مخالفت انگلیس با برگزاری همه پرسی استقلال در اسکاتلند

به گزارش دیتاپد، درخواست وزیر اول اسکاتلند از لندن برای برگزاری همه پرسی مجدد استقلال در این کشور، با مخالفت نخست وزیر انگلیس روبرو شد.

مخالفت انگلیس با برگزاری همه پرسی استقلال در اسکاتلند

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل دیتاپد، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس بعد از پیروزی حزب محافظه کار در انتخابات سراسری این کشور، با درخواست اسکاتلند جهت برگزاری همه پرسی استقلال دوم مخالفت کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، جانسون به درخواست نیکولا استورجن وزیر اول اسکاتلند که بعد از معین شدن نتیجه انتخبات سراسری انگلیس در روز گذشته، خواهان برگزاری همه پرسی مجدد استقلال این کشور از بریتانیا شده بود، جواب رد داد.

بر این اساس، نخست وزیر انگلیس شامگاه گذشته با وزیر اول اسکاتلند گفت وگو نموده و گفت با برگزاری همه پرسی استقلال آنهم بعد از اینکه یک بار مردم اسکاتلند در سال 2014 خواهان باقی ماندن در پادشاهی متحد بریتانیا شدند، موافت نمی نماید.

دفتر جانسون با صدور بیانیه ای در این باره گفت: نخست وزیر توضیح داد که همچنان با همه پرسی دوم استقلال [در اسکاتلند] مخالفت است و از [رأی] اکثریت مردم اسکاتلند که گفتند نمی خواهند به گسستگی و عدم قطعیت بازگردند، حمایت می نماید.

به نوشته رویترز، در ادامه این بیانیه آمده است که از نظر نخست وزیر انگلیس نتیجه همه پرسی سال 2014 قاطع بود و باید به آن احترا م گذاشت.

نتیجه نهایی انتخابات سراسری انگلیس روز آدینه (13 دسامبر) اعلام شد که بر اساس آن حزب محافظه کار به رهبری جانسون، پیروز شد از 650 کرسی مجلس این کشور، 365 کرسی را از آن خود کند و به اکثریت قاطع برسد (جزئیات بیشتر).

این رقم که بهترین نتیجه برای حزب محافظه کار از زمان پیروزی مارگارت تاچر در سال 1987 است، در حالی رقم خواهد خورد که این حزب در انتخابات سال 2017، توانسته بود 317 کرسی به دست آورد.

جانسون پیشتر در مراسم رونمایی از برنامه حزب محافظه کار برای دولت بعدی، وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات، انگلیس روز 31 ژانویه (11 بهمن) اتحادیه اروپا را ترک خواهد نمود.

وزیر اول اسکاتلند، که حزب او نیز توانست 48 کرسی در مجلس انگلیس به دست بیاورد، ضمن مخالفت با جدایی کشورش از اتحادیه اروپا گفته بود باید همه پرسی مجددی در این کشور برای تصمیم گیری مستقل مردم اسکاتلند برگزار گردد (جزئیات بیشتر).

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 601

به "مخالفت انگلیس با برگزاری همه پرسی استقلال در اسکاتلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت انگلیس با برگزاری همه پرسی استقلال در اسکاتلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید