3 روایت از شبی که کنکور سراسری به تعویق افتاد، سازمان سنجش لو نرفتن سوالات کنکور را تضمین نکرد

به گزارش دیتاپد، بیش از 30 هزار امضا برای تعویق کنکور سراسری در سامانه فارس من ثبت شد؛ کنکور سراسری 99 با یک میلیون و 400 هزار داوطلب، دیشب با تصمیم مشترک وزرای بهداشت و علوم و نمایندگان مجلس به تعویق افتاد. 3 روایت از شب اتخاذ این تصمیم سرنوشت ساز شنیده می شود.

3 روایت از شبی که کنکور سراسری به تعویق افتاد، سازمان سنجش لو نرفتن سوالات کنکور را تضمین نکرد

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، دیشب وزیر بهداشت از پیشنهاد تعویق کنکور سراسری با رعایت سختگیرانه پروتکل های بهداشتی خبر داد و وزیر علوم هم این پیشنهاد را پذیرفت. این تصمیم با نظر مشترک کنندگان مجلس اتخاذ شده است.

کنکور سراسری 99، یک میلیون و 393 هزار و 31 نفر داوطلب دارد و قرار بود در روزهای 29، 30 و 31 مردادماه و اول شهریورماه در سه هزار حوزه امتحانی برگزار شود. پیش از کنکور سراسری، 2 کنکور دکترا و کارشناسی ارشد برگزار شده است.

*کمپین هزاران داوطلب در فارس من برای تعویق کنکور سراسری به نتیجه رسید

با تشدید نگرانی ها بابت شیوع دوباره ویروس کرونا در کشور، هزاران داوطلب در سامانه فارس من کمپین های متعددی برای تعویق کنکور سراسری به ثبت رساندند. خبرنگارانن قصد دارند با این کار صدای خود را به گوش مسوولان برسانند. حتی برخی از داوطلبان پیشنهاد تعویق یا برگزاری دو نوبته کنکور سراسری را مطرح کردند.

تعداد امضاهای این کمپین ها از 27 هزار امضا فراتر رفته است و تعداد امضاهای این کمپین ها برای تعویق کنکور 99 هر روز در حال افزایش است.

سردبیر جدی ترین کمپین برای تعویق کنکور سراسری در گفت وگو با خبرنگار فارس، گفت: پیگیری افزایش تعداد امضاهای سوژه تا رسیدن به 50 هزار امضا و طرح موضوع در صحن علنی مجلس شورای اسلامی را ادامه می دهیم.

وی که خود را کننده جمع کثیری از داوطلبان کنکورهای مقاطع مختلف تحصیلی سال 1399 معرفی کرد، گفت که گلایه های خود از وزیران علوم و بهداشت به ویژه وزیر علوم را نزد کنندگان مجلس شورای اسلامی می برد تا خبرنگارانن این موضوع را در صحن علنی مجلس بررسی کنند.

انتها پس از چندین ماه تلاش، کمپین هزاران داوطلب در فارس من برای تعویق کنکور سراسری به نتیجه رسید و کنکور سراسری به تعویق افتاد.

*نظرات کاربران فارس درباره تعویق کنکور سراسری

کاربران فارس در نظرات متعددی موافقت خود را با تعویق کنکور سراسری مطرح کرده اند.

یکی از کاربران فارس خطاب به کنندگان مجلس از خبرنگارانن خواسته بود: لطفا بحث برگزاری کنکور سراسری را جدی بگیرید. مگر می شود 4 ساعت ماسک زد و کنکور داد؟ لطفا در زمان و نحوه کنکور تجدید نظر کنید.

کاربر دیگری نوشته: اگر وزیر علوم زیر بار تعویق کنکور سراسری نمی رود باید استیضاح شود. زیرا هر کسی که در خلاف سلامتی آحاد جامعه عمل کند خلاف قانون اساسی کشور عمل کرده و باید مجازات شود.

کاربر دیگری معتقد است: وزارت علوم، سازمان سنجش و تعدادی از مسئولین که مخالف تعویق هستید، آیا سلامت و جان ما رو تضمین می کنید و مسئولیتش را به عهده می گیرید؟ زیر این همه فشار، آیا خواسته زیادی است که برای سلامت خود و خانواده هایمان می خواهیم کنکور در شرایط بهتری برگزار شود؟

دیگری می گوید: ترجیح نفع شخصی، سازمانی و مافیای کنکور بر سلامت داوطلبان دیده می شود. برگزاری کنکور به نفع مافیای کنکور است.

کاربری دیگری نوشته: مراسم عطای جایزه نوبل لغو شد. مراسم توپ طلا لغو شد. برگزاری المپیک به سال دیگر موکول شد. اما کنکور سراسری برگزار می شود؟ چه دلیل قانع کننده ای می توان برای این کار داشت؟

دیگری گفت: من بیماری خاص دارم و داوطلب آزمون دکتری بودم و آزمون دادم.

مخاطب دیگری پرسیده که چرا صبر نمی کنند شرایط بهتر شود بعد همه کنکور ها رو برگزار کنند؟ برای ترم پاییز می توانند با شرط معدل دانشجو بگیرند و اجازه بدهند کسانی که درس عمومی انتقالی از یک کارشناسی به کارشناسی دوم را داشتند هم امکان ورود با شرط معدل را داشته باشند اینجوری ظرفیت ترم پاییز هم تکمیل می شود، بعد داوطلبان کنکوری هم می توانند برای ترم بهمن پذیرش شوند.

دیگری نوشته: سایت سنجش باید یک نطر سنجی جامع از داوطلبان انجام دهد که داوطلبان با شماره داوطلبی خود نظر بدهند که قابل استناد باشد و موافقین و مخالفین را شناسایی کرد. برگزاری کنکور در شرایط موجود واقعا خبر از یک فاجعه انسانی دیگر می دهد.

مخاطب دیگری گفته: آینده ما دست شماست. لطفا کنکور رو عقب بندازید. انصاف نیست. یک سال از همه چیزمان گذشتیم. یک سال از جان و دل مایه گذاشتیم که به هدفمان برسیم. لطفا تجدید نظر کنید. ما به امید امسال زندگی کردیم.

مخاطب دیگری نوشته: با برگزاری کنکورها اوضاع خیلی بدتر می شود به فکر خانواده هایی باشید که عزیزی را به خاطر کرونا از دست داده اند.

با همه این نظرات، کنکور سراسری به تعویق افتاد.

*ماجرای تعویق کنکور سراسری از زبان وزیر بهداشت

دیشب سعید نمکی وزیر بهداشت در صفحه اینستاگرام خود نوشت: امروز عصر مجدد با حضور ریاست محترم کمیسیون های آموزش و تحقیقات و بهداشت و درمان مجلس و تعدادی از کنندگان محترم مجلس و همچنین وزیر محترم علوم و رییس سازمان سنجش جلسه ای داشتیم. وزیر محترم علوم و رییس سازمان سنجش گفتند که اجرای پروتکل های سختگیرانه در این زمان باقیمانده میسر نیست، مگر این دستورالعمل ها برای برگزاری آزمون سراسری تغییر کند.

در این باره صحبت های سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را بشنوید:

*موافقت روسای کمیسیون های آموزش و بهداشت مجلس با تعویق کنکور

وی اضافه کرد: در این جلسه گفتم به عنوان وزیر بهداشت و متولی سلامت این کشور، قطعا سلامت فرزندانمان برای ما در اولویت است و از این پروتکل های سختگیرانه کوتاه نخواهم آمد که رییس محترم کمیسیون های آموزش و بهداشت نیز در این مورد کاملا همراه و موافق بودند. به مسولان برگزاری کنکور گفتم اگر واقعا نمی توانید این دستورالعمل ها را به درستی اعمال کنید با برگزاری کنکور در این تاریخ مخالفم و تاکید می کنم که کنکور را به زمانی موکول کنید که بتوانید از لحاظ فضا و امکانات تمام ضوابط و دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت را فراهم کنید. پیشنهاد وزارت علوم تعویق یک ماهه برگزاری کنکور سراسری بود که قرار شد در ستاد ملی کرونا مطرح شود.

*روایت وزیر علوم از 2 دلیل تعویق کنکور سراسری 99

غلامی به دلایل تعویق آزمون سراسری اشاره کرده و گفته: افزایش فاصله گذاری اجتماعی از یک متر و 60 سانت به 2 متر، یکی از دلایل اصلی تعویق کنکور سراسری است و سازمان سنجش برای اعمال این فاصله گذاری نیازمند وقت بیشتری است.

وزیر علوم، دلیل دیگر تعویق کنکور سراسری را باز کردن دفترچه های سوال کنکور 99 در قرنطینه گفت و گفت: به دلیل افزایش حوزه های کنکور سراسری، دفترچه سؤالات باید در قرنطینه، باز و دوباره بر اساس حوزه های جدید بسته شود که سازمان سنجش در این فاصله، قادر به انجام چنین کاری نبود. سازمان سنجش برای این موضوع، حداقل وقتی را به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد داده است که ابتدا باید در این ستاد به تأیید برسد که فکر می کنم تا شنبه به طول انجامد.

*روایت رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از دلایل تعویق در برگزاری کنکور 99

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم دلایل تعویق در برگزاری کنکور 99، توضیح داد: طی چند روز گذشته پروتکل های بهداشتی تغییر کرد و وزارت بهداشت برای برگزاری کنکور سراسری دو شرط گذاشت. این در حالی بود که سازمان سنجش بسته بندی سوالات کنکور را تمام کرده بود و در مرحله ارسال آن به استان ها و شهرهای محل برگزاری کنکور براساس پروتکل های کارشناسی ارشد بود.

درباره نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی در آزمون های قبلی ویدئوی زیر را ببنید:

وی گفت: اولین شرط وزارت بهداشت این بود که فاصله صندلی ها باید به دو متر افزایش یابد که امکان فراهم کردن فضای با این شرایط برای ما مقدور نبود. شرط دوم وزارت بهداشت این بود که در استان های گرمسیری سالن ها باید سطح اشغال 20 درصدی داشته باشند، که این مورد نیز با توجه به ظرفیت مراکز برگزاری کنکور برای ما مقدور نبود.

خدایی اضافه کرد: در صورتی که می خواستیم موارد مورد نظر وزارت بهداشت را اجرایی کنیم، اتفاقی می افتاد که خط قرمز ما بود و آن این بود که حتی در صورت تامین فضای کافی و ایجاد فاصله دو متری بین داوطلبان باید سوالات کنکور به 390 شهر ارسال می شد و در آنجا بر اساس فاصله گذاری جدید پلمب سوالات باز می شد و دفترچه ها مجددا مرتب می شدند که در این صورت احتمال لو رفتن سوالات کنکور افزایش می یافت.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: در این شرایط سازمان سنجش نمی تواند از معیارهای خود کوتاه بیاید. بنابراین درخواست کردیم یا پروتکل های کنکور سراسری هم مانند آزمون ارشد باشد. یا سازمان سنجش با شرایط جدید وزارت بهداشت نمی تواند کنکور را در موعد مقرر برگزار کند و این موضوع طی نامه ای به استحضار دکتر غلامی وزیر علوم نیز رسید و گفتم که حفاظت آزمون و لو نرفتن سوالات را تضمین نمی کنم.

*برگزاری کنکور زمان سراسری به چه زمانی موکول شد؟

اگرچه وزارت علوم صحبتی از زمان جدید برگزاری کنکور سراسری نکرده اما وزیر بهداشت گفته که پیشنهاد وزارت علوم تعویق یک ماهه برگزاری کنکور سراسری بود که قرار شد در ستاد ملی کرونا مطرح شود.

بنابراین ستاد ملی کرونا درباره زمان جدید برگزاری کنکور سراسری 99 تصمیم گیری خواهد کرد.

منبع: فارس

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1373

به "3 روایت از شبی که کنکور سراسری به تعویق افتاد، سازمان سنجش لو نرفتن سوالات کنکور را تضمین نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 روایت از شبی که کنکور سراسری به تعویق افتاد، سازمان سنجش لو نرفتن سوالات کنکور را تضمین نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید