آژانس اتمی غنی سازی اورانیوم در فردو را تأیید کرد

به گزارش دیتاپد، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی روز دوشنبه گفته ایران از تاریخ 9 نوامبر اقدام به غنی سازی اورانیوم در سایت فردو نموده است.

آژانس اتمی غنی سازی اورانیوم در فردو را تأیید کرد

به گزارش گروه بین الملل دیتاپد، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود گفته ایران از تاریخ 9 نوامبر اقدام به غنی سازی اورانیوم در سایت فردو نموده است.

در گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه برای اعضای شورای حکام ارسال شده تصریح نموده میزان ذخایر اورانیوم کم غنای ایران 372.3 کیلوگرم بوده است.

نهاد دیده بان هسته ای سازمان ملل متحد گفته ایران اقدام به نصب سانتریفیوژ های پیشرفته از جمله IR-8B، IR-9، IR-S و IR-6SMO نموده است.

در بخشی از این گزارش ادعا شده آژانس بین المللی انرژی اتمی در منطقه ای که به آژانس اعلام نشده ذرات اورانیوم طبیعی کشف نموده است.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از برجام از 18 اردیبهشت امسال هر 60 روز یکبار گام هایی را در جهت کاستن از تعهدات خود ذیل برجام برداشته است. تهران، چهارمین گام را از چند روز پیش برداشته است.

حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران چهاردهم آبان ماه با اعلام گام چهارم برجامی ایران گفت: گامی که از فردا شروع می کنیم در فردو خواهد بود و می دانید که طبق برجام بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو داریم. در برجام قرار بود این سانتریفیوژ ها بچرخند، اما گاز به آن ها تزریق نکنیم که بنده امروز در دستوری به سازمان انرژی اتمی می گویم که از فردا گازدهی را در فردو شروع کنیم و این گام ممکن است سر و صدا کند؛ همه این ها را می دانیم، حساسیت آن ها را می دانیم و حساسیت آن ها را نسبت به فردو و سانتریفیوژ ها می دانیم.

علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران توضیح داد که ایران از روز چهارشنبه (پانزدهم آبان) در فردو و با حضور بازرسان آژانس دست به غنی سازی تا سقف 5 درصد خواهد زد. اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی ذیل سازوکار بند های 36 و 37 توافق برجام صورت می گیرند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: datapad.ir شناسه مطلب: 581

به "آژانس اتمی غنی سازی اورانیوم در فردو را تأیید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس اتمی غنی سازی اورانیوم در فردو را تأیید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید