ساخت یک تلسکوپ بزرگ در جزایر قناری

به گزارش دیتاپد، در ابتدا قرار بود این تلسکوپ بزرگ به جای جزایر قناری در هاوایی ساخته شود، اما با مخالفت بومی‌های هاوایی مواجه شدند. بنابراین جزایر قناری گزینه بعدی برای ساخت این تلسکوپ می‌باشد.

ساخت یک تلسکوپ بزرگ در جزایر قناری

مخالفت بومی‌های هاوایی برای ساخته شدن یکی از بزرگترین تلسکوپهای جهان در این منطقه اخترشناسان را مجبور کرد تا آن را در جزایر قناری بسازند، اما هنوز این تصمیم قطعی نشده است.

ساخت این پروژه از مدتها پیش با اعتراضات مردمی در هاوایی به دلیل برنامه ریزی برای ساختن تلسکوپ بزرگ TMT آغاز شد و این مساله را به چالشی بزرگ برای اخترشناسان تبدیل کرد.

در حالی که تصور می‌شود این اعتراضات پایانی ندارد، اخترشناسان به یک گزینه دیگر به عنوان محل قطعی ساخته شدن این تلسکوپ فکر کردند. جزایر قناری، گزینه روی میز اخترشناسان است که قطعی هم نشده است، چون هنوز هم اخترشناسان به هاوایی امید دارند.

درصورتی که این امر قطعی شود باید شاهد نقل مکان برنامه ریزی‌ها برای ساخته شدن تلسکوپ 30 متری TMT از این قاره به قاره دیگر باشیم.

به جز بومیان هاوایی، فعالان محیط زیست برای ساخته شدن این تلسکوپ اعتراض کردند. ساخت این تلسکوپ 1.4 میلیارد دلار هزینه دارد و با توجه به بزرگی پروژه، برنامه ریزان آن از مدتها قبل بر روی گزینه‌های جایگزین مطالعات دقیقی انجام داده‌اند و اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که جزایر قناری بهترین گزینه جایگزین هاوایی است. تصمیم ساخت تلسکوپ TMT در جزایر قناری از یک سال گذشته تا به حال که پروژه ساخت این تلسکوپ توسط دادگاهی در هاوایی غیرقانونی شد، به یک گزینه تبدیل شد. متولیان این پروژه همچنان به رایزنی‌ها ادامه می‌دهند تا شاید بتوانند کلید این پروژه را درهاوایی بزنند. برای تجربه یک سفر عالی و پر از تجربه به شما توصیه می‌کنیم با تور جزایر قناری همراه شوید.

انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 776

به "ساخت یک تلسکوپ بزرگ در جزایر قناری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت یک تلسکوپ بزرگ در جزایر قناری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید