واکسن های کرونا در چه مرحله ای هستند؟

به گزارش دیتاپد، در ابتدای شیوع ویروس کرونا کارشناسان و پزشکان وعده های 3 تا 6 ماهه برای ساخت واکسن کرونا دادند. حالا با گذشت حدود 1 سال از شیوع این ویروس در دنیا، پیشرفت های خوبی در زمینه کشف واکسن و درمان کرونا از طریق آنتی بادی اجرا شده است؛ اما هنوز واکسنی به دست مردم نرسیده است تا از آنها در برابر ویروس کرونا محافظت شوند. آنتی بادی یکی از راه های درمان کرونا است که موجب می شود بیماران مبتلا به کرونا با علائم خفیف تا میانه درمان شوند و از تعداد بیماران بستری در بیمارستان ها را کاهش دهد. درباره این روش می توانید با کلیک بر اینجا بیشتر بخوانید. در ادامه، خبرنگاران زندگی نگاهی به گزارش آزمایشگاه های پیروز دنیا در زمینه کشف واکسن کرونا خواهد داشت.

واکسن های کرونا در چه مرحله ای هستند؟

شرکت مدرنا: فاز 3 (فاز انسانی)

1. شرکت آمریکایی مدرنا از شروع فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن خود علیه کوید-19 خبر داده است. یک واکسن از نوع RNA که با واکسن های معمولی بسیار فرق دارد و تا به حال برای ساخت هیچ واکسنی از این روش استفاده نشده است. اگر اثربخشی این درمان بر انسان در فاز سوم ثابت شود مدرنا امیدوار است واکسن خود را تا پایان سال به بازار بیاورد و شاهد افزایش قیمت سهام خود باشد.

2. در حال حاضر بیش از 200 تیم از محققان برای توسعه واکسن علیه ویروس کرونا تلاش زیادی می کنند. در این مسابقه بین المللی دیوانه وار، بیست نامزد واکسن، در مرحله پیشرفته قرار دارند. آمریکایی های بیوتک مدرنا به تازگی با اعلام راه اندازی فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن این شرکت، توجه ها را به خود جلب کردند.

شرکت فایرز

1. شرکت فایرز یکی دیگر از شرکت های پیروز در زمینه ساخت واکسن کرونا است که رقابت تنگاتنگی با شرکت مدرنا دارد. این شرکت گفت که برنامه ریزی هایی برای تصویب اضطراری واکسن خود از سوی اداره غذا و دارو (در عرض چند روز) را درخواست خواهد کرد. شرکت داروسازی فایزر روز چهارشنبه اظهار داشت: واکسن کروناویروس این شرکت تا 95 درصد مؤثر است و هیچ عوارض جانبی جدی ندارد.

2. این شرکت می گوید: داده ها نشان داده است که این واکسن از اشکال خفیف و شدید کرونا ویروس جلوگیری کرده است. این واکسن 94 درصد در بزرگسالان مسن تر موثر عمل کرده است که در برابر ابتلا به کرونا بیشتر آسیب پذیر هستند و بدن شان به برخی از واکسن ها پاسخ نمی دهد. دکتر آلبرت بورلا، مدیر ارشد اجرایی فایزر در بیانیه ای اظهار داشت: نتایج مطالعه گام مهمی را در این سفر تاریخی هشت ماهه برای کشف واکسنی که توانایی پایان دادن به این شیوع ویرانگر دارد، نشانه می گیرد. اگر سازمان غذا و دارو اجازه واکسن دو دوز را دهد، فایزر گفته است که می تواند تا پایان سال تا 50 میلیون دوز واکسن را در دسترس قرار دهد و تا پایان سال آینده تا 1.3 میلیارد دوز تولید کند. تحت معامله ای 1.95 میلیارد دلاری که دولت فدرال با فایزر برای 100 میلیون واکسن انجام داده است، آمریکایی ها این واکسن را به صورت رایگان دریافت خواهند کرد.

در این باره بخوانید:

درمان ویروس کرونا با آنتی بادی تصویب شد

8 راه برای محافظت از خود هنگامی که فردی در خانه به کرونا مبتلاست

در شرق چه می گذرد؟

چین و روسیه ورود واکسن های خود را به فاز سوم تصویب کردند. کارشناسان غربی می گویند که این پیشروی سریع، ممکن است خطرات جدی به همراه داشته باشد.

صدور مجوز، قبل از اطمینان امن بودن دارو

در واقع در هر کشوری متخصص هایی وجود دارند که نتایج آزمایش را بررسی می کنند و تصمیم می گیرند که واکسن را تأیید کنند یا نه. در طول شیوع، یک واکسن ممکن است مجوز استفاده اضطراری قبل از گرفتن تایید رسمی دریافت کند. هنگامی که یک واکسن مجوز گرفت، محققان به نظارت بر افرادی که آن را دریافت می کنند ادامه می دهند تا مطمئن شوند که امن و موثر است. یکی از راه های تسریع در توسعه واکسن ترکیب فازها است. برخی از واکسن های ویروس کرونا هم اکنون در کارآزمایی های فاز یک و دو قرار دارند، به نام مثال برای اولین بار بر روی صدها نفر آزمایش می شوند. اگر محققان علائم نگران کننده ای را در داوطلبان مشاهده کنند، می توانند دستور توقف مصرف دارو را اعلام کنند. پس از تحقیقات ممکن است دارو رد صلاحیت شود یا فرایند خود را ادامه دهد.

آزمایشگاه هند در چه مرحله ای است؟

در ماه ژوئیه، زیدوس کادیلا واکسن ساز هندی شروع به آزمایش یک واکسن مبتنی بر DNA کرد. آنها آزمایش فاز 2 را در تاریخ ششم ماه اوت را راه اندازی کردند و در حال برنامه ریزی آزمایش فاز 3 در ماه دسامبر هستند.

منبع: نیویورک تایمز

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1927

به "واکسن های کرونا در چه مرحله ای هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن های کرونا در چه مرحله ای هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید