مجوزی برای اجرای لوله گذاری در عرصه گورستان تاریخی حاجی آباد صادر نکردیم

به گزارش دیتاپد، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفت: در صیانت از میراث تاریخی، فرهنگی و طبیعی با کسی تعارف نداریم.

مجوزی برای اجرای لوله گذاری در عرصه گورستان تاریخی حاجی آباد صادر نکردیم

ایسنا: رضا برومند اضافه نمود: عملیات لوله گذاری در گورستان تاریخی حاجی آباد با دستور قضایی متوقف و میزان خسارت توسط کارشناس رسمی برآورد شده است.

وی با بیان اینکه هرگونه اجرای طرح ها عمرانی در سطح کشور توسط هر ارگان و بخش خصوصی ملزم به استعلام از اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، ادامه داد: در سال 91 در خصوص اجرای پروژه خط لوله گاز از گورستان حاجی آباد توسط شرکت نقش آوران طوس استعلام انجام شده و پاسخ این اداره کل به دلیل عبور خط لوله گاز از عرصه گورستان تاریخی منفی بوده که رونوشت آن به شرکت ملی گاز کرمان نیز ارسال شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفت: علیرغم مکاتبات انجام شده هیچ گونه پاسخی از سوی شرکت گاز مبنی بر تغییر خط لوله گاز داده نشد.

برومند با بیان اینکه در تابستان 98 جلسه ای با شرگت مشاور طرح ملی گاز کرمان و این اداره کل برگزار شد، ادامه داد: در این جلسه ای مقرر شد پس از بررسی این اداره کل در خصوص اجرای پروژه اعلام نظر شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان مطرح نمود: در همین حین، عملیات نجات بخشی گورستان با مجوز پژوهشکده باستان شناسی آغاز شد که باستان شناسان به آثار مادی شاخص دوره تاریخی در گورها برخوردند.

وی ادامه داد: طی مکاتبه با شرکت گاز کرمان مقرر شد تا نتیجه نجات بخشی و صدور مجوز از سوی دفتر فنی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شرکت ملی گاز هیچ گونه اقدامی جهت حفاری انجام ندهد که متاسفانه این شرکت، حفاری و لوله گازی در عرصه گورستان را آغاز نمود که با پیگیری های این اداره کل از طریق قضایی منجر به توقف عملیات لوله گذاری شد.

برومند اضافه نمود: بنا به وظیفه ای که این اداره بر عهده دارد کل هیچ گونه مجوزی در خصوص اجرای لوله گذاری در عرصه گورستان تاریخی داده نخواهد شد و پیگیری های قضایی در این راستا از سوی این اداره کل در حال انجام است و خسارت وارد شده بر گورستان حاجی آباد توسط کارشناسان در دست بررسی است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان در خاتمه بیان نمود: در صیانت از میراث تاریخی، فرهنگی و طبیعی با هیچ کسی تعارف نداریم و از تمام ظرفیت های قانونی برای جبران خسارت های احتمالی استفاده خواهیم کرد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1204

به "مجوزی برای اجرای لوله گذاری در عرصه گورستان تاریخی حاجی آباد صادر نکردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوزی برای اجرای لوله گذاری در عرصه گورستان تاریخی حاجی آباد صادر نکردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید