واکسن 12 ماهگی کودک به چه علتی تزریق می شود؟

به گزارش دیتاپد، در این مقاله درباره بیماری های سرخچه، اوریون، سرخک و واکسن های این سه بیماری و زمان تزریق آن به بچه ها به طور مفصل توضیحاتی داده شده است.

واکسن 12 ماهگی کودک به چه علتی تزریق می شود؟
در سن 12 ماهگی به کودک واکسن سرخچه، سرخک و اوریون (MMR) تزریق می گردد.

بیماری سرخچه چیست؟بیماری سرخجه (یا سرخچه) یکی از بیماری های ویروسی بچه ها می باشد. مشخصات این بیماری پیدایش دانه هایی در پوست صورت و بدن است. شیرخواران به علت ایمنی مادر معمولاً تا 6 ماهگی به این بیماری مبتلا نمی شوند، سپس در هر سنی آمادگی دارند که به بیماری سرخچه مبتلا گردند. بیماری سرخچه از این نظر اهمیت دارد که اگر خانم بارداری قبلا به سرخچه مبتلا نشده باشد و در سه ماهه اول دوران بارداری مبتلا گردد، ویروس سرخچه بر روی جنین داخل رحم او اثر می کند و سبب ناهنجاری هایی از قبیل عقب افتادگی ذهنی، نابینایی، ناشنوایی، بیماری قلبی، بیماری های خونی و مغزی نوزاد می گردد.

واکسن 12 ماهگی سرخچه چیست؟واکسن سرخچه ای که امروز در اختیار است، واکسنی است که از ویروس سرخچه زنده و ضعیف شده تهیه شده است و واکسن بسیار خوبی است، زیرا پادتن آن نه تنها در سرم خون، بلکه در ترشحات بینی و حلق افرادی که واکسن می زنند هم بوجود می آید و اثر آن شبیه موقعی است که شخص مبتلا به بیماری سرخچه شده باشد.

واکسن سرخچه به صورت جداگانه یا توام با واکسن سرخک و اوریون (MMR) تهیه شده است، همچنین توام با واکسن آبله مرغان هم تهیه شده (MMRV) و در بعضی از کشور ها در دو نوبت در 12 ماهگی و 4 تا 6 سالگی تزریق می گردد. تحقیقات نشان داده است که تزریق یک نوبت واکسن سرخچه در 98 درصد موارد، پادتن ضد سرخچه را در خون کودکی که واکسن زده است به وجود می آورد. دومین تزریق واکسن سرخجه توام با سرخک و اوریون در 4 تا 6 سالگی توصیه می گردد.

واکسن 12 ماهگی سرخجه را نباید به خانم های باردار تزریق کرد، زیرا امکان ابتلای جنین آن ها وجود دارد، هم چنین نباید به بچه های که دچار تب حاد عفونی هستند یا دچار اختلال ایمنی هستند و یا دارو هایی مصرف می کنند که دفاع بدن آن ها را کم می کند، تزریق گردد.

گرچه در حال حاضر در کشور ایران واکسن سرخک، سرخجه و اوریون به طور همگانی جز برنامه ایمن سازی بچه ها قرار گرفته است، با وجود این هر خانم حامله ای باید در تمام دوران حاملگی مخصوصاً در هفته های اول از برخورد با بچه ها مبتلا یه بیماری های مختلف، مخصوصاً بیماری های بثوری تب دار (بیماری سرخجه یکی از آن هاست)، خودداری نماید، خواه در سابقه او ابتلای بیماری سرخجه وجود داشته باشد یا نه و یا واکسن های معمولی همچنین واکسن سرخجه را زده باشد یا نزده باشد. چون با وجود تزریق واکسن یا ابتلا به بیماری های ویروسی و حتی بیماری سرخجه، امکان ابتلا مجدد و پیدایش ضایعات در جنین او وجود دارد؛ بنابراین در هر خانم حامله مخصوصاً در هفته های اول دوران بارداری باید از تماس با مبتلایان به بیماری های عفونی و مخصوصاً بیماری های بثوری دوران کودکی خودداری نماید.

بیماری سرخک چیست؟بیماری سرخک یکی از بیماری های ویروسی حاد و واگیردار است. قبل از تهیه و تزریق واکسن سرخک، همه بچه ها به این بیماری مبتلا می شدند، ولی خوشبختانه با تزریق واکسن 12 ماهگی و 4 تا 6 سالگی، این بیماری در ایران به ندرت دیده می گردد. بیماری سرخک، بیماری مسری، تب دار توام با آبریزش از چشم و بینی است که دانه هایی در تمام بدن به وجود می آورد. در این بیماری ممکن است حال عمومی کودک بسیار بد گردد.

واکسن 12 ماهگی سرخک چیست؟واکسن 12 ماهگی سرخک به صورت جداگانه یا توام با واکسن اوریون و سرخجه در یک آمپول وجود دارد. چون در حال حاضر بیماری سرخک در کشور ایران شایع نیست. واکسن سرخک در سن 12 تا 15 ماهگی توام با واکسن اوریون و سرخجه به عنوان واکسن 12 ماهگی تزریق می گردد.

طبق مطالعات انجام گرفته و همه گیری هایی که بعد از واکسن اولیه سرخک رخ داد، فرهنگستان علوم بچه ها آمریکا توصیه می کند که برای کامل شدن ایمنی در برابر بیماری سرخک، واکسن سرخک باید در یک نوبت دیگر توام با واکسن اوریون و واکسن سرخجه، در سنین 4 تا 6 سالگی یا قبل از ورود به دبستان یا مقاطع راهنمایی به بچه ها تزریق گردد.

در حدود 10 تا 20 درصد بچه های که به آن ها واکسن سرخک تزریق می گردد، در خلال 6 تا 12 روز پس از تزریق واکسن 12 ماهگی، ممکن است دچار تب و بثوراتی در بدن گردند (علایم سرخک خفیف) که خود به خود از بین می رود و احتیاج به درمان ندارد.

اگر کودکی که واکسن سرخک تزریق نکرده با کودک مبتلا به بیماری سرخک تماس پیدا نماید، برای جلوگیری از ابتلای او به بیماری سرخک، باید هر چه زودتر ایمنوگلوبولین (ماده ای که دارای پادتن ضد ویروس سرخک است) به مقدار کافی به وی تزریق گردد.

بیماری اوریون چیست؟بیخ گوشک، بیماری ویروسی است که در آن غده بزاقی بناگوشی که در جلو و زیر لاله گوش در دو طرف صورت قرار گرفته است، آماس کرده و بزرگ می گردد.

واکسن 12 ماهگی اوریون چیست؟برای پیشگیری از ابتلا به بیماری بیخ گوشک کافی است که واکسن این بیماری در یک نوبت در سن 12 تا 15 ماهگی و نوبت دوم در سن 4 تا 6 سالگی تزریق گردد. بعد از تزریق یک نوبت واکسن، مصونیت در حدود 95 درصد ایجاد می گردد.

در کشور ما واکسن اوریون با واکسن های سرخک و سرخجه به صورت واکسن توام سرخک، سرخجه و اوریون (MMR) به همه بچه ها تزریق می گردد. در بعضی از بچه ها پس از تزریق واکسن توام سرخک، سرخجه و اوریون، تورم غده بناگوشی به وجود می آید که مهم نیست و خود به خود بهبود می یابد.

واکسن 12 ماهگی سرخک، سرخجه و بیخ گوشک (اوریون) (MMR)این سه واکسن هر یک به طور جداگانه یا توام در یک آمپول تهیه شده و در 12 تا 15 ماهگی به کودک تزریق می گردد تا در برابر این سه بیماری مصون گردد.

در حال حاضر در ایران تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون جزو برنامه واکسیناسیون کشوری و همگانی قرار گرفته است و همانطور که از نام واکسن 12 ماهگی مشخص است، این واکسن در سن 12 ماهگی تا 15 ماهگی به کودک تزریق می گردد.

تزریق دوم این سه واکسن را باید در 4 تا 6 سالگی انجام داد. تزریق توام این سه واکسن ممکن است در 5 تا 15 درصد از بچه ها، موجب تب و بثورات مختصر در بدن گردد که خود به خود بر طرف می گردد. هر خانمی که به سن ازدواج رسیده یا می خواهد ازدواج کند، باید آگاهی کامل در مورد مراقبت های لازم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری سرخجه و خطرات آن بر روی جنین خود داشته باشد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1999

به "واکسن 12 ماهگی کودک به چه علتی تزریق می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن 12 ماهگی کودک به چه علتی تزریق می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید