پای وکیل ترامپ به قضیه اوکراین گیت باز شد

به گزارش دیتاپد، دو منبع مطلع اعلام کردند که دادستان های فدرال در مورد نقش وکیل شخصی ترامپ در برکناری سفیر سابق آمریکا در اوکراین در حال تحقیق هستند.

پای وکیل ترامپ به قضیه اوکراین گیت باز شد

به گزارش گروه بین الملل دیتاپد، دو منبع مطلع به روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گفتند که دادستان های فدرال در مورد نقش رادولف جولیانی وکیل شخصی ترامپ در نقض قوانین لابی گری فدرال در تعاملات وی با اوکراین در حال تحقیق هستند.

طبق این گزارش، بازرسان فدرال درباره کوشش های جولیانی در برکناری ماری یووانوویچ سفیر سابق آمریکا در اوکراین در حال تحقیق هستند.

این خبر در حالی منتشر شده است که ماری یووانوویچ سفیر سابق آمریکا در اوکراین روز گذشته (آدینه) در جلسه استماعی در مجلس نمایندگان آمریکا گفت که وی پست خود را به دلیل ادعاهای غلط و بی اساس افرادی که آشکارا انگیزه های سوال برانگیزی داشتند از دست داده است. (جزئیات بیشتر)

بنا به گزارش نیویورک تایمز، ماری یووانوویچ در بهار امسال بعنوان بخشی از کوشش های ترامپ برای اعمال فشار به اوکراین برای یاری به وی در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا به واشنگتن فراخوانده شد.

یووانوویچ تأکید دارد که رئیس جمهور آمریکا وزارت امور خارجه را برای برکناری وی تحت فشار قرار داده بود اگر چه مافوق های وی معتقد بودند که وی هیچ چیز اشتباهی مرتکب نشده است.

چندی پیش یک افشاگر که ظاهراً از مأموران سابق سیا بوده است، با طرح شکایت، اطلاعاتی را درباره مکالمه تلفنی ترامپ و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور آمریکا عنوان کرد.

طبق گفته این مقام اطلاعاتی، رابطه یووانوویچ با رودی جولیانی و یوری لوتسنکو دادستان سابق اوکراین چندان مساعد نبوده است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، تحقیق بازرسان فدرال درباره جولیانی با پرونده دو تن از دستیارانش ارتباط دارد که این هفته به اتهامات اقتصادی مرتبط با مبارزات انتخاباتی بازداشت شدند.

دو دستیار جولیانی به نام های لو پارناس و ایگور فرومن از بازرگانان تبعه کشورهای خارجی هستند که در جریان کوشش جولیانی برای پیشبرد تحقیقات قضایی علیه جو بایدن نامزد بالقوه دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020 میلادی، با وی همکاری می نموده اند. (جزئیات بیشتر)

این افراد به نقض قوانین مربوط به نحوه تأمین اقتصادی ستاد انتخاباتی بازداشت شده اند. این دو در جریان رقابت های انتخابات سال 2016 از حامیان اقتصادی حزب جمهوری خواه بوده اند و با پسر ترامپ هم دیدار داشته اند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش کرد، دستیاران جولیانی به تأمین اقتصادی یک عضو کنگره برای یاری به برکناری یووانوویچ از سفیری آمریکا در اوکراین متهم هستند.

با اینحال، جولیانی ارتکاب هرگونه اقدام اشتباه را رد کرد اما اعتراف کرد که دستیارانش با دادستان های اوکراینی در جمع آوری اطلاعات درباره یووانوویچ و دیگر اهداف ترامپ و همپیمانانش از جمله جو بایدن و پسرش هانتر بایدن همکاری نموده اند.

طبق این گزارش، جولیانی امسال میلادی، این اطلاعات دادستان اوکراین را با مقامات دولت آمریکا و یکی از ستون نویس هایی که رابطه نزدیکی با ترامپ داشت به اشتراک گذاشت تا سفیر سابق آمریکا در اوکراین و دیگر اهداف ترامپ را تضعیف کند.

طبق قوانین فدرال، شهروندان آمریکایی موظف هستند هرگونه تماس با دولت یا رسانه ها به درخواست سیاستمداران خارجی یا مقامات دولتی را به وزارت دادگستری اعلام نمایند.

مقامات اجرایی آمریکا در سالهای اخیر تأکید داشته اند که نفوذ مخفیانه کشورهای خارجی به تهدید بزرگی برای آمریکا تبدیل شده است زیرا جاسوسان کوشش نموده اند تا اسناد دولتی را به سرقت ببرند.

هنوز میزان پیش روی تحقیقات درباره نقش جولیانی نامشخص است و سخنگوی دادستانی منهتن نیز حاضر به اظهارنظر در اینباره نشده است.

جولیانی گفته است که دادستان های فدرال هیچ دلیلی برای متهم کردن وی به نقض قوانین لابی گری فدرال به دلیل افشای این اطلاعات خارجی ندارند زیرا تمامی اقداماتش را از جانب ترامپ و نه لوتسنکو انجام داده است.

آنطور که رسانه های آمریکایی گزارش داده اند، جولیانی از ماه ها پیش از سوی رئیس جمهور آمریکا مأمور شده تا بر اوکراین فشار وارد نموده و این کشور را به پیشبرد پرونده هلدینگ بریسما وادارد. این شرکت متهم بوده است که با استخدام افراد ذی نفوذ، کوشش نموده از روابط سیاسی آن ها استفاده کند. فرزند بایدن، هانتر، از اعضای هیأت مدیره این شرکت است.

افشای فشار ترامپ به ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور جدید اوکراین برای پیشبرد پرونده قضایی علیه بایدن ها، به شروع رسمی تحقیقات برای استیضاح رئیس جمهور آمریکا منجر شده است.

با اینحال، ترامپ به جنجال های برپاشده بر سر این تماس تلفنی واکنش متفاوتی نسبت به سایر جنجال ها نشان نداده. او تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود را بی نقص و اتهامات مطرح شده علیه خودش را ساختگی و توطئه دموکرات ها توصیف نموده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 483

به "پای وکیل ترامپ به قضیه اوکراین گیت باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای وکیل ترامپ به قضیه اوکراین گیت باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید