نمایش بدویت جنتلمن ها در کنگره

به گزارش دیتاپد، سومین سخنرانی سالانه رئیس جمهور ترامپ صحنه های عجیب دیگری از قطبی شدن شدید رقابت دو حزب و همینطور شخصی شدن کینه های میان مقامات دو حزب را به نمایش گذاشت که البته از عوارض طبیعی به حکومت رسیدن شخصیتی پوپولیست است.

نمایش بدویت جنتلمن ها در کنگره

به گزارش گروه رسانه های دیتاپد، رهبر کنگره در واکنش به امتناع رئیس جمهور امریکا از دست دادن با او، متن سخنرانی ترامپ را در خاتمه سخنرانی پاره کرد تا این جلسه در فضای عصبی برگزار گردد و بعد هم با تبادل محکومیت دو طرف ادامه یابد. طی سخنرانی هم دموکرات ها با دست نزدن و همینطور ترک صحن علنی اعتراض خود را به رئیس جمهور امریکا نشان دادند. رئیس مجلس نمایندگان امریکا هم با صدور بیانیه ای انتقادی توضیح داد که نطق ترامپ کلکسیون طولانی از دروغ هایی بود که با هدف گمراه کردن مردم امریکا از عملکرد این دولت طراحی شده است. البته عصبانیت دموکرات ها دلایلی قابل درک دارد؛ از یک طرف افتضاح انتخاباتی دموکرات ها در ایالت آیووا و از طرف دیگر رأی نیاوردن استیضاح ترامپ.

نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان امریکا، سومین سخنرانی سالانه دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا را کلکسیون طولانی از دروغ هایی توصیف کرد که با هدف گمراه کردن رأی دهندگان امریکایی از سوابق دولت به ویژه در موضوع خدمات درمانی طراحی شده بود.

بنا به گزارش پایگاه خبری هیل، پلوسی درست ساعاتی بعد از سخنرانی بامداد چهار شنبه ترامپ (به وقت تهران) در جلسه مشترک کنگره (مجلس سنا و نمایندگان) با صدور بیانیه ای گفت، پیغام ترامپ نه تن ها فریبکارانه بود بلکه نشان داد که رئیس جمهور امریکا برای اداره یک دولت دموکرات فاقد صلاحیت است.

در بیانیه پلوسی آمده است: مانیفست خطا های ارائه شده در صفحه به صفحه سخنرانی امشب باید هشداری برای تمامی آن هایی باشد که از این رئیس جمهور انتظار حقیقت و سیاست هایی درخور دولت و مردم امریکا دارند.

وی ادامه داد: مردم امریکا انتظار دارند و شایسته رئیس جمهوری هستند که شرافت داشته باشد و به آرزو های بچه ها شان احترام گذارد.

این آدم شرم و حیا ندارد

طرح اوباماکر، در سال 2010 اجرایی شد و 20میلیون نفر در امریکا، تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند و طبقه متوسط و پایین در این کشور از این بیمه استفاده کردند و شامل حداقل های خدمات درمانی نظیر پوشش رایگان خدمات پیشگیرانه، اجبار کارفرمایان به بیمه کردن کارکنان و تخصیص یارانه برای خرید بیمه بود. پلوسی در این خصوص گفت: به ما گفته شده بود که رئیس جمهور پیغام مثبتی در زمینه خدمات درمانی دارد، اما سخنرانی امشب ترامپ هیچ حس آرامشی به 130 میلیون امریکایی که سابقه بیماری دارند یا خانواده های آن ها قادر به پرداخت هزینه دارو های مورد احتیاج خود نیستند، نداد.

رئیس مجلس نمایندگان امریکا توضیح داد: یک بار دیگر، رئیس جمهور ترامپ درباره برنامه خود برای از بین بردن برنامه حفاظتی از افراد با سابقه بیماری صادق نبود.

جیم مک گاورن نماینده ایالت ماساچوست و رئیس کمیته قوانین مجلس نمایندگان امریکا نیز درباره سخنرانی ترامپ گفت: این آدم هیچ شرم و حیایی ندارد. منظورم این است که کاری جز دروغگویی بلد نیست. اینجا آمده و شروع به حرف زدن از محافظت از افراد با سابقه بیماری می نماید. او سه سال گذشته را صرف جلوگیری از محافظت از افراد با سابقه بیماری نموده است. هم اکنون اینجا آمده تا قانون مراقبت به صرفه (اوباماکر) را از بین ببرد.

مک گاورن همچنین ضمن دفاع از اقدام اعتراضی پلوسی که نسخه ای از متن سخنرانی ترامپ را در خاتمه سخنرانی وی پاره کرد، گفت: شما وقتی سخنرانی را بشنوید که تمامی آن بر قطبی کردن این کشور متمرکز شده باشد و شاهد تبدیل سخنرانی سالانه، به یک راهپیمایی انتخاباتی باشید، چه اقدامی می کنید.

در مقابل مایک جانسون، نماینده جمهوریخواه و رئیس کمیته مطالعه جمهوریخواهان گفت: پلوسی با کارهایش به اختلاف ها دامن زده است. پاره کردن متن سخنرانی در نهایت شکل بدی داشت. این کاملاً مغایر با لحن سخنرانی و فضای حاکم بود. این سخنرانی اصلاً یک سخنرانی کاملاً حزبگرایانه نبود. این سخنرانی درباره همه ما امریکایی ها و روز هایی بهتر برای ما بود؛ بنابراین من واقعاً وقتی پلوسی این کار را کرد متحیر شدم و باورش برایم سخت بود. اکنون لحظه رهبری برای کشور ما است. ما احتیاج داریم که اتحاد را در کشور حفظ کنیم و این تصویر مناسبی برای ما نبود.

لیز چنی، رئیس کنفرانس جمهوریخواهان مجلس نمایندگان نیز گفت: پلوسی از کوره در رفت و آبروی خودش را برد و به مجلس نمایندگان بی احترامی کرد. او مایه شرمساری است و شایستگی سمتش را ندارد.

ترک مجلس

تیم رایان، نماینده دموکرات کنگره از ایالت اوهایو و بیل پاسکرل، نماینده دموکرات از ایالت نیوجرسی سخنرانی سالانه دونالد ترامپ را ترک و همزمان با ترک آن، شدیداً از وی انتقاد کردند.

رایان در توئیتی نوشت: من هم اکنون محل سخنرانی سالانه رئیس جمهور را ترک کردم. به اندازه کافی شنیدم. این سخنرانی شبیه به تماشای یک کشتی حرفه ای بود. کل اظهارات و سخنان دروغ بودند. پاسکرل نیز در توئیتی نوشت: من هم اکنون محل سخنرانی سالانه رئیس جمهور را ترک کردم. نمی توانم یک دروغگو را تحمل کنم. ریاست جمهوری ترامپ یک تراژدی ملی است. گفته می گردد جیم مک گاورن، رئیس کمیته قوانین مجلس نمایندگان نیز در حین سخنرانی ترامپ کنگره را ترک نموده و کرسی های ایلهان عمر، نماینده دموکرات از ایالت مینه سوتا و رشیده طلیب، نماینده دموکرات از ایالت میشیگان نیز پیش از اتمام نطق سالانه ترامپ در جایگاه خود نبودند.

خاتمه استیضاح و ادامه افتضاح دموکرات ها

چهار ماه پس از اینکه دموکرات ها در مجلس نمایندگان امریکا فرایند استیضاح ترامپ را به جرم سوءاستفاده از قدرت و جلوگیری از اجرای قانون در پفراینده ارتباط با اوکراین شروع کردند، حالا ترامپ می تواند نفس راحتی بکشد، چون بالاخره چهار شنبه او در سنا تبرئه شد و با خیال راحت می تواند به انتخابات ریاست جمهوری سال جاری فکر کند. از طرف دیگر بعد از ساعت ها تأخیر بامداد سه شنبه فقط بخشی از نتایج انتخابات درون حزبی دموکرات ها در ایالت آیووا اعلام شد.

رئیس حزب دموکرات در ایالت آیووا بابت تأخیر در اعلام نتایج مربوط به انتخابات درون حزبی دموکرات ها در این ایالت معذرت خواهی کرد.

بعد از سخنان او، نتایج مربوط به شمارش 62درصد از حوزه های این ایالت اعلام شد. این نتایج نشان داد پیت بوته جج، شهردار سابق ساوث بِند از رقیبانش پیشی گرفته است.

بر اساس این نتایج، بوته جج همجنس گرا 9، 26 درصد از آرا را به خود اختصاص داده و بعد از او برنی سندرز، الیزابت وارن و جو بایدن، به ترتیب با 1 ، 25 درصد، 3، 18 درصد و 6، 15 درصد از آرا در رتبه های دوم تا چهارم قرار گرفته اند.

نتایج انتخابات درون حزبی دموکرات ها در آیووا قرار بود ساعت 23:00 دو شنبه (به وقت محلی) اعلام گردد، اما ستاد مرکزی حزب دموکرات در ایالت آیووا بیان کرد به دلیل مسئله ای که برای نرم افزار محاسبه و اعلام نتایج پیش آمده، این مسئله به زمانی دیگر موکول شد.

فرآیند انتخابات درون حزبی که از دو شنبه با رأی گیری در ایالت آیووا شروع شد باید نهایتاً تا ژوئن 2020 در تمام 50 ایالت امریکا برگزار گردد تا پایان در اواسط آن ماه در جلسه مجمع ملی حزب دموکرات نامزد این حزب برای رقابت با ترامپ انتخاب و معرفی گردد.

تأخیر در اعلام نتایج نخستین گام انتخاباتی دموکرات ها با انتقاد هایی گسترده همراه شده است و زمزمه مهندسی آرا در آن مطرح شد. نشریه امریکایی تایم با انتقاد از اوضاع نامنظم حزب دموکرات در انتخابات آیووا نوشت که اولین انتخابات مربوط به ریاست جمهوری 2020 امریکا با تعویق اعلام نتایج انتخابات به واسطه مشکل فنی به هرج و مرج تبدیل شد.

منبع: روزنامه جوان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 891

به "نمایش بدویت جنتلمن ها در کنگره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش بدویت جنتلمن ها در کنگره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید