خبرنگاران کلید خواب عمیق و آرام در دستان میکروبیوم روده

به گزارش دیتاپد، تهرن - خبرنگاران - محققان دانشگاه تسوکوبا واقع در ژاپن با آزمایش روی مدل های حیوانی دریافتند میکروبیوم روده بر رفتارهای مختلفی از جملع خواب طبیعی، اثرگذار است.

خبرنگاران کلید خواب عمیق و آرام در دستان میکروبیوم روده

به گزارش روز یکشنبه از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات یک گروه از موش ها به مدت چهار هفته با ترکیبی از آنتی بیوتیک های قوی تغذیه شدند تا میکروارگانیسم های موجود در روه آن ها از بین برود.

سپس ساختار میکروبیوم این موش ها با یک گروه کنترل که دارای رژیم غذایی مشابه بودند، مقایسه شد و معلوم گشت بین متابولیت های گروه کنترل و گروه تحت آزمایش، تفاوت هایی وجود دارد.

متابولیت ها ذرات مغذی هستند که در اثر تجزیه غذا در سیستم گوارش فراوری می شوند.

به گفته محققان بیش از 200 مورد تفاوت در متابولیت های این دو گروه وجود داشت و حدود 60 متابولیت طبیعی در بدن موش های تحت آزمایش وجود نداشت.

همچنین مقدار سایر متابولیت های این گروه نیز با گروه کنترل متفاوت بود.

در مرحله بعد، محققان کارکرد این متابولیت ها را مورد آنالیز قرار دادند و دریافتند مسیرهای بیولوژیکی که بیشترین تاثیر را از مصرف آنتی بیوتیک ها پذیرفته اند، مسیرهای مورد استفاده در ایجاد پیغام رسان های عصبی هستند.

این پیغام رسان ها مولکول هایی هستند که توسط سلول های مغز برای ارتباط با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

علاوه بر این میزان و نحوه خواب موش ها با استفاده از نوار مغزی مورد آنالیز نهاده شد و معین شد موش های تحت آزمایش در مقایسه با موش های گروه کنترل، در طول شب مدت بیشتری را در خواب عمیق و آرام به سر می برند در حالی که معمولا موش ها در شب فعال هستند.

این موش ها در طول روز مدت کوتاه تری را به خواب عمیق فرو می فرایند در حالی که معمولا موش ها در طول روز استراحت می نمایند.

به گفته محققان این تحقیقات نشان می دهد حذف میکروبیوم روده موجب توقف فرایند فراوری سروتونین در روز شده و کمبود این ماده در مغز، چرخه خواب طبیعی را برهم می زند. بنابر این تغییر ساختار میکروبیوم روده بر اساس تغییر رژیم غذایی به طور بالقوه می تواند مشکل اختلال خواب را حل نماید.

مطالعات قبلی مضرات کم خوابی از جمله افزایش احتمال بیماری های متابولیک از قبیل چاقی و اضافه وزن، دیابت، کاهش حافظه و افزایش افسردگی را ثابت نموده است. مطالعات محققان دانشگاه بوفالو در آمریکا نشان می دهد کم خوابی باعث کاهش تراکم استخوانی در زنان می گردد.

چندی پیش مطالعات محققان دانشگاه بیلور آمریکا نشان داد که خواب کافی و با کیفیت در دوران جوانی و میانسالی، مهمترین عامل تقویت حافظه در پیری است و افرادی که در دوران جوانی و میانسالی، خواب کافی و با کیفیتی را تجربه می نمایند، در دوران پیری از حافظه بهتری برخوردارند و عملکرد شناختی این افراد نسبت به هم سن و سالانشان به مراتب بیشتر است.

مطالعات دیگری نشان می دهد سیستم پاک سازی مغز که مهمترین وظیفه آن خارج کردن مواد زائد از این بافت حیاتی است، در زمان خواب بیشترین میزان فعالیت را دارد.

پرهیز از وعده سنگین شام، کاهش مصرف کافئین، حذف تجهیزات کامپیوتری مانند تلفن هوشمند و تبلت از اتاق خواب، دوش آب ولرم قبل از خواب، تاریک کردن کامل اتاق خواب، استفاده از رختخواب و لباس خواب کاملا پنبه ای، تنظیم دمای اتاق، پرهیز از خواب طولانی در روز، استفاده از زمان خواب معین، پرهیز از مصرف قرص خواب، پرهیز از دخانیات و الکل، فعالیت بدنی در طول روز، استفاده از رایحه گیاهان آرامش بخشی چون اسطوخودوس در اتاق خواب، مصرف غذای سالم، استفاده از تشک مناسب، تمیز نگه داشتن اتاق خواب، و نفس عمیق و گوش دادن به موسیقی ملایم از جمله مهمترین موارد مقابله با اختلال خواب هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1497

به "خبرنگاران کلید خواب عمیق و آرام در دستان میکروبیوم روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کلید خواب عمیق و آرام در دستان میکروبیوم روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید