کاربردهای حیرت انگیز چای مانده

به گزارش دیتاپد، تهران (پانا) - شما می توانید با چند راه حل به راحتی از چای کیسه ای و مانده برای مصارف مختلف بهره ببرید.

کاربردهای حیرت انگیز چای مانده

به گزارش ایلنا، حتما برای شما هم پیش آمده که میزان زیادی چای دم نموده اید و همه آن استفاده نشده است، در این شرایط مدام به این فکر می کنید که چطور می توان مانع هدر رفتن چای دم شده و مانده شد. قطعا راه حلی برای این خواسته وجود دارد و شما می توانید با راهکارهای این بخش به راحتی از چای کیسه ای و مانده و بی مصرف برای مصارف مختلف بهره ببرید.

کمپوست

می توانید از برگ چای استفاده شده و مانده به عنوان کمپوست گیاهان داخل و خارج بهره ببرید. هر چند باید مراقب باشید تا زمانی که یک کمپوست واقعی درست نشده آن را با خاک مخلوط نکنید، زیرا برگ های چای مرطوب به جای مانده روی سطح به راحتی کپک می زنند.

کود

می توانید برگ های چای را در یک کاسه ریخته و یک یا دوبار در هفته به کیسه کود خود اضافه کنید. اگر از چای کیسه ای استفاده می کنید، کاغذ را جدا نموده و کیسه چای را باز کنید و از چای داخل آن بهره ببرید.

آب دادن گیاهان خانگی

می توانید بعضی گیاهان را با چای مانده و سرد شده آبیاری کنید. چای حاوی آنتی اکسیدان و مواد غذایی است و برای آب دادن گیاهانی مانند گل سوسن بسیار مناسب است.

تمیز کردن سطوح چوبی

برای تمیز کردن سطوح چوبی از چای سیاه بهره ببرید. چای را حدود 30 دقیقه در آب جوش خیس کنید فقط به خاطر داشته باشید از بیش از 500 میلی لیتر آب استفاده نکنید. برای سطوح کوچک از پارچه آغشته به چای دم نموده بهره ببرید و قبل از استفاده آن را فشار دهید. برای تمیز کردن کف چوبی، حداقل دو برابر چای استفاده و در یک لیتر آب دم کنید.

ماسک چشم

می توانید از برگ های چای سبز و سفید مانده برای شادابی چشم های خسته بهره ببرید. کاتچین موجود در چای خاصیت ضد التهابی و ضد پیری دارد و در صورت استفاده موضعی نیز ممکن است به شادابی چشم ها یاری کند. می توانید از چای استفاده شده بهره ببرید یا اینکه کیسه های چای ای را با برگ چای پر کنید و مدت کوتاهی آن ها را در آب گرم یا داغ خیس کنید و بگذارید تا خنک شوندسپس روی چشم قرار دهید و 5-10 دقیقه نگه دارید.

برای تاثیر بهتر چای را به روش معمول دم کنید، اما با استفاده از آب کمتر آن را چند ساعت داخل یخچال قرار داده، سپس توپک پنبه ای را در چای سرد فرو برید و روی چشمان خود قرار دهید. همواره از چای ولرم، سرد یا خنک روی پوست بهره ببرید و مراقب باشید خود را نسوزانید.

خوشبو نماینده کمد لباس

از ترکیب برگ های خشک چای با یک قاشق گل خشک اسطوخودوس به عنوان خوشبو نماینده کمد بهره ببرید. چای سبز یک ماده خنثی نماینده طبیعی عالی بو است و اسطوخودوس باعث می گردد که حشرات موذی دور شوند، فقط همواره از برگ های چای کاملا خشک بهره ببرید و پس از استفاده، آن ها را روی حوله کاغذی قرار داده و با نور طبیعی خورشید خشک کنید، برگ ها را به طور یکنواخت پخش کنید وگرنه ممکن است کپک بزنند.

ماسک صورت

شما می توانید از چای به جامانده تان به عنوان ماسک صورت بهره ببرید. برای این کار پس از شستشوی صورت، برای طراوت پوست چای سرد شده را روی پوست بزنید. یا اگر چای سبزی را که تهیه نموده اید، ننوشیده اید تا وقتی که سرد نشده درون کاسه ای بریزید و سپس یک پارچه روی سرتان کشیده و صورتتان را بالای کاسه پر بخار نگه دارید. حوله مانع خروج بخار می گردد، در نتیجه بخارها در اطراف صورت شما حرکت می نمایند.

خوشبو نماینده کفش

از برگ چای خالص برای از بین بردن بوی بد پا بهره ببرید. برگ های خشک و تازه چای سبز را قبل از قرار دادن داخل کفش در یک کیسه کوچک قرار دهید و به مدت 24 ساعت داخل کفش قرار دهید و قبل از پوشیدن آن ها را خارج کنید.

خوشبو نماینده یخچال

برای خنثی سازی بوی یخچال می توانید از برگ چای بهره ببرید، به این صورت که آن ها را در یک ظرف باز قرار داده و در قفسه وسط یخچال قرار دهید.

برطرف بوی فر

بعد استفاده از فر، برگ های چای سبز مرطوب را روی سینی بچینید و داخل فر قرار دهید تا بوی نامطبوع آن را بخود جذب کند، فقط مطمئن شوید که فر گرم است و داغ نیست.

تمیز کردن پنجره ها

چای سیاه به درخشش پنجره ها یاری می نماید! در هر لیتر آب حدود 3 گرم برگ چای سیاه تازه یا 10 گرم استفاده شده بریزید و بعد از 20 دقیقه خیس خوردن اجازه دهید در دمای اتاق خنک گردد سپس پارچه تمیزی را در آن خیس و آب آن را بگیرید و پنجره ها را تمیز کنید.

رنگ کردن لباس

می توانید پیراهن های نخی، ابریشمی یا کتان، لباس یا شلوار سفید را با چای سیاه رنگ کنید. در هر 200 میلی لیتر آب حداقل 3-5 گرم برگ چای استفاده شده اضافه کنید و در ظرفی بزرگ آب بریزید و بگذارید تا بجوشد فقط مطمئن شوید آب برای پوشاندن لباس کافی است.

برگ های چای را حداقل 30 دقیقه خیس کنید. برگ ها را صاف نموده و لباس تمیز و مرطوب را یک شب خیس کنید. پس از آن پارچه را درآورده و در یک کاسه تمیز بگذارید. کاسه تمیزی که پارچه رنگ شده را در آن گذاشته بودید از آب سرد پرنموده و بگذارید برای 15 دقیقه بماند. سپس پارچه را چلانده و خشک کنید.

برای رنگ نارنجی مایل به قرمز، چای رویبوس نیز گزینه خوبی است. چای استفاده نشده رنگ شدیدتری نسبت به برگ چای استفاده شده خواهد داشت، اما چای استفاده شده هم موثر خواهد بود، بنابراین هنگام تصمیم گیری در خصوص رنگ آن را بخاطر بسپارید.

کیسه خوشبو نماینده حمام

برای خوشبو کردن حمام، کیسه های چای را با برگ های چای سبز پر کنید. یک کیسه چای خشک کافی نخواهد بود و حداقل به 15 گرم چای احتیاج خواهید داشت. می توانید یک یا دو قطره روغن گیاهی نیز اضافه کنید، اما مطمئن شوید برای استحمام بی خطر است.

هشدار: می توان از چای سیاه برای استحمام نیز استفاده کرد، اما ممکن است وان شما را لکه دار کند.

حمام پا

چای سبز نه تنها برای معطرسازی کفش های بدبو مفید است، بلکه به عنوان حمام پا برای پاهای بدبو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاتچین موجود در چای سبز دارای خاصیت ضد باکتری، ضد میکروبی و ضد التهابی است و به خنثی سازی بوها و مبارزه با باکتری ها یاری می نماید.

یک وان را با حدود 5 گرم چای سبز در آب گرم آماده کنید و اجازه دهید به مدت 20-30 دقیقه خیس بخورد یا تا زمانی که آب برای خیساندن پا به میزان کافی خنک گردد.

تازه سازی فرش ها

می توانید از برگ های یک کیسه چای برای خوشبو کردن فرش های خود بهره ببرید! فقط اجازه دهید یک چای کیسه ای خشک گردد، سپس برگ هایش را بردارید و در یک مشت بزرگ جوش شیرین هم بزنید، سپس مخلوط را روی لکه های مبهم یا بد بو روی فرش خود بپاشید.

اجازه دهید حدود 20 دقیقه بماند و سپس محل را کاملاً با جاروبرقی تمیز کنید. چای و جوش شیرین با یکدیگر آلودگی را به دام می اندازند و بوها را جذب نمایند.

هیدراته کردن پوست خشک

برای طراوت بخشیدن به پوست خشک، از کیسه های چای بهره ببرید. اجازه دهید چای دم نموده خنک گردد، سپس آن را داخل قوطی اسپری بریزید و آن را روی پوست خود اسپری کنید یا با تکه پنبه ای بصورت بزنید. هر نوع چای مفید خواهد بود، اما آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز برای آبرسانی به پوست خشک موثر است.

کاهش تیرگی زیر چشم

چای کیسه ای استفاده شده می تواند به کاهش پف یا سیاهی دور چشم یاری کند. آن ها را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شوند، سپس کیسه ها را چند دقیقه روی چشمان خود نگه دارید. کافئین موجود رگ های خونی اطراف چشم را منقبض می نماید تا ظاهری شاداب تر داشته باشید.

تسکین آفتاب سوختگی

همه ما در کوشش هستیم تا از آفتاب سوختگی در روزهای گرم تابستان جلوگیری کنیم، اما گاهی اوقات این اتفاق می افتد! چای می تواند به شما در تسکین آفتاب سوختگی پوست و کاهش التهاب یاری کند کافی است از یک چای کیسه استفاده شده یا چای دم نموده و مانده بهره ببرید.

آبکشی مو

می توانید از چای مانده سرد شده برای داشتن موهای براق و سالم استفاده نمایید. موهایتان را پس از شستشو با چای دم نموده و سرد شده آبکشی کنید. چای سبب می گردد موها سالم و براق شده و از ریزش مو پیشگیری گردد.

از بین بردن چربی

اگر یک ظرف غذای به شدت چرب دارید یک کیسه چای را درون ظرف قرار دهید و آن را با آب گرم پر کنیدو اجازه دهید یک شب خیس بخورد تا تانین موجود در چای به شل شدن چربی ها در طول شب یاری کند.

درمان جوش و گزش حشرات

کیسه های چای می توانند تسکین دهنده جوش های کوچک و گزش حشرات باشند. یک چای کیسه ای استفاده و خنک شده را به ناحیه آسیب دیده بمالید تا به کاهش التهاب و از بین بردن خارش یاری کند.

روشن کردن آتش

می توانید از کیسه های چای استفاده شده برای روشن کردن آتش بهره ببرید! آب کیسه های چای را فشرده و اجازه دهید کاملا خشک گردد، در مرحله بعد کیسه های چای خشک شده را در موم ذوب شده فرو کنید (مانند موم شمع سویا). کیسه های آغشته به موم را روی یک تکه فویل حلبی یا کاغذ روغنی بچینید پس از سفت شدن موم، آن ها آماده استفاده هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2036

به "کاربردهای حیرت انگیز چای مانده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربردهای حیرت انگیز چای مانده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید