خبرنگاران بیماری های مزمن غیرعفونی را با سبک زندگی سالم کنترل کنیم

به گزارش دیتاپد، تهران- خبرنگاران- پزشک درمانگر و مدیر انجمن پزشکی مبتنی بر سبک زندگی سالم گفت: شیوع بیماری های مزمن غیرعفونی از قبیل بیماری های قلبی، دیابت، چاقی، فشار خون بالا، سرطان ها، بیماری های ریوی و انواع مسائل روانی مانند افسردگی و اضطراب، با سبک زندگی سالم قابل کنترل خواهند بود.

خبرنگاران بیماری های مزمن غیرعفونی را با سبک زندگی سالم کنترل کنیم

دکتر پریسا مساحی خالقی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش خبرنگاران گفت: سبک زندگی سالم به ارتقای سلامت ذهنی و جسمی، به بهبود کیفیت زندگی و در نهایت بهره وری فرد کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: رژیم غذایی متعادل و متنوع که عمدتا بر پایه مواد غذایی گیاهی است، نه تنها کم هزینه تر و سالم تر است، بلکه آلودگی زیست محیطی کمتری نسبت به مصرف گوشت و غذاهای حیوانی دارد.

مساحی تاکید کرد که مصرف دخانیات، نه تنها سلول های ریه فرد را از صدها نوع سم موجود در دود سیگار محافظت نمی کند، بلکه سلامت اطرافیان را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد و سلامت آنان را به خطر می اندازد.

خالقی گفت: در مورد زنان مخصوصا در دوران بارداری، سلامت جنین یعنی نسل بعد به طور مستقیم با عادات و رفتارهای مادر مرتبط است. مادری که نسبت به سلامتی خود غفلت کند، باعث آسیب های جبران ناپذیری به فرزند خود خواهد شد که بعدها حتی با صرف هزینه های گزاف، قابل جبران نخواهد بود.

وی گفت: ورزش و فعالیت بدنی با جنبه های مختلفی از جسم و ذهن مرتبط هستند؛ ذهن فعال که مداوم به دنبال یادگیری و حل مساله است و جسم فعال به کمک ورزش، شاه کلید سلامت ما هستند.

این پزشک درمانگر ادامه داد: خواب کافی و استفاده از مکانیسم های مؤثر برای کاهش استرس و اضطراب مثل یوگا و مدیتیشن، کیفیت زندگی را به طور محسوس تحت تأثیر قرار می دهد.

وی اضافه نمود: روابط اجتماعی سالم و داشتن حمایت های اجتماعی به طرز معنی داری سلامت ما را مشخص می کنند؛ مفهوم سبک زندگی سالم از نوعی نگرش و بینش خاص نشأت می گیرد تا زمانی که این نگرش و بینش در افراد ایجاد نشود، تغییرات بنیادی شکل نخواهند گرفت.

پزشک درمانگر و مدیر انجمن پزشکی مبتنی بر سبک زندگی سالم بیان داشت: مفهوم سبک زندگی سالم از نوعی نگرش و بینش خاص نشأت می گیرد تا زمانی که این نگرش و بینش در افراد ایجاد نشود، تغییرات بنیادی شکل نخواهند گرفت. نگرشی که منشاء سبک زندگی سالم است، دید متفاوتی به جهان هستی، محیط زیست و ارتباط متقابل موجودات دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1714

به "خبرنگاران بیماری های مزمن غیرعفونی را با سبک زندگی سالم کنترل کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بیماری های مزمن غیرعفونی را با سبک زندگی سالم کنترل کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید