شرکت های دانش بنیان خط مقدم مقابله با تحریم های اقتصادی

به گزارش دیتاپد، رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری، گفت: برای حل مسائل گلوگاه های فناوری و صنعتی کشور شرکت های دانش بنیان خط مقدم مقابله با تحریم های اقتصادی هستند.

شرکت های دانش بنیان خط مقدم مقابله با تحریم های اقتصادی

سید محمد صاحبکار رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی دیتاپد در رابطه با وجود تحریم ها و کمک شرکت های دانش بنیان به کشور و چگونگی ارزیابی این شرکت ها، گفت: شرکت های دانش بنیان براساس قانونی که سال 1389 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید به عنوان مجموعه ای از شرکت هایی که تحت حمایت ویژه دولتی هستند شناخته شده اند؛ کارگروهی است که 12 عضو دارد و وزارتخانه های مختلف در آ ن عضو هستند.

ارزیابی سیاست ها و معیارهای شرکت های دانش بنیان

وی اضافه کرد: در این کارگروه سیاست ها و معیارهای ارزیابی شرکت های دانش بنیان مشخص می شود و معیارهای ارزشی شرکت ها به دبیرخانه کارگروه ابلاغ می شود که این دبیرخانه کارگروه در معاونت علمی ریاست جمهوری مستقر است؛ شرکت های متقاضی به این کارگروه و دبیرخانه مراجعه می کنند و توانمندی های شرکت را در سامانه دانش بنیان بارگذاری می کنند تا به مرحله ارزیابی برسد و طبق معیارها تعدادی از شرکت ها که کار فنی ویژه ای در کشور انجام داده اند به عنوان شرکت های برگزیده تایید می شوند.

تایید 4700 شرکت دانش بنیان

رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری اضافه کرد: در حال حاضر 4700 شرکت دانش بنیان تایید شده اند که مشمول مزایای این قانون هستند و در زمینه ها و حوزه های مختلف قرار گرفته اند؛ در این راستا اقداماتی همچون تدوین آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان و به روز رسانی آن به صورت سالانه، تدوین و به روز رسانی فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان، انجام فرایندهای ممیزی و ارزیابی شرکت های متقاضی توسط شبکه کارگزاران فعال در سطح کشور، تهیه شیوه نامه سنجش طرح دانش فنی شرکت ها اجرا شده است.

صاحبکار خاطرنشان کرد: کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان معیارهای کلی ارزیابی را مشخص می کند که هر ساله معیارهای جدیدی را اعلام می کند و براساس آن ارزیابی صورت می گیرد.

سختگیرانه تر شدن هر ساله معیارهای ارزیابی

وی گفت: فعالیت در حوزه فناوری های برتر یا هایتک بودن شرکت ها، داشتن تیم فنی تخصصی، انجام کار ویژه روی بخش R&D و تحقیق و توسعه از جمله معیارهای ارزیابی کالاها و خدمات دانش بنیان است.

رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری درباره سختگیرانه تر شدن هر ساله معیارهای ارزیابی گفت: کیفیت شرکت های دانش بنیان باید هر سال نسبت به سال قبل ارتقاء پیدا کند به این دلیل هر سال اندکی معیارها سختگیرانه تر می شود؛ به طور مثال در نظر بگیرید سازمان محیط زیست برای شرکت های خودرو ساز هر سال معیارهایی برای استانداردهای زیست محیطی را اعلام می کند و می گوید اگر بخواهید می توانید امسال خودرویی را با استاندارد یورو 4 تولید کنید اما سال آینده باید استاندارد یورو 5 باشد که اجازه بدهیم این اتفاق بیفتد.

صاحبکار درمورد هدف از افزایش هرساله استانداردها خاطرنشان کرد: استانداردها هر سال افزایش پیدا می کند با این هدف که فعالانی که در این حوزه هستند خودشان را ارتقاء دهند؛ شرکت های دانش بنیان روز به روز و سال به سال پویاتر و نوآورتر شوند و تلاش و زحمت بیشتری در حوزه تحقیق و توسعه انجام دهند تا بتوانند محصولات جدیدتری را در حوزه فناوری های برتر و نوآوری های بیشتر ارائه کنند.

هدف اصلی ارتقاء کیفیت شرکت های دانش بنیان

وی اضافه کرد: هدف اصلی ارتقاء کیفیت شرکت ها است؛ افرادی که در شرکت های دانش بنیان فعالان هستند بتوانند با ویژگی ها و کیفیتی که دارند روز به روز ارتقا پیدا کرده و با اطمینان بیشتری در این شرکت ها کار کنند.

تحقیق و توسعه بر روی گره های صنعتی یا گره های اقتصادی کشور

رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با وجود تحریم هایی که وجود دارد شرکت های دانش بنیان چه کمکی به کشور می کنند، گفت: هر کدام از شرکت های دانش بنیان بر روی یک بخش ویژه ای تحقیق و توسعه انجام می دهند؛ برخی روی گره های صنعتی یا گره های اقتصادی کشور کار می کنند؛ اگر این موضوع نیاز به تحقیق، توسعه یا نیاز به بررسی مطالعه عمیق نداشته باشند ساده است و حل می شوند و مسئله ای هم ندارد.

صاحبکار اضافه کرد: معمولا مواردی در گره های فناورانه و گره های صنعتی در شرایط تحریم باقی مانده که دشمن هم به همان نقاط متمرکز می شود که ما توانایی انجام آن را نداشته باشیم، اما این توانمندی ها با زحمت بیشتر و تحقیق و توسعه مرتفع می شود؛ لذا این 4700 شرکت دانش بنیان به سمت گلوگاه های فناورانه کشور رفته اند که نقش بسیار مهم و واقعا بی بدیلی دارند.

شرکت های دانش بنیان خط مقدم مقابله با تحریم های اقتصادی

وی خاطرنشان کرد: می توان گفت برای حل مسائل گلوگاه های فناوری و صنعتی کشور شرکت های دانش بنیان خط مقدم مقابله با تحریم های اقتصادی هستند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 800

به "شرکت های دانش بنیان خط مقدم مقابله با تحریم های اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های دانش بنیان خط مقدم مقابله با تحریم های اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید