سهام عدالت توسط مردم قابل معامله می گردد

به گزارش دیتاپد به نقل از بازار سرمایه، شاپور محمدی گفت: در حال حاضر 49 میلیون نفر از هموطنان ما برای سهام عدالت ثبت نام نموده اند و به نوعی سهام عدالت به آنها تعلق گرفته اما سازو کارها به صورتی است که هنوز امکان معامله آن و اعمال حق رای وجود ندارد، لذا برای حل این موضوع پیشنهاد تازه ای را با به کارگیری ظرفیت صندوق های قابل معامله در بورس مطرح کردیم.

سهام عدالت توسط مردم قابل معامله می گردد

دبیر شورایعالی بورس شرح داد: پیشنهادی که سازمان بورس و سازمان خصوصی سازی و در نتیجه وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان وزارتخانه ای که هر دو حوزه با آن مرتبط است، به دولت داده و به سران سه قوه هم ارسال خواهد شد، واگذاری واحدهای ETF یا صندوق های قابل معامله در بورس به دارندگان سهام عدالت است.

وی اضافه نمود: با این ساز و کار، افراد می توانند بحث بازار سرمایه را از نزدیک دنبال و ضمن سهامداری حرفه ای، در خط فراوری کشور سرمایه گذاری نمایند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: به هر حال ما می دانیم که سهام آیینه ای از خط فراوری کشور و آیینه ای از شرکت ها و کارخانه ها است. از این جهت پیشنهاد ما این است که ETF تشکیل گردد و مردم یونیت هلدر یا دارنده واحدهای سرمایه گذاری شوند.

محمدی با بیان اینکه کدهای معاملاتی حدود 35 میلیون سهامدار در شرکت سپرده گذاری مرکزی در حال صدور است، توضیح داد: اطلاعاتی که از سازمان خصوصی سازی گرفتیم، در شرکت سپرده گذاری مرکزی در حال پردازش است تا چنانچه در صورت تصویب، یونیت ها قابلیت معامله پیدا نمایند، این آمادگی از قبل حاصل شده باشد.

دبیر شورایعالی بورس گفت: به این ترتیب، یکی از برنامه هایی که سازمان بورس برای باقیمانده سهام دولت در شرکت های اصل چهل و چهاری دارد، تشکیلETF یا صندوق های قابل معامله در بورس است. البته این ETF غیر از ETF سهام عدالت خواهد بود. چون خود دولت نیز علاوه بر 40 درصد سهام عدالت که هم اکنون متعلق به مردم است، سهامی در شرکت های موضوع اصل 44 دارد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه نمود: در طرح پیشنهادی، سرمایه گذاری مردم در صندوق های قابل معامله با یک سقف تعیین و با تخفیف 20 درصد قیمت تابلو و داشتن اختیار فروش از طرف دولت توسط خریداران یونیت ها یا واحدهای صندوق قابل معامله طراحی شده است.

محمدی گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل ETF را برای بانک ها هم پیشنهاد نموده است؛ چرا که اگر بانک ها بخواهند سهام خود را به صورت خرد عرضه نمایند، هم باعث کاهش نقدشوندگی در بازار می شوند و هم ممکن است پیروز به فروش آن نشوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ابراز امیدواری کرد که به وسیله تشکیل صندوق های مشترک سرمایه گذاری قابل معامله در بورس بتوان شرکت هایی را که در حال حاضر در اختیار دولت، بانک های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی است، در قالب صندوق ساماندهی، و یونیت های آن را به عموم مردم واگذار کرد.

محمدی گفت: با این مدل، دیگر این ادعا که شرکتی به یک شخص ذیصلاح داده شده یا شخصی که صاحب شرکتی شده فاقد صلاحیت بوده، قابلیت طرح ندارد. همچنین این ادعا که شخصی یک شرکت ارزنده را به قیمت پایین خریده است، موضوعیت ندارد. به عبارتی یاری می نماید که اولا عموم مردم سهامدار شوند و این مساله نیز به نوبه خود فرهنگسازی را تسهیل خواهد نمود ؛ ثانیا واگذاری شرکت های دولتی را تسهیل و از واگذاری یک شرکت به فرد یا گروهی خاص جلوگیری می نماید.

دبیر شورایعالی بورس در ادامه با اشاره به تاکید سازمان بورس بر ابزارهای اقتصادی مبتنی بر مهندسی اقتصادی گفت: موضوع دیگری که سازمان بورس دنبال می نماید، طراحی ابزارهای اقتصادی مبتنی بر مهندسی اقتصادی است که منظور همان استفاده از ابزارهای ساختاریافته است؛ مثل انتشار اوراقی که بازده های هیبریدی یا ترکیبی داشته باشند، یا اوراقی که در شرایط خاص بتوانند ارز را کپی نمایند و در عین حال بازده ریالی سپرده ها را هم داشته باشند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در واقع این حالت ها را می توان با آپشن های خرید و فروش ترکیب کرد و جذابیت ورقه ها را برای مردم افزایش داد. همچنین ابزار ورقه بیمه اتکایی که با بیمه مرکزی برای انتشار آن توافق نموده ایم، یاری می نماید که نوع دیگری از فرصت سرمایه گذاری در کنار ابزارهای مرسوم در کنار سپرده و سهام و آینده و اختیار خرید و فروش به وجود آید.

محمدی در انتها با تاکید بر لزوم مدیریت صحیح نقدینگی گفت: به مدد ابزارهای نوین بازار سرمایه، افرادی که به دنبال فرصت های خاص سرمایه گذاری هستند می توانند از جهت بازار سرمایه به هدف خود دست پیدا نمایند؛ از طرف دیگر، بحث مدیریت صحیح نقدینگی نیز در کشور جهت صحیح خود را پیدا خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 164

به "سهام عدالت توسط مردم قابل معامله می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام عدالت توسط مردم قابل معامله می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید