اسناد تجاری 100 سال گذشته در بازار وکیل شیراز کشف شد

به گزارش دیتاپد، به گفته مشاور امور موزه های فارس، هنگام مستند نگاری و تهیه طرح مرمت تیمچه احمدی بازار وکیل شیراز تعداد قابل توجهی از اسناد و مدارک و نامه ها و مکاتبات تجار و کسبه بازار کشف شده است.

اسناد تجاری 100 سال گذشته در بازار وکیل شیراز کشف شد

جهت دریافت مشاوره خدمات چگونه یک بروشور خوب طراحی کنیم از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

بنا بر گزارش های مردمی و بازدید کارشناسان یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس، اسناد و مدارک و نامه ها و مکاتبات تجار و کسبه بازار و همچنین نظام نامه داخلی شورای مالی تجارت، وزارت مالیه، اداره مالیه ایالتی فارس و بنادر جنوب و همچنین دفاتر و اوراق ثبت و ضبط خرید و فروش، قیمت و ورود و خروج کالاهای جاریه و مورد معامله در قسمت گاوچاه تیمچه احمدی متعلق به یکصد سال قبل کشف شده است. مهدی نجفی بیان کرد:

آنالیز اولیه توسط کارشناسان این اداره کل بر ارزشمند بودن این آثار تاکید دارد و همچنین حفظ و نگه داری این استاد که به صورت بسیار نامناسب و نامطلوبی روی هم انباشته و در حال از بین رفتن بود لازم است.

نجفی اضافه کرد:

بعضی از این مکاتبات در نامه های شخصی کسبه و تجار بازار، نامه های اداری و دولتی، اطلاعیه ها و اعلان ها، اداره تراموزان، کارگزاری وزارت خارجه، وزرات داخله، عدلیه ، جنگ و ... را شامل می گردد که پاره ای از فرهنگ عامه تجار و تجارت بازاریان شیراز را به همراه دارد . بر همین اساس و با هماهنگی بعمل آمده با هیات امنا و مالکان محترم تمیچه نسبت به انتقال این اسناد ارزشمند به کتابخانه و مرکز اسناد میراث فرهنگی فارس اقدام شد تا با تاکید بر دانش سند شناسی که امروز شاخصه علمی مستقلی به حساب می آید بر استخراج و انتشار این منابع که برجنبه های تاریخی، ادبی، جغرافیایی و از همه مهمتر مالی و تجاری و مبادله کالا می پردازد اقدام کنیم. هرچند بخش زیادی از این اسناد به دلایل مختلف از جمله مکان نامناسب و شیوه نگه داری نادرست آسیب جدی دیده یا از بین رفته، ولی به نظر می رسد رسیدگی به همین تعداد اسناد باقی مانده و شناخت دقیق و ویژگی های انواع سندها می توان دریافت درستی از منظرهای مغفول مانده در باب تاریخ تجارت و به خصوص تاریخ گذشته تجارت در بازار شیراز را بر ما روشن سازد و این تاریخ حفظ و به نسل های بعدی نیز منتقل گردد.

مشاور امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد:

همچنین آشنایی هر چه بیشتر پژوهندگان و دست اندرکاران با وجوه مختلف و موضوعات این اسناد می تواند به ایجاد هر چه بیشتر زمینه های لازم برای امور پژوهشی چون تهیه فهرست های دقیق و همهجانبه و طبقه بندی و نگهداری اطلاعات و محتویات این اسناد فراهم آورد. آگاهی از سوابق تاریخی و تحولات بازار، نسب شناسی خاندان تجار و بزرگان و متولیان بازار و نیز منطبق کردن مقیاس های دوره های گذشته با مقیاس های امروز از جمله اموری است که بر اساس اصول سند شناسی علمی و دقیق بدست خواهد آمد. لذا اداره کل میراث فرهنگی فارس در نظر دارد با برخورد علمی و برنامه ریزی درست، سبک شناسی این اسناد را مورد توجه قرار دهد.منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 830

به "اسناد تجاری 100 سال گذشته در بازار وکیل شیراز کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسناد تجاری 100 سال گذشته در بازار وکیل شیراز کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید