اتهام افساد فی الارض از فعالان محیط زیست برداشته شد

به گزارش دیتاپد، یک وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: اتهام افساد فی الارض که به چهار نفر از فعالان محیط زیستی بازداشتی زده شده بود، در روزهای گذشته از آنها برداشته شده است.

اتهام افساد فی الارض از فعالان محیط زیست برداشته شد

ایرنا نوشت: محمدحسین آقاسی وکیل دادگستری گفت: چهار نفر از فعالان محیط زیست بازداشتی، اتهام افساد فی الارض داشتند، که این اتهام از آنها برداشته شده است. البته سایر اتهام ها هنوز به قوت خود باقی است.

وی ادامه داد: روز گذشته دادگاه آقای مراد طاهباز برگزار گردید و در روزهای آینده دادگاه دیگر متهمان برگزار خواهد شد.

آقاسی که پیش تر وکالت سام رجبی یکی از فعالان محیط زیستی بازداشتی را برعهده داشت، اظهار داشت: وکالت این متهمان را وکلای تسخیری و یا وکیلانی که مشمول تبصره ماده 48 می شوند، برعهده دارند.

لازم به ذکر است در زمستان سال 96 هشت نفر از فعالان محیط زیستی از مسئولان و اعضای موسسه حیات وحش پارسیان بازداشت شدند. در آبان ماه سال 97 غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی وقت قوه قضاییه بیان کرد: عنوان اتهامی ابتدایی این افراد در پرونده محیط زیست، جاسوسی بوده که این عنوان اتهامی مطابق قانون می تواند تا حد افساد فی الارض باشد. بعضی نهادها می گفتند این افراد جاسوس نیستند. گزارش استخراج شده به ستاد کل نیروهای مسلح رفت و ابزار آنها مورد آنالیز نهاده شد. بر اساس گزارش ستاد کل نیروهای مسلح، اقاریر این افراد و خسارت های وارده این اتهامات مشمول افساد فی الارض نهاده شد.

در بهمن ماه همان سال عباس جعفری دولت آبادی دادستان وقت تهران هم ضمن تأیید اتهام جاسوسی برای فعالان محیط زیست تلویحا بیان کرد اتهام چهار نفر از آنها افساد فی الارض است و با اشاره به ماده 286 قانون مجازات اسلامی که در خصوص این چهار نفر به آن استناد شده، گفت: بر اساس این ماده هرکس به طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام مالی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آن ها شود به گونه ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع شود تعبیر قانون این است که باید به اتهام مفسد فی الارض تحت تعقیب قرار گیرد.

خرداد 1397 عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در مصاحبه با ایرنا گفت که یک کمیته چهار نفره از دولت به این نتیجه رسیده است که شواهدی درباره اتهام جاسوسی این فعالان بازداشت شده وجود ندارد؛ وزیر اطلاعات یکی از اعضای این کمیته چهار نفره است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 487

به "اتهام افساد فی الارض از فعالان محیط زیست برداشته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهام افساد فی الارض از فعالان محیط زیست برداشته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید