کمیاب شدن بنزین در پاکستان و افزایش قاچاق سوخت از ایران

به گزارش دیتاپد، احتکار سوخت به ویژه کمیاب شدن بنزین باعث شد تا افزایش معضل قاچاق بنزین و گازوئیل از مرزهای ایالت بلوچستان وارد مرحله جدیدی گردد.

کمیاب شدن بنزین در پاکستان و افزایش قاچاق سوخت از ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، با سپری شدن دو هفته از کاهش دوباره نرخ فرآورده های نفتی در پاکستان، احتکار سوخت به ویژه کمیاب شدن بنزین باعث شد تا افزایش معضل قاچاق بنزین و گازوئیل از مرزهای ایالت بلوچستان وارد مرحله جدیدی گردد.

کمیاب شدن فرآورده های سوختی در پاکستان طی روزهای اخیر با وجود کاهش چند باره نرخ آن، واکنش مسئولان و نهادهای قضایی کشور را درپی داشت.

جدای از بروز مسائل مردم برای دریافت سوخت و یا صف های طولانی در صندلی های عرضه بنزین و گازوئیل، سازمان های بازرسی و نظارت پاکستان آغاز به شناسایی عوامل احتکار بنزین و برخورد قانونی با آنان در مناطق مختلف این کشور نموده اند.

در این بین قاچاقچیان در پاکستان برای سوء استفاده از شرایط کمیاب شدن بنزین، واردات غیرقانونی بنزین و گازوئیل از ایران به ایالت بلوچستان و انتقال آن به شهرهای مختلف پاکستان را افزایش دادند.

به گزارش روزنامه پاکستانی امت: کار قاچاق سوخت ایرانی برای سوء استفاده از بحران مصنوعی سوخت در پاکستان شدت گرفته است و قاچاقچیان روش های جدیدی را برای افزایش قاچاق و انتقال سوخت های غیرقانونی را به کار گرفته اند.

این روزنامه به نقل از منابع مطلع نوشت: قبلا از تانکرهای نفتی و اتوبوسهای مسافربری برای انتقال سوخت ایرانی از ایالت بلوچستان به شهرهای کراچی و جیکب آباد در ایالت سِند استفاده می شد و میزان آن به 200 هزار لیتر در روز رسیده بود اما اخیراً با رصد بیشتر آژانس های بازرسی و انتظامی، قاچاقچیان با استفاده از خودروهای سواری و کامیون های ویژه حمل سنگ اقدام به قاچاق سوخت می نمایند.

پلیس پاکستان اخیراً در شهر کراچی دو کامیون را توقیف و بازرسی کرد که آنها 10 هزار لیتر سوخت قاچاق کشف کرد.

این رسانه پاکستانی اضافه نمود: کمیاب شدن سوخت در کشور ،قاچاق بنزین از ایران را افزایش داده به گونه ای که هم اکنون صدها هزار لیتر سوخت ایرانی که توسط لنج ها از راه دریا و یا وسایل نقلیه به کراچی منتقل شده در در انبارها ذخیره شده است .

دولت پاکستان یازدهم خردادماه سال جاری برای سومین بار از زمان شیوع ویروس کرونا در این کشور، با هدف تسهیل شرایط زندگی مردم قیمت سوخت را کاهش داده است.

عرضه نمایندگان سوخت در پاکستان و شرکت هایی که تا پیش از کاهش نرخ سوخت، ذخیره های بنزین، گازوئیل و سایر فرآورده های نفتی را با قیمت سابق خریداری نموده بودند ،حاضر به فروش این فراورده ها با قیمت فعلی نیستند.

گارد ساحلی پاکستان اواسط اردیبهشت ماه سال جاری یک باند 22 نفره قاچاقچیان سوخت ایرانی را در ایالت بلوچستان بازداشت کرد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان اواسط ماه فوریه گذشته طرح جدید مبارزه بی چون و چرا با قاچاق و برخورد شدید با عاملان این پدیده را به نیروهای خود سپرده و تمام نهادی انتظامی و امنیتی این کشور موظف به برخورد جدی با پدیده قاچاق به ویژه در ایالت بلوچستان شدند.

وی ماه های اخیر برای جلوگیری از معضل قاچاق که بیشترین ضرر را به خزانه ملی پاکستان زده است، دستور تشکیل نیروی جدید برای مبارزه با قاچاق، شناسایی آن دسته از مسئولان که در این قبیل فعالیت های غیرقانونی دخیل هستند و احداث بازارچه های مرزی در مرزهای جنوبی غربی پاکستان با ایران را صادر نموده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1216

به "کمیاب شدن بنزین در پاکستان و افزایش قاچاق سوخت از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیاب شدن بنزین در پاکستان و افزایش قاچاق سوخت از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید