آیا واکسیناسیون به حیات کرونا انتها می دهد؟

به گزارش دیتاپد، ایرنا/فوق تخصص ریه و متخصص داخلی معتقد است: ویروس کرونا به منظور ماندگاری و بقا نیازمند یافتن میزبان جدید است، با واکسیناسیون سراسری و ایمنی جمعی و در نتیجه کاهش میزبان جدید به تدریج این ویروس نیز از بین خواهد رفت.

آیا واکسیناسیون به حیات کرونا انتها می دهد؟

محمدرضا زاهدپور انارکی اضافه نمود: ویروس کرونا با گذشت زمان به سمت تهاجمی شدن و خودمیرانه (از بین رفتن) پیش می رود و این امر به تدریج ساختار ویروس را نابود می نماید.

وی توضیح داد: ویروس موتاسیون یافته نیز بدون میزبان جدید باقی نمانده و بنابراین ایمنی جمعی می تواند حیات و ماندگاری ویروس را نابود کند.

به گفته زاهدپور انارکی، اما این بیماری می تواند همچون سرماخوردگی، ویروس آنفلوآنزا و بعضی بیماری های ضعیف تنفسی به حیات خود ادامه دهد.

آیا ویروس کرونا میزبان به میزبان هم ضعیف می گردد؟

این فوق تخصص ریه تاکید نمود: بیماری های ویروسی عمدتا میزبان به میزبان نیز می شوند، اما سیستم ایمنی بدن و شدت بیماری هم در ابتلا و تشدید شرایط بیماری نقش خواهد داشت. به عنوان مثال، در یک میزبان با نقص ایمنی، ویروس ضعیف شده هم آسیب رسان خواهد بود.

وی همچنین در مورد عوارض بیماری کووید19 گفت: اغلب بهبودیافتگان کرونا به سلامت کامل بازگشته، اما بعضی بیماران با شرایط شدید بیماری که نیازمند مصرف کورتن و تزریقات رمدسیویر و... می شوند، گاه فیبروز ریه را تجربه می نمایند.

(فیبروز ریه به مفهوم تشکیل بافت فیبروز در ریه است که با علائم بالینی کوتاهی تنفس، سرفه مزمن، تنگی نفس، خستگی، بی اشتهایی و کاهش وزن، کاهش توان تأمین اکسیژن بدن، تغییرات کدورتی در عکس رادیوگرافی و تغییرات عملکرد در تست های ریوی همراه است.)

زاهدپور انارکی تاکید نمود: بنابراین در حال حاضر باید با رعایت اصول حفاظتی همچون استفاده از ماسک استاندارد، تغذیه مناسب (به ویژه مصرف سبزیجات ومیوه جات) و خواب کافی سیستم ایمنی بدن را به منظور مقابله با این بیماری تقویت کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1798

به "آیا واکسیناسیون به حیات کرونا انتها می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واکسیناسیون به حیات کرونا انتها می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید