان 2 قهرمان نقش مهمی در توسعه ورزش قدرتی ایران دارند. البته در استان لرستان نیز بزرگانی در ورزش قدرتی هستند که کیان با آنان در ارتباط است. شهرام ساکی یکی از این نفرات است. حامد امیری پهلوان دوست داشتنی ایران زمین و دارنده مدال طلای پارالمپیک نیز همسایه ما است. او روزگاری از بزرگان ورزش قدرتی ایران بود.

ترس از آسیب دیدن کیان دارم

از وقتی که پسرم اجسام سنگین را جابجا می نماید، این نگرانی و ترس در خصوص آسیب دیدگی او همواره وجود دارد. خود زمانی والیبال بازی می کردم و می دانم مصدومیت ورزشی چه مشکلاتی را ایجاد می نماید. این ترس موجب شده تا با کارشناسان و متخصصان حوزه های مختلف مشورت کنم. اما آنان تائید کردند که هیچ مسئله ای ایجاد نخواهد نمود. برای اطمینان از شرایط سلامتی کیان، تست های زیادی برای چک کردن بدنش گرفته شد و خوشبختانه مسئله ای برای ادامه دادن ورزش نداشته و ندارد. البته باید در پی یک باشگاه خصوصی برای کیان باشم، زیرا باشگاه بزرگسالان مناسب وی نیست. تمریناتش تا چند روز دیگر شروع خواهد شد و وی باید مهرماه برای ثبت یک رکورد تازه در تهران کوشش کند.

ورزش نباید مانع تحصیل وی گردد

کیان دوره پیش دبستانی را گذرانده و باید از اول مهر در کلاس درس حاضر گردد. استعداد وی در درس و دیگر کار های آموزشی بسیار بهتر از ورزش است. ورزش و درس در کنار هم باید باشند و یکی را فدای دیگری نخواهیم کرد. در راستا زندگی کیان درس و ورزش 2 اصل اساسی هستند و امیدوارم وی به رویای خود که حضور و رکوردشکنی در المپیک است برسد. کیان اکنون ورزش هایی مانند دوچرخه سواری و شنا را انجام می دهد و با من نیز سر زمین کشاورزی می آید. عایدی زیادی ندارم، اما تمام پولم را برای پیشرفت پسرم هزینه خواهم کرد. یک دختر دیگر دارم که 2 سال بزرگتر از کیان است.

اهل دعوا نیست

شاید برای بعضی این گمان پیش آید که کیان با این قدرت در مدرسه همکلاسی ها را اذیت کند، اما اینگونه نیست، زیرا وی در پیش دبستانی هم بود و بسیار رفتار مودبانه و سنگینی دارد. اصلا اهل دعوا نیست و بسیار مهربان است.

نمی گذارم پسرم بازیچه تبلیغاتی گردد

بسیاری از گرفتن حامی اقتصادی صحبت می نمایند، اما من باور دارم که کیان نباید وارد حاشیه و کار هایی گردد که استعداد وی را پنهان کند. سال گذشته شرکتی برای حمایت از وی درخواست داد، اما قبول نکردم، زیرا توانایی فرزندم بیشتر از این است که صرفا در راستای تبلیغات مورد استفاده قرار بگیرد.

او کیان ایرانی است

کیان یک پهلوان ایرانی در حماسه ها است و من این نام را برای پسرم انتخاب کردم. دوست ندارم با عنوان کیان رشیدی کسی وی را خطاب کند یا بگوید او از لرستان است دوست دارم کیان ایرانی خطاب گردد تا اگر روزی موفقیتی کسب کرد متعلق به تمام مردم سرزمینم باشد. کیان نابغه ای است که باید به بالاترین سطح افتخار برسد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1401 بروزرسانی: 2 مرداد 1401 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2254

به "کیان شش ساله ایرانی، هیمنه تالاخادزه را فرو خواهد ریخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیان شش ساله ایرانی، هیمنه تالاخادزه را فرو خواهد ریخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید