سعی کردم با گوشه و کنایه از واقعیت های جامعه بنویسم

به گزارش دیتاپد، به گزارش خبرنگاران ، چهار کتاب حامد حاجی زاده شاعر و نویسنده کاشانی به نام های عروس وردیه، شکار در مذاکره، پنجره طبقه چهارم، حکم پاییز اخیرا توسط نشر هنر نو منتشر شد. حامد حاجی زاده سال 1357 در کاشان به دنیا آمد. او تحصیلکرده کارشناسی ارشد رشته مدیریت است و سال های زیادی است که به صورت جدی در عرصه ادبیات حضور دارد. نکته مهم این است که با رایزنی انتشارات هنرنو با ناشران خارجی برخی آثار این چهارگانه در کشورهای همسایه همچون روسیه، عراق و تاجیکستان هم در حال انتشار است. آنچه می خوانید گفت وگو با این نویسنده به بهانه انتشار چهارگانه اوست.

سعی کردم با گوشه و کنایه از واقعیت های جامعه بنویسم

چطور شد که تصمیم گرفتید چهار کتاب را با هم منتشر کنید؟

ابتدا قصد چاپ همزمان چهار تا کتاب را نداشتم. حدود سه چهار سالی بود که می نوشتم و تصمیم اولیه ام چاپ تک تک کتاب ها بود. من کتاب اولی می شدم و برای چاپ اولین کتاب سعی کردم نظر منتقدین و صاحب نظران این رشته را بگیرم. طول زمان باعث شد که کتاب ها بیشتر شوند و بعد ایده طرح جلد مشترک و مجموعه شدن کتاب ها باعث شد که چهار جلد کتاب را با هم منتشر کنیم.

در رمان هایتان به اجتماع و قصه هایی که در آن اتفاق می افتد نگاه ویژه ای دارید. اگر ممکن است درباره این داستان ها و ارتباط شان با جامعه بنویسید.

سعی کردم در داستان ها گوشه ای از واقعیت های جامعه ایرانی را با گوشه و کنایه بیان کنم. در داستان پنجره طبقه چهارم به تصمیمات نادرست مردان متاهل پرداخته شده است. در کتاب عروس وردیه چند نوع مشکل خاص از فقر گرفته تا بارداری ناخواسته در متن داستان دیده می گردد. این روایت هرچند با اسامی عربی و حتی جغرافیای کشورهای عربی است ولی با اندکی تغییر می توان از این دست مسائل را در هر جامعه ای دید. کتاب شکار در مذاکره ممنوع هم هرچند در جغرافیای یک جنگل شکل می گیرد؛ اما کنایه اصلی آن به مدیریت نادرست یک سازمان یا یک سیستم بر می گردد.

یکی از کتاب های این مجموعه، شعر است. چرا کتاب شعرتان را در این چهارگانه قرار دادید؟

یکی از لذت بخش ترین کارهای دنیا، نوشتن شعر است. گاهی هم خواندن شعر. سبک اشعار سهراب سپهری دستمایه اولیه برای شعرهای من می شد و چند سالی شعرهای نو و بعد هم غزل ها را زیر نظر دکتر اعظم سعادت پیش بردم. این مجموعه شعر شامل حدود 250تا شعر نو و غزل می شد که در نهایت با حذف حدود 80 شعر مجموعه حکم پاییز جمع آوری شد. بیشتر اشعار شعر نو هستند و همزمان با رمان و داستان ها برای چاپ آماده شد.

گویا پیشتر هم یک مجموعه شعر منتشر کرده بودید. چطور شد از شعر به داستان رسیدید؟

من قبلا کتاب شعر نداشتم. مشابهت اسم با آقای حامد حاجی زاده هست که فکر کنم وی یک کتاب شعر 70 صفحه ای به نام خرس در ثنا دارند.

استقبال از این چهارگانه چطور بود؟

برای تجزیه و تحلیل استقبال باید کمی صبر کرد. با توجه به تِم داستان عروس وردیه و رمزآلود بودن بخش هایی از داستان برای ترجمه در روسیه انتخاب شد. در روسیه کتاب های جنایی و یا کتاب های پر رمز و راز بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند. حدود 1700 عنوان کتاب از روسیه در ایران چاپ شده ولی حدود 300عنوان کتاب ایرانی به روسیه رفته است. شاید کلمه ناموفق برای اجتماع این کتاب ها در این کشور درست ترین، تعریف باشد. امیدوارم با توجه به تحقیق قبل از چاپ برای عروس وردیه در کشور روسیه، این داستان به سرنوشت کتاب های ایرانی چاپ شده در روسیه نرسد. کتاب پنجره هم با توجه به قرابت های فرهنگی ایران و تاجکستان در این کشور در حال ترجمه است. امیدوارم چاپ این دو کتاب در کشورهای روسیه و تاجکستان به فروش آنها در ایران کمک کند. همانطور که می دانید بازار کتاب ایران آنقدر پر جنب و جوش نیست و دوران کرونا این اوضاع را وخیم تر کرده است. بنابراین اگر برای استقبال از کتابی بخواهیم صحبت کنیم، قاعدتا باید زمان بیشتری را منتظر بمانیم.

کتاب های دیگری هم در حال انتشار دارید؟

رمان شاه خداست تقریبا آماده چاپ است. این رمان از نظر حجم صفحات بزرگ ترین رمان در مجموعه کتاب های من خواهد شد و از نظر سنی در گروه کتاب های سنین حدود 17تا 22سال است. این کتاب تقریبا جز اولین نوشته های من است ولی قلم اولی بودن در این کتاب باعث شد که چند بار آن را بازنویسی کنم. کتاب بعدی پسر جاده شنی است. این کتاب داستان یک پسر دو رگه ایرانی افغانی است که در ایران زندگی می کند. دلقکی که نمی خندد بعد از این دو کتاب آماده خواهد شد. کتاب بعدی عبور از زمستان خاکستری است که نیاز به بازنویسی دارد و احتمالا سال های بعد به بازار خواهد آمد و سر آخر هم رمان وزیر راسل که امیدوارم فرصت انجام آن خیلی زود مهیا گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1261

به "سعی کردم با گوشه و کنایه از واقعیت های جامعه بنویسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعی کردم با گوشه و کنایه از واقعیت های جامعه بنویسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید