واکسن کرونا نوشدارو نیست

به گزارش دیتاپد، ر مقایسه با واکسن آنفولانزا، واکسن کرونا احتمالا تنها میان 40 تا 60 درصد موثر خواهد بود. تیم دانشمندان آکسفورد که در حال فراوری واکسن هستند، می گویند هدفشان ایجاد 50 درصد مصونیت در مقابل ویروس کروناست.

واکسن کرونا نوشدارو نیست

هرچند منافع واکسن شامل کاهش خطر در مبتلایان و عوارض ناشی از کرونا است، اما مایه کوبی واکسن به معنی بازگشت به زندگی عادی نخواهد بود

دانشمندان بریتانیایی می گویند بعید است واکسن کووید-19 از ابتلای مردم به بیماری جلوگیری کند و احتمالا تنها عوارض آن را تخفیف می دهد. پژوهشگران به وزرای کابینه بریتانیا گفته اند نخستین واکسنی که مطابق با مقررات باشد، تنها تا حدی موثر خواهد بود.

یک منبع موثق به نشریه تایمز گفته است که زمانی که واکسن کرونا در اختیار عموم گذاشته گردد، کشور باید با احتیاط عمل کند، زیرا مایه کوبی های اولیه مصونیت نمی دهند. دانشمندان می گویند: به نظر می رسد که نتیجه محتمل در کوتاه مدت و میان مدت، یافتن یک یا دو دوز واکسنی است که از شدت عوارض بیماری بکاهد.

روز سه شنبه، بوریس جانسون در بازدید از یک مرکز فراوری واکسن در آکسفوردشایر گفت: دانشمندان برجسته در آکسفوردشایر و سراسر بریتانیا در صدر کوشش های جهانی برای فراوری یک واکسن امن هستند که ویروس کرونا را شکست دهد.

اگر یکی از این واکسن ها موفقیت آمیز باشد، باید آماده توزیع هرچه سریع تر آن در میان شهفرایندان بریتانیا باشیم.

روز دوشنبه نیز کریس ویتی، مشاور علمی ارشد دولت، گفت: علم به موقع خود به نجاتمان خواهد آمد..اما دانشمندان هشدار داده اند که واکسن، نوشدارو یی برای شکست ویروس کرونا که همچنان شیوع دارد، نیست. هرچند منافع واکسن شامل کاهش خطر در مبتلایان و عوارض ناشی از کووید-19 است، اما مایه کوبی واکسن به معنی بازگشت به زندگی عادی نخواهد بود.

ویتی گفت که در مقایسه با واکسن آنفولانزا، واکسن کرونا احتمالا تنها میان 40 تا 60 درصد موثر خواهد بود. تیم دانشمندان آکسفورد که در حال فراوری واکسن هستند، می گویند هدفشان ایجاد 50 درصد مصونیت در مقابل ویروس کروناست.

در عین حال، دانشمندان معتقدند که واکسن ابزار ارزشمندی برای نصف کردن خطر ابتلا به ویروس است. فراورینمایندگان واکسن کرونا می گویند که هدفشان عرضه واکسن در نیمه نخست سال آینده است. دکتر چارلی وِلِر، رئیس بخش واکسن بنیاد وِلکام، می گوید مقرراتی، چون حفظ فاصله گیری در اجتماع باید با عرضه واکسن همچنان ادامه یابد تا فرایند سرایت عفونت کنترل گردد.

دکتر ولر به نشریه تایمز گفت: ما باید انتظارات مردم را در مقابل قابلیت نخستین واکسن ها مدیریت کنیم.

تصور کلی بر این است که مردم یک ماه پس از مایه کوبی نخستین واکسن، به واکسن یادآوری دیگری نیازمندند. با توجه به سیستم ایمنی بدن فرد، بعضی باید دو واکسن کاملا متفاوت مایه کوبی نمایند.

در هفته ای که گذشت، افشا شد که پژوهشگران بریتانیایی قصد دارند در اوایل سال آینده در یک رشته آزمایش های چالشی، واکسن حاوی ویروس کرونا را به داوطلبان سالم تزریق نمایند. نشریه فایننشال تایمز گزارش داده است که به داوطلبان نخست واکسن کرونا و سپس یک دوز چالشی کووید-19 مایه کوبی خواهد شد.

آزمایش های چالشی، پیش تر در خصوص واکسن مالاریا، حصبه و آنفولانزا صورت گرفته است، اما برخلاف آن بیماری ها، هنوز هیچ درمان تثبیت شده ای برای کووید-19 وجود ندارد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1380

به "واکسن کرونا نوشدارو نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا نوشدارو نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید