ناسا مونتاژ نهایی مدارگرد سیارک سایکی را آغاز کرد

به گزارش دیتاپد، مراحل مونتاژ فضاپیمای سایکی که برای پرتاب در سال آینده آماده می شود، آغاز شده است. این کاوشگر یک سیارک غنی از فلز را در کمربند سیارکی بین مشتری و مریخ بررسی خواهد کرد که طبق بررسی های هابل، ارزش آن از اقتصاد جهانی بیشتر است.

ناسا مونتاژ نهایی مدارگرد سیارک سایکی را آغاز کرد

سازه فضاپیمای سایکی (Psyche) که یکی از اجزای اصلی آن محسوب می شود، به آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا در کالیفرنیا تحویل داده شده است و اکنون فاز مونتاژ، آزمایش و پرتاب در حال انجام است. طی سال آینده مراحل مونتاژ به پایان می رسد و این کاوشگر تحت بررسی دقیق قرار می گیرد تا برای رفتن به سایت پرتاب در کیپ کاناورال آماده باشد.

شاسی پیشرانه الکتریکی خورشیدی (Solar Electric Propulsion) یا که SEP توسط ماکسار تکنولوژی (Maxar Technologies) ساخته شده به اندازه یک خودروی ون است و بیش از 80 درصد جرم سخت افزار نهایی فضاپیما را تشکیل می دهد. این سازه بزرگ شکلی جعبه-مانند دارد و به اتاق تمیز در JPL منتقل شده است. برخی از شاخص ترین ویژگی های شاسی شامل آنتن پرقدرت 2 متری، قاب نگهدارنده ابزارهای علمی و کاورهای محافظ قرمز برای حفاظت از سخت افزار حساس است.

لیندی الکینز-تانتون (Lindy Elkins-Tanton) از دانشگاه ایالتی آریزونا که به عنوان محقق اصلی مأموریت سایکی فعالیت دارد، گفت: رسیدن این شاسی بزرگ فضاپیما از ماکسار به JPL یکی از مهم ترین نقاط عطف فعالیت های 10 ساله ماست. پیشبرد این مهندسی دقیق و پیچیده در طول سالی که با بیماری کرونا همراه بود، یک پیروزیت بزرگ است.

هدف فضاپیمای سایکی بررسی یک سیارک غنی از فلز به همین نام است که در کمربند اصلی سیارکی میان مریخ و مشتری، به دور خورشید می چرخد. این سیارک شانزدهمین سیارکی است که در فهرست ریزسیاره ها جای گرفته است. دانشمندان تخمین می زنند که این جرم تا حد زیادی از آهن و نیکل تشکیل شده است و می تواند هسته یک سیاره اولیه باشد. طبق بررسی های تلسکوپ فضایی هابل، ارزش مالی این سیارک چندین برابر ارزش اقتصاد جهانی است. کاوش سیارک سایکی با حدود 226 کیلومتر عرض، همچنین می تواند اطلاعات ارزشمندی درباره چگونگی شکل گیری زمین و سیاره های دیگر فراهم کند.

طی 12 ماه آینده تیم پروژه تمام وقت کار خواهد کرد تا به موقع به آزمون های پیش از پرتاب برسد. هنری استون (Henry Stone) مدیر پروژه سایکی گفت: تماشای همه اجزا در کنار هم هیجان انگیز است و این بخشی از فرایند پروژه است که من بیشتر دوست دارم. هر چند این مرحله بسیار چالش برانگیز هم هست و اگر با مسئله ای روبه رو شود، می تواند کل پروژه را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین انجام این مرحله طبق زمان بندی کاملا ضروری است.

شاسی SEP هم اکنون با بیشتر سیستم های سخت افزاری مهندسی یکپارچه شده است. تیم ماکسار کل سازه را ساخته و سخت افزارهای مورد نیاز برای سیستم های الکتریکی پرقدرت، پیشرانه ها، سیستم حرارتی و سیستم هدایت و ناوبری را با آن یکپارچه کرده است. نکته جالب توجه آن است که مأموریت کاوشگر سایکی از پیشرانه الکتریکی ماکسار برای پیشروی در اعماق فضا بهره می برد. آرایه های خورشیدی پنج صفحه ای بزرگ و دوقلو هم که انرژی سیستم های فضاپیما را تأمین می کنند، توسط ماکسار ساخته می شود.

مدیر برنامه سایکی در ماکسار خاطرنشان کرد: تحویل شاسی SEP به آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا یک پیروزیت مهم برای ماکسار است. ما پیروز شدیم طراحی و ساخت یک فضاپیما با پیرانه الکتریکی خورشیدی را برای سفری طولانی در میان محیطی با دریافت انرژی کم، انجام دهیم و این در حالی است که با چالش های ایمنی کارکنان در میان همه گیری کرونا هم روبه رو بودیم. همکاری میان ماکسار، دانشگاه ایالتی آریزونا و JPL ناسا الگویی پیروز است و ما افتخار می کنیم که بخشی از آن هستیم.

ساخت و آزمایش

مرحله مونتاژ، آزمایش و راه اندازی در حقیقت در تاریخ 16 مارس (26 اسفند) آغاز شد. زمانی که مهندسان زیرسیستم های ساخت JPL، کامپیوتر پرواز، سیستم ارتباطات و سیستم توزیع با انرژی کم را برای اطمینان از عملکرد صحیح بررسی کردند. اکنون با رسیدن شاسی، مهندسان ماکسار و آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا نصب سخت افزارهای باقیمانده را آغاز می کنند و آزمایش های خود را پی می گیرند.

سه ابزار علمی این مأموریت هم طی چند ماه آینده به JPL می رسند. این ابزارها شامل مغناطیس سنج برای سنجش میدان مغناطیسی بالقوه سیارک، تصویرگر چندطیفی برای عکس برداری از سطح در طول موج های گوناگون و طیف سنج برای بررسی عناصر تشکیل دهنده سیارک توسط تجزیه وتحلیل پرتوهای گاما و نوترون های رسیده از سطح سیارک، هستند. JPL همچنین ابزاری را برای آزمون فناوری می سازد که ارتباطات لیزری با نرخ بالای داده را که می تواند در مأموریت های آینده ناسا استفاده شود، آزمایش می کند.

پس از مونتاژ کامل فضاپیما، این مدارگرد از تأسیسات مونتاژ فضاپیما به محفظه بزرگ خلاء حرارتی در JPL که خود یک فرآیند مهم است، می رود تا محیط سخت اعماق فضا شبیه سازی شود. این محفظه جایی است که مهندسان JPL آزمایش های سنگینی را انجام می دهند مطمئن شوند که کل فضاپیما می تواند در محیط اعماق فضا سالم بماند، با پیرانش الکتریکی حرکت کند، اندازه گیری های علمی انجام دهد و با زمین ارتباط داشته باشد.

برنامه ریزی ناسا برای دستیابی به سایکی در سال 2026 در حالی است که این آژانس پیش از این هم برنامه های مطالعات سیارک ها را انجام داده است. از جمله در سال گذشته به کمک فضاپیمای اسیریس رکس پیروز به نمونه برداری از سیارک بنو شد.

تا بهار سال آینده، کاوشگر سایکی کاملا مونتاژ شده است و پیش از پرتاب که برای آگوست 2022 (مرداد 1401) برنامه ریزی شده است، به مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال ارسال می شود. این فضاپیما برای کمک دریافت از گرانش مریخ، در ماه می 2023 (اردیبهشت 1402) و اوایل سال 2026 (اواخر سال 1404) از کنار مریخ می گذرد تا در نهایت به مدار سیارک سایکی برسد و 21 ماه به جمع آوری داده های علمی در آن بپردازد.

عکس کاور: رسیدن شاسی فضاپیمای سایکی به آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1744

به "ناسا مونتاژ نهایی مدارگرد سیارک سایکی را آغاز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا مونتاژ نهایی مدارگرد سیارک سایکی را آغاز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید