باورهای غلط پزشکی را بدانید!

به گزارش دیتاپد، بعضی توصیه ها و نظرات پزشکی و بهداشتی در میان مردم رواج دارند که بخش زیادی از آن ها نادرست هستند.

باورهای غلط پزشکی را بدانید!

امروز در خبرنگاران به آنالیز بعضی از این تلقیات و باور های غلط ماندگار و دلایل نادرستی آن ها می پردازیم.

بوی بد دهان ناشی از معده است!

این نظر که بوی بد دهان ناشی از بوی بد معده است، اشتباه است. علت اصلی بوی بد دهان، ناشی از مسائل در دهان، بینی، دندان ها و حلق است. این موضوع به عدم رعایت پاکیزگی دهان و دندان ها برمی گردد. به گفته پزشکان تنها در موارد بسیاری نادری بیمار های معده می تواند علتی برای بوی بد دهان باشند.

مادران شیرده نمی توانند باردار شوند!

این نظر که مادران شیرده نمی توانند باردار شوند، درست نیست. به لحاظ پزشکی زنان در دوران شیردهی اندازه هورمون پرولاکتین آنان افزایش می یابد. این هورمون وظیفه شیرسازی در بدن مادر را دارد و تاحدودی از باروری تخمک ها جلوگیری می نماید؛ بنابراین در دوران شیردهی امکان حاملگی زن کمتر است، اما به این معنا نیست که زنان در دوران شیردهی اصلا نمی توانند حامله شوند.

واکسن آنفلوآنزا از سرماخوردگی جلوگیری می نماید!

این نظر اشتباه است. این واکسن تنها مانع رشد ویروس های معینی در بدن می گردد و قادر به جلوگیری از انواع مختلف سرماخوردگی نیست. شمار ویروس ها و ناقلان این بیماری حدود 200 مورد است که سرماخوردگی هایی شبیه آنفلوآنزا را سبب می شوند.

بچه ها نباید به هیچ وجه روی زمین های کثیف بازی نمایند!

این گفته به نظر کارشناسان درست نیست. به گفته متخصصان، بچه ها باید از دوران نوزادی با آلودگی ها و بیماری ها روبرو شوند تا سیستم ایمنی بدنشان تقویت گردد. البته اندازه آلودگی و نوع بیماری باید در حد معمول و متعارف باشد. سیستم دفاعی بچه ها به وسیله این تمرین ها در آینده مقاومت بیشتری در برابر آلرژی ها و آسم نشان می دهد.

سرخک خطرناک نیست!

این نظر نادرست است. سرخک بیماری خطرناکی است که می تواند عارضه های مهمی را در پی داشته باشد. برای مثال سرخک می تواند سبب عفونت در مغز گردد. به همین علت پزشکان توصیه می نمایند که بچه ها حتما در مقابل بیماری سرخک واکسینه شوند.

برای جلوگیری از خونریزی بینی، باید سر را بالا نگاه داشت!

این توصیه اشتباه است. در زمان خونریزی بینی باید سر را پایین نگاه داشت تا خون از بینی جاری گردد. در غیر این صورت امکان دارد که خون وارد معده گردد و حالت تهوع ایجاد کند.

شپش سر ناشی از عدم رعایت بهداشت است!

این نظر صحیح نیست. برخلاف نظر رایج، شپش سر تنها ناشی از نادیده گرفتن امور بهداشتی نیست. به طور معمول شپش سر مستقیما از مو به مو سرایت می نماید و ربطی به اندازه پاکیزی مو یا سر ندارد.

زخم ها بدون چسب زخم، بهتر و زودتر درمان می شوند!

این حرف نادرست است. چسب زخم سبب درمان بهتر جراحت می گردد. چسب زخم محل زخم را مرطوب نگاه می دارد و از خشک شدن و به جای ماندن ناخوشایند اثر زخم بر پوست نیز جلوگیری می نماید.

واکسیناسیون به مدت چند سال از بیماری آنفلوآنزا جلوگیری می نماید!

این نظر نیز درست نیست. هر سال ما شاهد ویروس های جدیدی هستیم که سبب گونه های مختلف بیماری آنفلوآنزا می شوند و به همین علت نیز واکسیناسیون باید هر ساله تجدید گردد.

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می کنیم مطلب با این 3 روش خشم خود را کنترل کنید را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 2219

به "باورهای غلط پزشکی را بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای غلط پزشکی را بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید