وام 50 میلیونی کارت اعتباری چه شد؟ ، اعلام شرایط دریافت این وام

به گزارش دیتاپد، به گزارش خبرنگاران، تورم به اعداد کم سابقه ای رسیده و خیلی از کسب وکارها متاثر از کرونا روزهای سختی را پشت سر می گذارند. در روزهایی که به نظر می رسد مردم در تنگنای معیشتی قرار دارند دولت طرح های حمایتی و دادن یارانه را در دستور کار خود قرار داده اما در هرکدام از این طرح ها مشکلاتی وجود دارد که گلایه مردم را به همراه داشته است.

وام 50 میلیونی کارت اعتباری چه شد؟ ، اعلام شرایط دریافت این وام

در یکی از طرح های حمایتی قرار بود از ابتدای دی ماه سال جاری پنج بانک با اتکا به سهام عدالت مردم به آنها وام بدهند اما این طرح اجرایی نشد. با این حال دقیقا در همین روزها طرح جدید دیگری برای دادن وام به مردم مطرح شده است.

داوود محمدبیگی، مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی اخیرا گفته است: بخشنامه های مربوط به کارت اعتباری از سال 1395 از سوی بانک مرکزی به بانک ها ارسال شده و بانک ها نیز زیرساخت ها و مقررات لازم برای ارائه کارت اعتباری را به متقاضیان در شبکه بانکی کشور فراهم نموده اند. متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب بانک ها و پس از اعتبارسنجی این کارت ها را دریافت نمایند.

وی اضافه نمود: کارت های اعتباری در سه دسته 10، 30 و 50 میلیون تومانی در اختیار مردم قرار می گیرد و براساس دستورالعمل بانک مرکزی نحوه تسویه این کارت ها به صورت دفعی یا اقساطی است و مشتریان می توانند مبالغی را که از این کارت ها استفاده نموده اند، به صورت یکباره یا اقساطی به بانک ها بازگردانند.

اعطای کارت های اعتباری تا 50 میلیون تومان در بانک ها درحالیست که برای دریافت این وام ها برخلاف آنچه در طرح دیگر یعنی سهام عدالت گفته شده بود، این بار ضامن موثق احتیاج است.

موضوعی که مورد نقد خیلی از متقاضیان وام هاست که به سختی می توانند برای دریافت وام مدیران بانکی را متقاعد نمایند.

فرید ضیاالملکی، کارشناس بانکی و مدیر عامل سابق موسسه ملی و اعتباری توسعه هم اخیرا به خبرگزاری بازار گفته است: به نظر می رسد ارایه کارت اعتباری 10 تا 50 میلیون تومانی به مردم شامل حال همه نگردد چرا که هرچند این اقدام برای عموم مردم بوده اما با توجه به اعتبارسنجی که از دریافت نمایندگان کارت اعتباری توسط بانک ها انجام می گردد خیلی ها شرایط دریافت چنین کارتی را ندارند زیرا بانک میزان درآمد و دارایی متقاضی کارت اعتباری را می سنجند و در صورت توانایی پرداخت اقساط و بنیه اقتصادی می تواند به وی کارت اعتباری بدهد.

از جمله بانک هایی که این کارت اعتباری را می دهد بانک ملی ست که شرایط عمومی دریافت کارت اعتباری آن در مهر ماه سال جاری به توضیح زیر اعلام شده بود:

ـ داشتن حداقل 18 سال تمام

ـ دارا بودن یکی از انواع حساب های قرض الحسنه جاری، پس انداز یا سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت سیبا جهت اتصال به کارت اعتباری

گردش مستمر حداقل شش ماه، ماهیانه به میزان 10 میلیون ریال در حساب جاری و یا میانگین مانده شش ماهه 10 میلیون ریال برای دارندگان حساب کوتاه مدت (ویژه کارت اعتباری فراگیر)

ـ عدم سابقه چک برگشتی نزد شبکه بانکی کشور

ـ عدم بدهی غیر جاری

ـ ارائه درخواست کتبی به شعبه

ـ ارائه مدارک شناسایی و کارت ملی به شعبه

ـ ارائه مدارک شغلی دال بر اشتغال و میزان درآمد

ـ ارائه تضمینات یا وثایق موردقبول بانک

درباره نرخ سود آن نیز، طبق اعلام قبلی سود تسهیلات اعطایی بر اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای عقد مرابحه محاسبه می گردد که ممکن است بانک ها این نرخ را تا 22 درصد نیز محاسبه نمایند.

آیا این وام های تا سقف 50 میلیون تومانی به دست مردم می رسد؟

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1568

به "وام 50 میلیونی کارت اعتباری چه شد؟ ، اعلام شرایط دریافت این وام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام 50 میلیونی کارت اعتباری چه شد؟ ، اعلام شرایط دریافت این وام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید