ریاضی به جنگ کرونا می رود

به گزارش دیتاپد، خبرنگاران: پژوهشگران آمریکایی با ادغام مدل های ریاضی، چارچوبی ارائه داده اند که می تواند به پیشگیری از گسترش کووید- 19 یاری کند.

ریاضی به جنگ کرونا می رود

به گزارش دیتاپد به نقل از ایسنا، شیوع کروناویروس در جوامع همچنان ادامه دارد و آمار افراد بستری شده در بیمارستان ها را افزایش می دهد. پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین (UT Austin)، چارچوبی را با استفاده از مدل های ریاضی ابداع نموده اند که به سیاست گذاران یاری می نماید تا به داده های مورد احتیاج برای ردیابی شیوع کروناویروس دست یابند و بتوانند اقدامات لازم را برای محافظت از جوامع خود انجام دهند.

این مدل، نکاتی را به مقامات محلی ارائه می دهد تا از زمان مناسب برای اعمال قوانین فاصله گذاری اجتماعی مطلع شوند و بدین ترتیب، میزان ابتلا و بستری شدن در بیمارستان ها کاهش یابد. هدف از ارائه این مدل، به حداقل رساندن اثرات مالی گسترش کووید- 19 در جوامع با اعمال محدودیت به موقع است.

لورن انکل میرز (Lauren Ancel Meyers)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما این چارچوب را ابداع نموده ایم تا اطمینان یابیم که کووید- 19 هرگز نمی تواند بر سلامت جوامع غلبه کند و همچنین هزینه های مالی و اجتماعی ناشی از گسترش این بیماری را کاهش دهیم.

وی اضافه نمود: پیگیری داده های مربوط به بستری شدن افراد مبتلا به کووید- 19 در بیمارستان، موضوع مهمی در ردیابی سرعت شیوع بیماری و تصمیم گیری درست برای مقابله با آن است.

پژوهشگران در این پروژه، دو مدل ریاضی را ادغام کردند. یکی از مدل ها، نحوه گسترش بیماری را پیش بینی می نماید و مدل دیگر، به گردآوری داده های به دست آمده از سیستم بیمارستان ها می پردازد.

دیوید مورتون (David Morton)، از پژوهشگران این پروژه گفت: مدلی که ما ارائه داده ایم، یک چارچوب کلی است که نه تنها در شرایط قرنطینه بلکه در مراحل گوناگون گسترش بیماری نیز کارآمد خواهد بود.

این پژوهش، در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1298

به "ریاضی به جنگ کرونا می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریاضی به جنگ کرونا می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید