آلزایمر از کودکی کلید می خورد

به گزارش دیتاپد، تهران (پانا) - محققانی از فنلاند به دنبال پژوهشی جالب توجه، اعلام نموده اند که بروز چاقی و اختلالات قلبی عروقی در کودکی، می تواند موجبات ابتلای فرد به بیماری نقص سیستم عصبی در عظیم سالی را به همراه داشته باشد.

آلزایمر از کودکی کلید می خورد

به گزارش آخرین خبر، بر اساس تحقیقات جدیدی که به رهبری محققانی از فنلاند صورت گرفته است، کنترل وزن، فشار خون و کلسترول در بچه ها می تواند به محافظت بهتر از عملکرد مغز در سال های میانی زندگی یاری کند.

این اولین مطالعه در نوع خود است که نشان می دهد عوامل خطر قلبی عروقی که از دوران کودکی تا میان سالی جمع شده اند می توانند موجب کاهش عملکرد شناختی در سنین بالاتر شوند.

تحقیقات قبلی نشان داده اند که تقریباً از هر پنج نفر بالای 60 سال، یک نفر دچار نقصان خفیف در عملکرد مغزی می گردد. بر اساس این مطالعات، عوامل خطر قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، چاقی، دیابت نوع 2، سیگار کشیدن، عدم تحرک بدنی و رژیم غذایی نامناسب و همچنین افسردگی و سطح تحصیلات پایین ارتباط زیادی با این موضوع دارند.

به گفته مجریان این پژوهش، بسیاری از بیماری هایی مانند آلزایمر که باعث نقص هایی در سیستم عصبی می شوند، قبل از شروع علائم قابل مشاهده، مرحله بالینی طولانی مدتی را بر شخص بیمار تحمیل می نمایند.به گزارش سیناپرس، بنابراین یافتن ارتباط بین عواملی چون چاقی و سایر عوامل خطر قلبی عروقی در بچه ها، برای سلامت و توانایی شناختی افراد در عظیم سالی مهم است.

محققان خاطرنشان نموده اند که در حال حاضر هیچ درمانی برای دلایل عمده زوال عقل وجود ندارد، به همین دلیل، مهم است که یاد بگیریم عوامل خطر قلبی عروقی در اوایل زندگی چگونه بر مغز تأثیر می گذارند.

محققان مرکز تحقیقات کاربردی و پیشگیری قلب و عروق در دانشگاه تورکوی فنلاند می گویند: نتایج ما نشان می دهد که نظارت فعال و پیشگیری از بیماری های قلبی و عوامل خطر سکته مغزی از اوایل کودکی، می تواند در خصوص سلامت مغز بسیار مهم باشد. به گزارش سیناپرس، بچه های که دارای فاکتورهای خطرناک قلبی عروقی هستند می توانند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های چون زوال عقل در عظیم سالی، از مداخله زودهنگام و اصلاح سبک زندگی بهره مند شوند.

تحقیق فوق با استفاده از اطلاعات یک مطالعه بلندمدت ملی در خصوص خطرات قلب و عروق از کودکی تا عظیم سالی روی فنلاندی های جوان صورت گرفته است. در این مطالعه که از سال 1980 شروع شده و 3600 دختر و پسر در آن مشارکت داشته اند، محققان افراد مختلف را به مدت 31 سال از کودکی تا عظیم سالی تحت نظر قرار داده اند.

آن ها با آنالیز های مختلف دریافته اند که فشار خون سیستولیک، کلسترول کل خون و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) درکنار شاخص توده بدن از کودکی تا میان سالی با عملکرد مغز در میانسالی ارتباط قابل توجهی دارند.

بر این اساس، بالا بودن موارد فوق در دوره کودکی باعث بدتر شدن حافظه و یادگیری در میان سالی می گردد. همچنین بروز چاقی در کودکی و ادامه آن تا عظیم سالی، با کاهش سرعت پردازش اطلاعات بصری و حفظ توجه همراه خواهد بود.

محققان فنلاندی اظهار داشته اند: داشتن هر سه عامل خطر قلبی عروقی نیز می تواند حافظه و یادگیری گروهی، پردازش بینایی، دامنه توجه و زمان واکنش و حرکت را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

این یافته های علمی با اهمیت که لزوم توجه ویژه به وزن و شاخص های قلبی عروقی بچه ها را یادآور می شوند، در مجله علمی بین المللی Circulation متعلق به انجمن قلب آمریکا منتشر شده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1786

به "آلزایمر از کودکی کلید می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلزایمر از کودکی کلید می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید