پیغام سعید پورصمیمی برای روز ملی هنرهای نمایشی

به گزارش دیتاپد، سعید پورصمیمی هنرمند پیشکسوت و چهره شناخته شده عرصه تئاتر و سینما، پیغام پنجمین سال گرامیداشت هفتم فروردین به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در ایران را صادر و امضا کرد.

پیغام سعید پورصمیمی برای روز ملی هنرهای نمایشی

به گزارش خبرنگاران، پنجمین پیغام روز ملی هنرهای نمایشی پس از ثبت این روز در تقویم رسمی کشور توسط سعید پورصمیمی نوشته شد و چهارشنبه شب با حضور قادر آشنا (مدیرکل هنرهای نمایشی) و رضا بصیرت (مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی) در منزل پورصمیمی، پیغام توسط این هنرمند عرصه تئاتر و سینما امضا شد.

متن پیغام روز ملی هنرهای نمایشیِ در سال 1400 به توضیح زیر است:

تئاتر می بیند وُ می شنود وَ فریاد می کشد که دقیقه هایش پُر از دغدغه یِ درست زیستن وُ رستگاری ست. از انسانِ مغلوب می گریزد و به فتح رذیلت ها و سلطه فضیلت ها می کوشد. نامیرا هنری که به جام دانایی، جاودانگی بخش است و بی دریغ، انسان را به رویینه تنی راهنمون است.

من؛ سعید پورصمیمی زاده سرزمینی هستم که از هنر، ارجمند وُ از هنر آبرومند است. به ایمان من، تئاتر پایتخت خواستن ها و پروردگاه توانستن هاست؛ صحنه ای که حبیبِ بایدها وُ نهیبِ نبایدهاست و می کوشد از جهنم خشم راهی به روستای صلح بگشاید. هنرمند به همین زنده است، به همین که بودن وَ چگونه بودن را به نمایش بگذارد و مردم را به امروز وُ فردایی امیدوار کند که دردها به درود وُ تلخی ها به گوارایی بدل شده اند.

تئاتر تکیده وُ ترسان، سالی سخت را پشت سر گذاشت، سالِ سالن های مضطرب، سال جایگاه های خمیده وُ صحنه های خلوت! سالی که به سوگ نشستیم و سیاه پوش شدیم؛ با این همه تئاتر، تئاتر باقی ماند که موید نامیرایی هنر و اعجاز هنرمندان باشد. در سایه به سایه با بلا به زندگی اندیشیدیم و آرزومندانه زمزمه کردیم که:

مسئله ای نیست که آسان نشود / مرد خواهد که هراسان نشود

چشم آن دارم با خاک صحنه خوردگان مهربان تر باشیم و با خاطره خوش ِ تیمارداری های تئاتر، نگذاریم تئاتر در تبِ تنهایی باقی بماند. ما دوباره آموختیم که زندگی یگانه است وُ فرصت کوتاه و دیگردوستی تکلیف همه ماست.

سعید پورصمیمی

هفتم فروردین مطابق با 27 مارس، روز جهانی تئاتر، از سال 96 به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی به ثبت رسیده و تا به امروز چهار جشن به مناسبت این روز در سراسر کشور برگزار شده است. علی نصیریان، زنده یاد جمشید مشایخی، زنده یاد محمدعلی کشاورز و اکبر زنجانپور هنرمندان پیشکسوتی بودند که به ترتیب، طی چهار سال گذشته در پیغامی این روز را به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی گرامی داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1704

به "پیغام سعید پورصمیمی برای روز ملی هنرهای نمایشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام سعید پورصمیمی برای روز ملی هنرهای نمایشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید