آیا ماسک های خانگی مانع کرونا ویروس می شوند؟

به گزارش دیتاپد، با پیدایش کرونا ویروس، کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورها با کمبود ماسک و موارد دیگر روبرو شد. برای تامین کبودهایی از این قبیل، بسیاری از هموطنان شروع به تولید ماسک های خانگی برای خود یا دیگران کردند؛ اما آیا ماسک های خانگی مانع انتقال کرونا ویروس می شوند؟ خیر. ماسک های N95 و جراحی تا حد زیادی مانع انتقال و تنفس کرونا ویروس می شوند ولی ماسک های خانگی اغلب فیلتر و اصول پوشش دهان و بینی را رعایت نمی کنند این موضوع باعث می شود تا اثر مثبتی نداشته باشند. خبرنگاران زندگی با توجه به نیاز هموطنان به ماسک، مطالبی را جمع آوری کرده است که با رعایت آنها می توانیم ماسک های خانگی با اثر محافظتی چندین برابر قبل، ساخت.

آیا ماسک های خانگی مانع کرونا ویروس می شوند؟

1. ماسک های خانگی ای که داریم را دور بیاندازیم؟

در این مطلب ما به این موضوع می پردازیم که چگونه عملکرد ماسک هایی را که خودمان از لباس، پارچه و اقلام دیگر، درست کنیم را بالا ببریم؛ اما آیا باید ماسک های قبلی را دور بیاندازیم؟ دکتر شاون ناسری، می گوید: درست است که ماسک های خانگی عملکردی برابر با ماسک های جراحی و N95 ندارند اما از هیچ چیز بهتر هستند. پس بهتر است تا ماسک بهتری نداریم از ماسک های خانگی مان استفاده کنیم.

2. عملکرد ماسک های خانگی در چه حد است و چگونه آن را بالا ببریم؟

طبق مطالعاتی که در سال 2013 ، بر ماسک های خانگی ساخته شده از پارچه های نخی تی شرت، انجام شد محققان دریافتند که ماسک های خانگی عملکرد یک سومی نسبت به ماسک های جراحی در برابر آنفولانزا دارند. در حال حاضر کسانی که ناقل یا مبتلا به کرونا ویروس هستند تنها باید از ماسک های N95 استفاده کنند تا از انتقال ویروس جلوگیری شود؛ اما به دلیل اینکه ممکن است کسی ناقل باشد و نداند بهتر است همه از ماسک استفاده کنیم. برای ساخت ماسک های خانگی بهتر به مراحل زیر توجه کنید.

  1. قدم اول این است که یک پارچه نخی را به اندازه صورت که فضای باز ایجاد نشود قیچی کنیم.
  2. یک لایه بیرونی و 8 لایه داخلی پارچه قیچی کنیم، که کامل بینی و دهان را بپوشاند.
  3. حالا این پارچه ها را 10 دقیقه در آب بجوشانیم که ضد عفونی شوند.
  4. سپس مانند ماسک ها قبلی کش بیاندازیم. می توانیم نحوه کش انداختن و برش زدن را در گوگل جستوجو کرده و مشاهده کنیم.
  5. اگر امکان تهیه فیلتر را دارید، خیلی بهتر می شود اگر از فیلتر نیز در ماسک های خود استفاده کنید.

این ماسک ساخته شده (حتی بدون فیلتر) با توجه به مراحل ذکر شده، همتای ماسک های جراحی مانع انتقال ویروس هستند. بهتر است بعد از هر بار استفاده آن را در آب بجوشانیم و دو مرتبه استفاده کنیم.

منبع: بیزینس اینسایدر

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 1499

به "آیا ماسک های خانگی مانع کرونا ویروس می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ماسک های خانگی مانع کرونا ویروس می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید