اعتراض وزیر میراث فرهنگی به گرانی بلیط هواپیما

به گزارش دیتاپد، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، اعتراض وزیر میراث فرهنگی به گرانی بلیط هواپیما صورت گرفت.

اعتراض وزیر میراث فرهنگی به گرانی بلیط هواپیما

جریان چیست؟

پس از هفته ها بحث بر سر افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی، علی اصغر مونسان سرانجام به این موضوع که مستقیم سفرهای مردمی را نشانه گرفته، واکنش نشان داد و در نامه ای به محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نوشت که همانگونه که استحضار دارید شرکتهای هواپیمایی در بیشتر مسیرهای داخلی برخلاف دستور جنابعالی، مبنی بر لغو افزایش نرخ پروازها، قیمت خدمات خود را بیش از 100 درصد و تحت عنوان کف قیمت افزایش داده اند، ضمن آنکه دفاتر خدمات مسافرتی را نیز به صورت مستمر تهدید به قطع سیستم فروش یا ابطال قراردادهای همکاری فی مابین می کنند. لذا خواهشمند است، دستور فرمایید در خصوص توقف رویه ناصحیح و ناصواب معموله اقدامات لازم به عمل آید.

شرکتهای هواپیمایی چندی پیش با انتشار نرخ نامه جدید پروازهای داخلی از افزایش قیمت ها از آبان خبر دادند که پس از واکنش های مردم، برخی کنندگان مجلس، وزیر راه، رئیس سازمان هواپیمایی و حتی آژانس های گردشگری، از اصلاح نرخ نامه جدید و توقف افزایش قیمت خبر داده شد. تا اینکه 28 مهر با انتشار جدول قیمتی از برخی مسیرهای هوایی، تعیین شد که افزایش نرخ، بی سر و صدا اعمال شده است.

حرمت الله رفیعی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفته است: شرکتهای هواپیمایی قرار بود نرخ ها را پلکانی افزایش دهند، اما در نخستین مرحله، قیمت ها بین 100 تا 120 درصد افزایش را تجربه کرده است.

برخی شرکتهای گردشگری گفته اند این افزایش نتیجه توافق داخلی یا به عبارتی پنهانی شرکت های هواپیمایی با یکدیگر بوده است. مدیران تعدادی از این شرکت ها همچنین می گویند شرکت های هواپیمایی این نرخ ها را به آژانس ها ابلاغ کرده و حتی مکتوب گفته اند اگر نرخ های جدید را اعمال نکنند، سیستم فروش آنها را قطع خواهند کرد و در همین چند روز اخیر سیستم تعدادی از آژانس ها نیز قطع شده است.

امیر پویان رفیعی شاد، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران در واکنش به این گرانی که سفر را با رکود دیگری روبرو خواهد کرد، گفت: درست است که شرکت های هواپیمایی هزینه های تحمیلی دارند اما خسارت آنها را دولت باید جبران کند نه این که دست در جیب مردم کنند؛ پس نقش حمایتی دولت چه می شود؟ این روش درستی نیست که هر بار مسئله ای پیش می آید جیب مردم را هدف بگیریم. دولت باید در شرایط موجود یارانه و حمایت هایی را اختصاص دهد تا از این وضع خارج شویم.

بهانه گرانی سفرهای هوایی، پروتکلی است که وزارت راه، شرکت های هواپیمایی را ملزم کرد از اول آبان رعایت کنند. وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود: از اول آبان همه ایرلاین ها باید پروتکل های بهداشتی را به اضافه قانون جذب مسافر به اندازه 60 درصد ظرفیت کابین هواپیما رعایت کنند. اما شرکت های هواپیمایی که متحمل خسارات کرونا شده اند گفته اند اگر دولت از ایرلاین ها حمایت نکند قیمتها را افزایش خواهند داد. با این حال رئیس سازمان هواپیمایی دستور توقف افزایش نرخ بلیت پرواز در مسیرهای داخلی را تا زمان تصمیم گیری و نرخ گذاری جدید، داد. اما بررسی ها نشان می دهند قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی شاهد افزایش بوده و هنوز نرخ ها تعدیل نشده است. هرچند رئیس سازمان هواپیمایی همزمان با بازدیدی که اول آبان از فرودگاه مهرآباد داشت، افزایش اعمال شده روی نرخ بلیت را انکار کرد و افزایش قیمتی که اکنون وجود دارد بدلیل تعطیلات پیش رو بوده و از طرفی چارترکننده ها را عامل دیگر این گرانی دانسته است.

منبع: همگردی
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1433

به "اعتراض وزیر میراث فرهنگی به گرانی بلیط هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض وزیر میراث فرهنگی به گرانی بلیط هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید